Reklama

Polityka

Płock: 40. rocznica wydarzeń Czerwca '76 z prezydentem Andrzejem Dudą

W Płocku zakończyły się dziś trzydniowe uroczystości związane z 40. rocznicą wydarzeń Czerwca` 76. Ich zwieńczeniem była Eucharystia na Starym Rynku w Płocku, pod przewodnictwem bp. Piotra Libery: „Troszczmy się o miłosierdzie w prawdzie” – wzywał biskup płocki. W jubileuszu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i wielu płocczan, pamiętających jeszcze wydarzenia sprzed czterech dekad.

[ TEMATY ]

rocznica

Andrzej Duda

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Libera przypomniał, że 40 lat temu opór przeciw niegodziwości ówczesnej władzy postawiło wiele płockich przedsiębiorstw. Protestujących nazywano „warchołami i buntownikami”, ale to oni robili kolejny „krok ku Wolności”. Płocka „historia Czerwca` 76” działa się na ulicach, na komendzie Milicji, w kościele św. Jana Chrzciciela przy seminarium, na salezjańskiej „Stanisławówce”.

Hierarcha dziękował ludziom płockiej „Solidarności” za troskę o dziedzictwo Czerwca ’76, bo tamta walka i pamięć o niej, dzieło odbudowy moralnej i materialnej Polski solidarnej jest też formą odpowiedzi na pytanie Jezusa Chrystusa: „A wy, za kogo mnie uważacie?”. Jest także przedłużeniem wyznania św. Pawła: „W Chrystusie jesteś synem, a nie niewolnikiem” - wyznania, które później stało się jednym z haseł „Solidarności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„W tej perspektywie najlepiej widać, jak bolesna, jak nierozumna jest współczesna choroba chrystofobii - choroba strachu przed Chrystusem, przed chrześcijaństwem. W ostatnich miesiącach obserwujemy, jak dotknięty tą chorobą Zachód wręcz panicznie boi się Polski, która ustami swojego prezydenta wyznaje: chcemy być w Europie, ale chcemy także szanować chrześcijańskie dziedzictwo Mieszkowego chrztu, szanować i bronić naszej tożsamości, wyrosłej z Krzyża Świętego i miłości Bogarodzicy; szanować i wspierać małżeństwo i rodzinę” – przypomniał bp Libera.

Odniósł się też do pobliskiego klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym 22 lutego 1931 św. siostra Faustyna Kowalska roku otrzymała pamiętne objawienie Jezusa w obrazie „Jezu, ufam Tobie!”. Działo się to w latach, gdy gwałtownie rozwijały się największe w dziejach ideologie zła: hitlerowski, bezbożny nazizm i stalinowski, ateistyczny komunizm.

Bp Libera zaznaczył, że do prawdy o Bożym Miłosierdziu i ludzkim sumieniu nawiązał św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Płocka 25 lat temu. Papież prosił wówczas o troskę o „miłosierdzie w prawdzie”: „Co znaczy aby nikt nie bogacił się kosztem bliźniego, abyśmy nie zagubili wrażliwości na ludzką biedę, nie stawali się społeczeństwem, w którym wszyscy wszystkim czegoś zazdroszczą, przywracali blask pięknemu słowu `uczciwość`. To jest wciąż nasze zadanie. W jego spełnianiu także wyraża się odpowiedź na pytanie: `A wy za kogo mnie uważacie?`” - powiedział hierarcha.

Reklama

W płockim jubileuszu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, który złożył kwiaty przy Pomniku Ofiar Protestów Robotniczych i bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki, a potem był obecny na Mszy św. w intencji uczestników Czerwca '76.

Podczas pobytu w Płocku przypomniał, że w 1976 r. doszło do drastycznej podwyżki cen żywności, co do której nie prowadzono żadnych konsultacji społecznych i wprowadzono ją z zaskoczenia. Robotnicy widzieli też „wokół siebie cały czas roztaczającą się propagandę sukcesu, która opowiadała im o państwie, w którym tak naprawdę nie żyli”.

„Nawoływano do tego, aby budować Polskę Ludową nie poprzez unowocześnianie przemysłu, nie poprzez zwiększanie wydajności pracy i wprowadzanie nowych technologii, tylko poprzez pracę coraz cięższą i coraz bardziej ponad siły. Robotnicy powiedzieli: nie, bo uznali, że władza depcze ich godność” - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Obchody rocznicy wystąpień robotniczych z czerwca 1976 r. trwały trzy dni (17-19 czerwca). Otworzył je w płockim Ratuszu panel naukowy z udziałem historyków IPN i uczestników protestu sprzed 40 lat (Zofia Romaszewska, prof. Jerzy Elsner, dr Jacek Pawłowicz). Otwarto też wystawę „Czerwiec 1976 Radom - Ursus - Płock”. Z kolei 18 czerwca, na budynku dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR (ul. Kościuszki 6, obecnie Książnica Płocka), gdzie doszło do starć protestujących z ówczesną Milicją Obywatelską, odsłonięta została tablica pamiątkowa „Krok ku Wolności”, ufundowana przez Zarząd Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”.

Reklama

Odbyła się też przygotowana przez aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku, Stowarzyszenia PER SE i Instytut Pamięci Narodowej inscenizacja wydarzeń, jakie w czasie protestu miały miejsce w Płocku. Wieczorem koncerty dały zespoły Oddział Zamknięty i Lombard.

Natomiast w niedzielę Mszę św. na Starym Rynku poprzedził marsz mieszkańców Płocka i zaproszonych gości ulicami miasta, spod pomnika Ofiar Protestów Robotniczych przy parafii św. Stanisława Kostki na Stary Rynek.

W wydarzeniach uczestniczyło wielu płocczan, członkowie NSZZ „Solidarność”. Obecny był także przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz minister Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Organizatorem jubileuszu był Zarząd Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”, z przewodniczącym Jerzym Obrębskim.

***

Do protestu robotników i mieszkańców Płocka na ulicach miasta doszło 25 czerwca 1976 r. Na wieść o podwyżkach cen żywności i robotniczych wystąpieniach w Ursusie oraz Radomiu spod bramy Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych – obecnie PKN Orlen wyruszył w kierunku centrum miasta spontaniczny pochód robotników, do którego dołączały kolejne osoby, w tym pracownicy innych przedsiębiorstw.

Około 3 tysięcy manifestujących dotarło pod budynek ówczesnego płockiego Komitetu Wojewódzkiego PZPR – obecnie Książnica Płocka. Doszło tam do starć z milicją i ściągniętymi z innych miast jednostkami ZOMO, które trwały do późnego wieczora. Protestujący byli wyłapywani, bici i zatrzymywani. Do zatrzymań dochodziło także po zajściach - uczestników protestu identyfikowano na podstawie zdjęć, które Służba Bezpieczeństwa wykonywała m.in. podczas przemarszu manifestantów ulicami Płocka.

Reklama

Łącznie aresztowano 55 osób, a 34 spośród nich przedstawiono zarzuty. Wobec 18 uczestników protestu zapadły wyroki od 2 do 5 lat pozbawienia wolności. Wielu spośród protestujących było represjonowanych, np. zwalnianych z pracy.

Protest robotników i mieszkańców Płocka w czerwcu 1976 r. był przez ówczesne władze PRL pomijany lub umniejszany. Było to celowe działanie propagandowe, ze względu na planowane tam centralne uroczystości dożynkowe z udziałem pierwszego sekretarza PZPR Edwarda Gierka i premiera Piotra Jaroszewicza. Ostatecznie komunistyczne władze nie zdecydowały o przeniesieniu organizacji dożynek do innego miasta. Odbyły się one w Płocku we wrześniu 1976.

2016-06-19 17:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser: prezydent Duda zachował się jak mąż stanu

[ TEMATY ]

prezydent

abp Henryk Hoser

Andrzej Duda

Artur Stelmasiak

– Prezydent Andrzej Duda zachował się jak mąż stanu – ocenił arcybiskup Henryk Hoser odnosząc się do dwóch wet prezydenta wobec ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. W rozmowie z Radiem Warszawa ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej wyraził też zaniepokojenie głębokim podziałem w społeczeństwie i rozpalaniem negatywnych emocji przez niektórych polityków.

"Bardzo zaniepokoiła mnie wypowiedź jednego z liderów, który uważa, że trzeba rozhuśtać emocje" - powiedział abp Hoser. Przestrzegł, że emocje mogą prowadzić do działań irracjonalnych i brutalnych. "Tak w wielu krajach zaczynały się wojny domowe, które później prowadziły do nieszczęścia. Nie ma wojny gorszej niż wojna domowa, dlatego, że rozbija naród, rozbija społeczeństwo, rozbija tę wspólnotę, która powinna budować własny kraj" - zauważył abp Hoser. Pytany o to, jak człowiek wierzący powinien odnieść się do batalii wokół reformy sądów, abp Hoser odparł: "Człowiek wierzący powinien być czempionem równowagi i obiektywizmu. W sumie schodzimy do problemu prawdy obiektywnej" - stwierdził abp Hoser. Dodał, że jeżeli zamiast dyskusji na argumenty są wyzwiska i insynuacje, to przekaz jest destrukcyjny.

CZYTAJ DALEJ

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

2024-07-02 06:51

[ TEMATY ]

modlitwa

protest

manifestacja

Areszt

publiczny różaniec

Ks. Michał Olszewski

Br. Kacper Grabowski CSsR, Radio Maryja

Protest pod Aresztem Śledczym w Warszawie-Służewcu w obronie ks. Michała Olszewskiego

Protest pod Aresztem Śledczym w Warszawie-Służewcu w obronie ks. Michała Olszewskiego

Przed Aresztem Śledczym w Warszawie-Służewcu zgromadziły się wczoraj tłumy manifestujących w obronie ks. Michała Olszewskiego. Wierni odmówili Różaniec w łączności z Radiem Maryja w intencji uwięzionego kapłana. Wydarzenie śledziły kamery Telewizji Trwam.

Jak informowaliśmy wcześniej, już w poniedziałek od rana pod miejscem przetrzymywania ks. Olszewskiego zbierały się osoby chcące zaprotestować przeciwko metodom, jakie stosuje prokuratura wobec zatrzymanego duchownego. To pokłosie pojawienia się w przestrzeni publicznej opisów przeżyć z pierwszych dni po zatrzymaniu, które kapłan relacjonował swoim najbliższym.

CZYTAJ DALEJ

"To są po prostu klasyczne tortury". Posłowie ZP składają zawiadomienie do prokuratury

2024-07-02 12:55

[ TEMATY ]

prokuratura

Areszt

tortury

Ks. Michał Olszewski

portal X, Prawo i Sprawiedliwość

Posłowie Zjednoczonej Prawicy składają zawiadomienie do prokuratury ws. przetrzymywawnia ks. Michała Olszewskiego

Posłowie Zjednoczonej Prawicy składają zawiadomienie do prokuratury ws. przetrzymywawnia ks. Michała Olszewskiego

Składamy zawiadomienie do prokuratury ws. okoliczności zatrzymania i przetrzymywania ks. Michała Olszewskiego. Zamierzamy też spotkać się z prokuratorem generalnym lub wiceminister sprawiedliwości, by poznać okoliczności tej sprawy - zapowiedział poseł Suwerennej Polski Michał Wójcik.

Przedstawiciel Fundacji Profeto jest jednym z dziesięciu podejrzanych w śledztwie Prokuratury Krajowej, które dotyczy wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości. Obecnie przebywa w areszcie.

Tygodnik "Sieci" opublikował jego list, w którym duchowny ujawnił okoliczności swojego zatrzymania. Z relacji tej wynika, że był on poniżany, odmawiano mu wody oraz skorzystania z toalety.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję