Reklama

Pionierzy Szczecina skazani na zapomnienie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"W wiosennych dniach 1945 r., kiedy Europa świętowała zakończenie II wojny światowej, w Szczecinie panoszyło się bezprawie. 9 maja zginął pierwszy Polak, strażak Teofil Firlik (przybył do Szczecina zaledwie dwa tygodnie wcześniej - przyp. mój), po nim następni, liczeni w dziesiątki, setki. Do końca 1945 r. zginęło śmiercią tragiczną wiele osób, głównie młodych, przybyłych z różnych stron, aby w polskim Szczecinie szukać swej szansy na przyszłość" - mówi po latach Stanisław Laguna, opiekun tego miejsca pamięci, miejsca, "w którym wziął początek polski cmentarz, zwany dziś Kwaterą Pionierów".

Dziś jest kwatera, ale nie ma już grobów, które bezmyślność ludzka będąca wyrazem krótkowzroczności i głupoty politycznej kazała zniszczyć w 1956 r. Wtedy w miejscu zlikwidowanego cmentarza postawiono rzeźbę zaprojektowaną i wykonaną przez artystę rzeźbiarza Stanisława Rudzika, z napisem "Kwatera Pionierów Szczecińskich 1945-1946", bez znaku krzyża, na który nie zgodziły się ówczesne władze. Jednak grupa polskich patriotów pod przewodnictwem Stanisława Laguna postanowiła ocalić od zapomnienia nazwiska Pionierów Szczecina. Powstał więc Społeczny Komitet Budowy Tablicy Pamięci Pionierów Szczecina przy TV Polskiej SA Oddział Szczecin, którego działalność uwieńczona została 9 maja 1995 r., kiedy to w ramach obchodów 50-lecia Polskiego Szczecina metropolita szczecińsko-kamieński, abp Marian Przykucki, dokonał, przy udziale władz wojewódzkich i miejskich, uroczystego poświęcenia krzyża i Tablicy Pamiątkowej Pionierów. Wyryto na niej nazwiska tragicznie zmarłych pierwszych mieszkańców polskiego Szczecina.

Katolickie Stowarzy-szenie "Civitas Christiana", sekcja Pionierów Towarzystwa Przyjaciół Szczecina i Zespół Szkół Towarzystwa Salezjańskiego zorganizowały uroczystości poświęcone pamięci tragicznie zmarłych pionierów Szczecina. Uroczystej Mszy św. koncelebrowana w ich intencji, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Tomasz Kościelny. Przypomniał w niej polskie nekropolie, które świadczą o ludziach oddających swe często młode życie w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Wskazał, że nie potrzeba jeździć daleko, aby uczyć się patriotyzmu na grobach tych, co odeszli do Pana. Wystarczy udać się na szczeciński Cmentarz Centralny, na którym leżą m.in. ci, którzy oddali swe życie przywracając polskość oraz uma-cniając Kościół na ziemi szczecińskiej. Do takich należą pionierzy Szczecina, którzy przybyli tu, aby wprowadzać nowy ład i porządek, umacniać tu polskość. Niektórym z nich nie dane było pracować w spokoju dla Polski, gdyż ich krótkie niekiedy życie zostało brutalnie, gwałtownie przerwane. Ginęli, często skrytobójczo mordowani, niekiedy w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Byli skazani na zapomnienie, gdyż niektórzy z nich zginęli z rąk tych, którzy tu rzekomo przyszli Polakom pomagać, z ręki "przyjaciół". Do niedawna nie wolno było o tym mówić, a tym bardziej pisać. Pionierami byli także księża katoliccy, którzy wraz z Polakami z różnych stron, szczególnie z Kresów Wschodnich przybywali tutaj, aby nieść posługę duszpasterską, przywracać tu Kościół, bo " wróciła tu Polska".

Przy wspaniałej, słonecznej pogodzie, po Mszy św. z udziałem żyjących pionierów Szczecina na czele z panem Stanisławom Lagunem wraz z rodzinami oraz członkami Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", młodzieżą salezjańską i harcerzami ZHR z pocztem sztandarowym sformowali mo-dlitewną procesję, która wyruszyła pod krzyż z Tablicami Pionierów Szczecina na Cmentarz Centralny. Podczas procesji odmawiano część chwalebną Różańca św., modląc się za pionierów Szczecina wymienianych z imienia i nazwiska.

Pod krzyżem, który stoi w miej-scu zlikwidowanej w 1956 r., na rozkaz ówczesnych władz komunistycznych kwatery pio-nierów Szczecina (zrównano wtedy z ziemią 417 grobów) przedstawiciele różnych środowisk złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. W imieniu Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" kwiaty złożył Krzysztof Puc - przewodniczący Oddziału, po czym zabrał głos, dziękując wszystkim zebranym, z kapłanami Towarzystwa Salezjańskiego na czele, za udział w tej podniosłej uroczystości. Wyraził nadzieję, że władze miejskie Szczecina, których przedstawiciela zabrakło na tej uroczystości, dołożą starań i oczekiwany przez społeczeństwo Cmentarz Pionierów Szczeci-na zostanie w końcu odbudowany.

Środki masowego przekazu całkowicie tę uroczystość zignorowały. Wyjątek stanowi tu Telewizja Szczecin, która tradycyjnie jest obecna i daje krótką relację w programie regionalnym, przybliżając temat Cmentarza Pionierów Szczecina szerokiej publiczności. Jednak w programie ogólnopolskim dla takiego tematu miejsca zabrakło.

Nestor pionierów szczecińskich, Stanisław Lagun, człowiek, który osobiście rozmawiał z Marszałkiem Piłsudskim w swoim ukochanym Wilnie, któremu dane było przeżyć dwukrotnie długie audiencje prywatne u największego z Rodu Polaków Ojca Świętego Jana Pawła II, marzy o restauracji Cmentarza Pionierów, pierwszego polskiego cmentarza w Szczecinie. Jest to marzenie realne, ale niełatwe.

Nadeszły oto nowe czasy. Wiatr historii wieje z przeciwnego kierunku. Dziś, gdy celebruje się często zadekretowaną przyjaźń z Niemcami, stawia się lapidaria w miejscu zniszczonych przez komunistów cmentarzy różnych wyznań i narodowości, buduje się wojenne cmentarze niemieckie, odsłanianie prawdy o pierwszych polskich mieszkańcach Szczecina w 1945 r. nie należy do tematów popularnych. Po co rozgrzebywać rany, drażnić sąsiadów? Lepiej zapomnieć o przeszłości i wybrać przyszłość. Rację ma jednak wytrwały pan Lagun. W swoich marzeniach nie jest osamotniony. Wspierają go w tym dziele wszyscy, którzy dobrze znają poezje Adama Mickiewicza, a w szczególności to przejmujące wezwanie: " Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To przyjaciółka Franciszka

2025-04-26 18:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

81‑letnia siostra

protokół

przyjaciółka

PAP

Trumna z ciałem papieża Franciszka

Trumna z ciałem papieża Franciszka

Osiemdziesięciojednoletnia Siostra Geneviève Jeanningros, przyjaciółka papieża Franciszka, która mieszka w cyrkowej przyczepie kempingowej w Rzymie i odwiedzała papieża w każdą środę, raz w miesiącu zabierała ze sobą osobę transseksualną. Dziś złamała protokół, żegnając się z nim podczas pogrzebu

Genevieve Jeanningros to francusko-argentyńska zakonnica i członkini Małych Sióstr Jezusa. Była bliską przyjaciółką papieża przez ponad 40 lat i znana była ze swojej pracy ze społecznościami marginalizowanymi, takimi jak pracownicy cyrku i osoby transpłciowe. Podczas spoczynku papieża Franciszka w Bazylice św. Piotra, siostra Jeanningros mogła złamać protokół i pomodlić się przy jego trumnie, co odzwierciedlało ich głęboką więź. Papież Franciszek nadał jej nawet przydomek „L'enfant awful”, podkreślając ich żartobliwą relację. Mieszkała w przyczepie niedaleko parku rozrywki w Ostii w Rzymie od ponad 50 lat, poświęcając swoje życie ubogim.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Znamy datę konklawe!

2025-04-28 13:03

[ TEMATY ]

konklawe

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja - poinformowała agencja Ansa. Jak dodała, decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek po kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej.

Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat. Pochodzą z około 70 krajów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję