Reklama

Polska

Prymas do kapłanów: my jako pierwsi potrzebujemy nawrócenia

Właśnie my, jako pierwsi, potrzebujemy ciągłej odnowy i nawrócenia. Przywraca je nam doświadczenie słabości i szczere spojrzenie w nasze serce, które domaga się uzdrowienia i przebaczenia – mówił abp Wojciech Polak do księży z diecezji kaliskiej w Dniu Świętości Życia Kapłańskiego.

[ TEMATY ]

kapłan

abp Wojciech Polak

Archiwum Parafia Cielądz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilkuset kapłanów z diecezji kaliskiej rozpoczęło Dzień Świętości Życia Kapłańskiego w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Konferencję formacyjną wygłosił jezuita o. Andrzej Lemiesz, kustosz Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu, a po niej księża mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz prywatnej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Po nabożeństwie w katedrze kapłani procesyjnie przeszli do Sanktuarium św. Józefa na Eucharystię. Mszy św. przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak w asyście biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna, bp seniora Stanisława Napierały, bp seniora Teofila Wilskiego i zgromadzonych księży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prymasa Polski, biskupów i kapłanów powitał ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak. - Księże Prymasie, proszę Cię módl się, byśmy byli wierni, byśmy byli jedno zgodnie z wolą Chrystusa Pana głosząc chwałę Bożą, chrzcząc w imię Trójcy Przenajświętszej, przekazując Słowo Boże w tych czasach, w jakich wypadło nam żyć i dawać świadectwo. Najbardziej potrzebna jest wierność, wtedy świadek ma większą moc. Prosimy o powołania do kapłaństwa, ale dziękujemy za każdego kapłana, który tutaj na tej ziemi siał, a my właściwie zbieramy owoce. Starajmy się, by ten Kościół nie był w gorszej kondycji – powiedział biskup kaliski.

W homilii abp Wojciech Polak podkreślał, że Dzień Świętości Życia Kapłańskiego jest zawsze okazją do tego, aby kapłani sięgnęli głębiej do źródeł swojego powołania. - Niewątpliwie przypomina nam i o naszej pierwotnej gotowości do zawierzenia Bogu, i o oddaniu Mu siebie, swego życia, myślenia, pragnienia, działania, o naszej odpowiedzi na łaskę i dar, któryśmy otrzymali przez włożenie rąk – zaznaczył celebrans.

Cytując św. Jana Pawła II wskazał, że „każdy kapłan ma pogłębiać ducha nieustannej wdzięczności za liczne dary otrzymane w życiu: w szczególności za dar wiary, której stał się głosicielem i kapłaństwa, które całkowicie konsekruje go do służby Królestwu Bożemu”.

Reklama

Odwoływał się też do słów ks. Jana Twardowskiego, który mówił, „żeby ksiądz nie tylko w czasie Mszy świętej, ale zawsze był pokorny, bo więcej od innych otrzymał i w swoim kapłaństwie prawdziwie uświęcał wszystko, co w życiu spotyka: ludzi, przyjaźnie, książki, które czyta, wiersze, jeśli je pisze”.

Zachęcał kapłanów do ciągłej odnowy i nawrócenia. - Przecież – jak napisaliśmy Wam, Drodzy Bracia w liście na Wielki Czwartek – „ten rok nie jest tylko i nie może być sprawą naszej większej aktywności duszpasterskiej, ale najpierw łaską dla nas samych. Brama Miłosierdzia, która symbolizuje przebite włócznią Serce Jezusa, jest przecież otwarta także dla nas, kapłanów. Czyż bowiem nie jest prawdą, że historia naszego powołania i naszej posługi jest naznaczona słabością i grzechem. I dlatego, my sami, jako pierwsi, jesteśmy całkowicie zdani na Boże Miłosierdzie” – mówił metropolita gnieźnieński.

Wspomniał o zbliżających się obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski. Przypomniał, że 50 lat temu jubileusz 1000-lecia miał głęboki charakter kapłański. - Rozpoczął się wczesnym rankiem od obłóczyn alumnów naszego seminarium, a potem Ksiądz Prymas udzielił święceń kapłańskich ośmiu kandydatom. W swoim słowie wskazując jak mówił na samo źródło kapłaństwa – Jezusa Chrystusa i Jego wieczyste kapłaństwo, a także na Jego Matkę. Prosił także, aby kapłani „nikomu nie odmawiali Bożej miłości i wszystkim otwierali swoje serca, ubogacone miłością”. Prosił też: „nigdy nie dopuszczajcie do swojego serca uczucia niechęci do nikogo, bo niesiecie Bożą miłość do wszystkich”. I przestrzegał ich, aby bronili się przed wrogością i nienawiścią. „Pamiętajcie o tym – mówił kapłanom Prymas Tysiąclecia – że wrogość nie zależy od tego, kto nienawidzi, ale od tych, którzy na nienawiść odpowiadają nienawiścią” – cytował abp Polak.

Reklama

Prosił księży, aby swoją posługę zawierzyli św. Józefowi. - Niech dzisiejszy dzień i nasza wspólna modlitwa, zanoszona tutaj, u stóp świętego Józefa, w tym dniu, w którym rozważamy tajemnicę zwiastowania, a więc powołania Maryi, pozwala i nam wszystkim, biskupom i prezbiterom, powracać do źródeł naszego powołania, zaczerpnąć z nich siły i z radością odpowiadać na dar i tajemnicę, którą Bóg przez święcenia zaszczepił kiedyś w naszych kapłańskich duszach. Niech za Autorem Listu do Hebrajczyków każdy z nas powtórzy dziś: „oto idę, abym spełniał wolę Twoją, Boże” – przekonywał Prymas Polski.

Po komunii Prymas Polski, biskupi i kapłani udali się do Kaplicy Obrazu św. Józefa Kaliskiego, gdzie bp Edward Janiak odmówił akt zawierzenia św. Józefowi duchowieństwa diecezji kaliskiej.

W imieniu biskupów i wszystkich kapłanów diecezji kaliskiej abp Wojciechowi Polakowi dziękował bp Łukasz Buzun. – Pragnę wyrazić wdzięczność i radość z tego, że przewodniczyłeś Eucharystii, która nas zanurza w krwi Chrystusa, oczyszcza nasze serca. Dziękujemy za bogactwo słowa ukierunkowujące w naszym życiu kapłańskim na poszukiwanie, odnajdywanie i realizację Bożego zamysłu w naszym życiu. Nasze kapłaństwo znajduje swoje oparcie w chrzcie świętym. Realizujemy swoje powołanie w narodzie, tutaj na polskiej ziemi, która jest od tylu wieków ziemią ochrzczoną. Życzymy Ci, abyś miał siły fizyczne i duchowe w realizacji tak ważnej posługi, na tak ważnym stanowisku i abyś zachował młodość duchową jak teraz i dojrzewał w łasce i mądrości u Boga i ludzi – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Prymas Polski otrzymał nową monografię „Diecezja Kaliska – parafie, kościoły, kaplice, przeszłość i teraźniejszość”, która ukazała się z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski autorstwa ks. prof. Michała Kielinga i ks. dr. Sławomira Kęszki.

2016-04-04 17:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od księdza Jerzego się zaczęło

Niedziela warszawska 38/2012

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

Warszawa

bł. Jerzy Popiełuszko

ARCHIWUM OJCÓW PAULINÓW

Ks. Jerzy Popiełuszko na Szczycie Jasnogórskim w czasie I Pielgrzymki Ludzi Pracy - 1983 r.

Ks. Jerzy Popiełuszko na Szczycie Jasnogórskim w czasie I Pielgrzymki Ludzi Pracy - 1983 r.

To właśnie podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy ks. Popiełuszko otrzymał zaproszenie do Bydgoszczy na 19 października 1984 r., czyli na ten dzień, w którym zginął

Tegoroczna Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę ma charakter jubileuszowy. Dokładnie trzydzieści lat temu po raz pierwszy zorganizował ją z Warszawy ks. Jerzy Popiełuszko.
Na pomysł wpadł w 1983 r., po wizycie Jana Pawła II w Polsce. - Pamiętam, jak żalił się, że różne stany i środowiska mają wyznaczony dzień pielgrzymek na Jasną Górę, a świat ludzi pracy nie - wspomina Katarzyna Soborak, szefowa Ośrodka Życia i Dokumentacji błogosławionego Męczennika.
Ks. Popiełuszko pomysł konsultował z przywódcą „Solidarności” Lechem Wałęsą i z ludźmi, dla których prowadził spotkania duszpasterskie. Odzew pojawił się natychmiast. Dla wszystkich było oczywiste, że warto raz w roku pojawić się razem na Jasnej Górze i wspólnie się modlić. A kiedy tylko została ustalona data pielgrzymki - na ostatnią niedzielę września - wiadomość o tym zaczęła się błyskawicznie rozchodzić. Ludzie pracy z całej Polski organizowali autokary i zapisywali się na ten wyjazd.
Na Jasnej Górze zebrało się ponad osiem tysięcy pątników. Program duchowy w całości układał ksiądz Jerzy. Najpierw, na Szczycie odprawił Mszę św. A potem robotnicy odczytali Modlitwę Dziękczynną Robotnika. Silnymi, męskimi głosami recytowali z całych sił: „My robotnicy, zgromadzeni na pierwszej pielgrzymce u stóp Jasnej Góry, dziękujemy Pani Jasnogórskiej za Matczyną opiekę nad nami. Matko Boża, 11 grudnia 1980 r. witaliśmy Cię w Warszawie jakże gorącą modlitwą. Pełni trwogi o dni następne, zanosiliśmy błaganie: nie opuszczaj nas...”.
Potem ksiądz Jerzy poprowadził rozważania różańcowe. Prosił w nich Maryję, by wspierała tych, których dotyka niepokój, którzy czują się załamani, upokorzeni, pozbawieni praw i ludzkiej godności. „Tak trudno dzisiaj zachować właściwą godność człowieka, kiedy człowiek jest poniewierany, kiedy staje się narzędziem pracy” - mówił.
Po raz drugi ks. Popiełuszko uczestniczył w Pielgrzymce Ludzi Pracy w 1984 r., niecały miesiąc przed śmiercią. To wtedy, na Jasnej Górze spotkał się z ks. Jerzym Osińskim z Bydgoszczy, który zaprosił go do swojej parafii Świętych Braci Męczenników, by 19 października odprawił tam Mszę św. To właśnie ta Msza św. była ostatnia, jaką odprawił ks. Popiełuszko.
Po śmierci Kapłana w Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasnej Górze, rok w rok, uczestniczy jego matka Marianna Popiełuszko.

CZYTAJ DALEJ

Nadchodzi rewolucja w handlu internetowym

2024-06-06 07:54

[ TEMATY ]

internet

janeb13/pixabay.com

Szczegółowe dane o transakcjach osób handlujących w sieci , a także np. wynajmujących mieszkania, trafią do skarbówki. Dodatkowo nasze konta na Allegro, OLX czy Vinted będą mogły być zablokowane, a wypłaty wstrzymane. .

Ustawę przegłosowano 5 czerwca w Senacie, wprowadzi ona rewolucyjne rozwiązania w handlu internetowym. "W ciągu kilku dni ustawę ma podpisać prezydent, który według naszych informacji nie ma do nowego prawa żadnych zastrzeżeń. A to oznacza, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 lipca" - poinformowano w tekście.

CZYTAJ DALEJ

Franciszkański Wieczór Muzyczny [Zaproszenie]

2024-06-06 17:10

Karol Porwich/Niedziela

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na kolejny z koncertów w ramach Franciszkańskich Wieczór Muzycznych "Mater Familiae"

8 czerwca o godz. 19:00 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Kruczej we Wrocławiu wystąpią Paweł i Mikołaj Ożgowie, czyli ojciec i syn - duet organistów z Oławy - Paweł Ożga i jego 8-letni syn Mikołaj, który ma na swoim koncie już wiele koncertów i wygranych ogólnopolskich konkursów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję