Reklama

Pielgrzymka Akcji Katolickiej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej do Krakowa i Łagiewnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

27 września 2003 r. odbyła się pielgrzymka członków Akcji Katolickiej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej do Krakowa (sanktuarium św. Stanisława BM na Skałce, katedra na Wawelu i sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach). Pielgrzymce przewodniczył bp Mariusz Leszczyński, krajowy asystent kościelny Akcji Katolickiej. Z naszej diecezji wyjechało do Krakowa 5 autokarów z ok. 220 osobami. Byli to członkowie oddziałów Akcji Katolickiej z następujących parafii: św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, Wielączy, Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie oraz katedralnej, Matki Bożej Królowej Polski i Świętego Krzyża w Zamościu.
Celem pielgrzymki było świętowanie, wspólnie z Akcją Katolicką Archidiecezji Krakowskiej, 750-lecia kanonizacji św. Stanisława BM i 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Program pielgrzymki obejmował trzy zasadnicze punkty: Msza św. w kościele Ojców Paulinów na Skałce, modlitwa przy konfesji św. Stanisława BM w katedrze na Wawelu oraz modlitwa w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
W kościele na Skałce pielgrzymów powitał jeden z Ojców Paulinów oraz ks. Józef Jakubiec, asystent kościelny Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej. Następnie Ojciec Paulin zapoznał pielgrzymów z historią tego miejsca, ukazując postać św. Stanisława BM na tle wydarzeń historycznych. O godz. 11.00 odprawiona została uroczysta Msza św., koncelebrowana przez księży asystentów, pod przewodnictwem bp. M. Leszczyńskiego.
W kazaniu Ksiadz Biskup mówił o życiu i męczeńskiej śmierci św. Stanisława BM oraz okolicznościach jego kanonizacji, podkreślając cnoty tego dobrego pasterza, który bronił zasad moralności chrześcijańskiej i ładu społecznego. Kaznodzieja przypomniał też niektóre piękne karty z historii przedwojennej Akcji Katolickiej w Polsce i w archidiecezji krakowskiej. Członków Akcji Katolickiej wzywał do tego, aby wzorem św. Stanisława BM odważnie wyznawali wiarę w Chrystusa, głosili ją swym życiem oraz mężnie jej bronili. „To jedno z fundamentalnych zadań członków Akcji” - powiedział. A dalej pytał: „Na czym dziś ma polegać apostolstwo członków Akcji Katolickiej?”. I odpowiadał: „Trzeba najpierw sięgnąć do historii Akcji Katolickiej, uczyć się z jej doświadczeń, a nade wszystko słuchać głosu Papieża, studiować jego nauczanie i na tych podstawach budowane programy duszpasterskie Kościoła w Polsce; dobrze rozeznawać znaki czasu i dziedziny aktywności apostolskiej”. Ksiądz Biskup przywołał też postać bł. Stanisława Kostki Starowieyskiego, przedwojennego działacza Akcji Katolickiej w diecezji lubelskiej i ukazał ją, obok św. Stanisława BM, jako piękny przykład i wzór dla członków i działaczy Akcji Katolickiej. Po Mszy św. odmówiono wspólnie modlitwę Anioł Pański, po czym Adam Kułaj, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, odczytał telegram, który z okazji tej pielgrzymki wysłano do Ojca Świętego Jana Pawła II. Oto jego treść:
„Umiłowany Ojcze Święty!
W roku jubileuszu 750-lecia kanonizacji św. Stanisława BM, wraz z kard. Franciszkiem Macharskim, metropolitą krakowskim, z asystentem krajowym Akcji Katolickiej w Polsce bp. Mariuszem Leszczyńskim, z naszymi księżmi asystentami, podczas pielgrzymki na Skałce w Krakowie, w katedrze na Wawelu i w sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach, w sobotę, 27 września 2003 r., Akcja Katolicka Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i Archidiecezji Krakowskiej oraz pielgrzymi Akcji Katolickiej z innych diecezji, składają najgłębsze dziękczynienie Bogu Miłosiernemu w Trójcy Świętej Jedynemu, za 25 lat pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.
Z wielką wdzięcznością wspominamy spotkania z Następcą św. Piotra podczas I Pielgrzymki Akcji Katolickiej z Polski w kwietniu br. w Rzymie. Nasze dziękczynienie łączymy z gotowością wszystkich obecnych i przyszłych członków Akcji Katolickiej, że przemówienie Ojca Świętego, jakie wygłosił w dniu 26 kwietnia 2003 r. w auli Pawła VI, będzie źródłem światła i mocy w pogłębianiu naszej duchowości i świętości. Posłuszni Ojcu Świętemu będziemy współpracować z naszymi pasterzami poprzez modlitwę, kontemplację i aktywność apostolską. Jesteśmy pewni, że wspólne wysiłki i inicjatywy będą przyczyniać się do odnowy rodzin, parafii i środowisk, aby odnawiał się świat naszych miast i wsi, Ojczyzny i Europy w duchu Ewangelii Jezusa Chrystusa.
Ufamy, że św. Stanisław, biskup męczennik, pomoże swoim orędownictwem, aby zatroskanie i słowa następcy św. Piotra przynosiły oczekiwane owoce w życiu, rozwoju i apostolstwie Akcji Katolickiej w Polsce, w naszych diecezjach i parafiach.
Zapewniamy Ojca Świętego o nieustającej modlitwie w Jego intencjach i pokornie prosimy o apostolskie błogosławieństwo”.
Po odczytaniu telegramu ks. prof. Grzegorz Ryś z Krakowa wygłosił konferencję pt. „Ku katechezie parafialnej”.
O godz. 13.00 pielgrzymi udali się do katedry wawelskiej. Tam, przy konfesji św. Stanisława BM, bp Leszczyński odmówił z pielgrzymami litanię do św. Stanisława BM, po czym udzielił błogosławieństwa relikwiami tegoż Świętego wszystkim zgromadzonym. Po błogosławieństwie pielgrzymi udali się do sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach. Tam ks. Józef Jakubiec, w imieniu wszystkich zebranych, dokonał aktu zawierzenia Akcji Katolickiej Bożemu Miłosierdziu. Pielgrzymi mieli okazję także do osobistej modlitwy i zadumy przy grobie św. Faustyny, apostołki Miłosierdzia Bożego.
Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej wracali z pielgrzymki do Krakowa umocnieni na duchu, z pogłębioną wiarą i nadzieją, którą pięknie wyraża ich zawołanie: Króluj nam, Chryste!

Ks. Błażej Górski - Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poziom cholesterolu w tzw. bilansie 6-latka - rozporządzenie weszło w życie

2025-05-05 07:18

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe Stock

Dzieci w ramach tzw. bilansu sześciolatka będą miały wykonywany lipidogram. W poniedziałek weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, które wprowadza zmiany.

Do bilansu wykonywanego na etapie przygotowania przedszkolnego dodano badanie przesiewowe w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej. To badania cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL, triglicerydów, cholesterolu nie-HDL. Obecnie tzw. bilans sześciolatka zakłada m.in. ocenę rozwoju fizycznego, psychomotorycznego, mowy, wykrywanie skrzywień kręgosłupa, zniekształceń nóg, zeza, badania specjalistyczne i diagnostyczne w razie potrzeby.
CZYTAJ DALEJ

"Carlo Acutis. Plan na życie" – nowy film w kinach już za miesiąc!

2025-05-06 08:49

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

RafaelKino/Mat.prasowy

Już za miesiąc na wielkim ekranie – poruszająca historia młodego chłopaka, który zmienił życie tysięcy ludzi. Premiera filmu „Carlo Acutis. Plan na życie” już 6 czerwca 2025 roku w kinach w całej Polsce.

To już drugi film o niezwykłym nastolatku, dystrybuowany przez Rafael Film. Pierwszy – Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa – dostępny jest online na platformie RafaelKino. Teraz czas na kolejną, poruszającą opowieść. Premiera filmu „Carlo Acutis. Plan na życie” już 6 czerwca 2025 roku w kinach w całej Polsce.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję