Reklama

Z życia diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Wiara i światło”

Dla wszystkich chcących włączyć się w formację wspólnoty „Wiary i Światła” podajemy kontakt z osobami odpowiedzialnymi za wspólnoty w regionie św. Maksymiliana Marii Kolbe:
Świebodzin, parafia pw. Michała Archanioła, wspólnota „Aniołki Pana”, Dagmara Krześlak tel. 475-75-01.
Gozdnica, parafia pw. św. Wawrzyńca, wspólnota „Przyjaciele”, Teresa Walczak, tel. 360-13-28
Sulechów, parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, wspólnota „Miśkowaci”, Małgorzata Biała, tel. 0- 603 052- 509
Zielona Góra, parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, wspólnota „Winnica”, Anna Tarbaj, 320-88-81
Zielona Góra, parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej, wspólnota „Szczęść Boże”, Krystyna Pustkowiak, tel. 327-08-55
Zielona Góra, parafia pw. Ducha Świętego, wspólnota „Duch Pocieszyciel”, Gabrysia Śmieszalska, tel. 323- 26-16.
Najbliższa Msza św. dla wszystkich członków wspólnot „Wiara i Światło” z regionów odbędzie się 16 listopada o godz. 16.00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Zaproszenia

26 października o godz. 18.00 w kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Głogowie miejscowi artyści zaprezentują „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II. Po spektaklu odbędzie się koncert chóru „Beati Cantores:

27 października o godz. 19.30 w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego rozpoczynają się katechezy neokatechumenalne dla młodzieży i dorosłych. Odbywać się one będą w poniedziałki, środy i piątki.

28 października o godz. 18.00 Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza do kościoła pw. Ducha Świętego na Mszę św. z homilią, którą wygłosi bp Edward Dajczak

29 października w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Barbary Skiby. Wernisaż z udziałem autorki odbędzie się o godz. 17.00.

8 listopada w Zielonej Górze odbędzie się spotkanie rejonowe doradców życia rodzinnego.

Jednym zdaniem

12 października w Niedzielę Papieską w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze Opera Piastowska z Wrocławia wystawiła „Nabucco” G. Verdiego.

10 października w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, w którym uczestniczyli m.in. ks. Dariusz Orłowski i ks. prał. Jan Pawlak.

11 października bp diecezjalny Adam Dyczkowski odprawił Msze św., podczas której uroczyście poświecił nowy kościół w Dychowie.

11 października w CKUiP w Zielonej Górze odbyła się konferencja szkoleniowa nt. „Najnowsze urządzenia w rehabilitacji i ich zastosowanie”, zorganizowana przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek, które prowadzi w Zielonej Górze Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy.

11 października w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie odbyła się konferencja popularno-naukowa pt. „Wokół encykliki Ecclesia de Eucharistia”, zorganizowana przez głogowską grupę Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św., Akcję Katolicką i Klub Inteligencji Katolickiej. Po konferencji otwarto wystawę kart pocztowych dokumentujących wszystkie dotychczasowe pielgrzymki Ojca Świętego do Polski.

11 października w kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i scholi parafialnej przygotowała Akatyst do Matki Bożej.

12 października bp diecezjalny Adam Dyczkowski uczestniczył w uroczystościach z okazji 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II w jego rodzinnych Wadowicach.

12 października w kościele pw. św. Mikołaja w Głogowie, podczas Mszy św. zainaugurowały swoją działalność dziecięce grupy różańcowe. Natomiast w kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyło się czuwanie przy relikwiach św. Jadwigi oraz Msza św. w intencji Jana Pawła II.

13 października bp Paweł Socha przewodniczył Mszy św. z okazji 15-lecia parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach.

14 października w Zielonej Górze bp Adam Dyczkowski przewodniczył diecezjalnej Radzie Duszpasterskiej, która zastanawiała się nad realizację nowego programu duszpasterskiego na rok 2003/2004 w diecezji.

16 października w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. K. Norwida w Zielonej Górze odbyło się spotkanie w ramach Czwartku Lubuskiego na temat 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. W rozmowie udział wzięli: Anna Mateja, Agnieszka Sabor oraz senator Krzysztof Kozłowski.

16 października w Galerii Muza III LO w Zielonej Górze otwarto wystawę z okazji 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II, na którą złożyły się prace uczniów tejże szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica imienin ks. Jerzego Popiełuszki

2024-04-23 08:06

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na imieniny ks. Jerzego Popiełuszki 23 kwietnia 1984 r. przybyło blisko tysiąc osób. Kwiaty wypełniły cały pokój na plebanii. W rocznicę tego wydarzenia, spotkają się niektórzy jego uczestnicy oraz wiele innych osób bliskich ks. Jerzemu i takich, które chcą wyrazić mu wdzięczność.

Po Eucharystii o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisław Kostki w Warszawie w parafialnym Domu Amicus odbędzie się spotkanie, podczas którego głos zabiorą uczestnicy imienin ks. Popiełuszki z 1984 r. oraz przedstawiciele związanych z nim środowisk, w tym parafii, w których posługiwał. Wszyscy zaproszeni są do tego, by przynieść kwiaty na grób ks. Popiełuszki i wpisać się do „Księgi wdzięczności”, m.in. za pośrednictwem strony: 40rocznica.popieluszko.net.pl.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję