Reklama

Rodzina

Amerykanie chcą zaostrzenia prawa aborcyjnego

Zdecydowana większość Amerykanów chce zaostrzenia prawa aborcyjnego. Świadczą o tym badania opinii publicznej przeprowadzone przez Instytut Marist.

[ TEMATY ]

USA

ochrona życia

aborcja

AnyaLogic / Foter.com / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazuje się, że ponad 80 proc. badanych – w tym dwie trzecie tych, którzy określają się jako „pro choice”, czyli zwolennicy aborcji – opowiada się za ograniczeniem jej do pierwszych trzech miesięcy ciąży. 77 proc. uważa, że prawo powinno chronić zarówno matkę jak i dziecko. Większość Amerykanów uznaje aborcję za szkodliwą i moralnie naganną. 68 proc. jest przeciwna finansowaniu przerywania ciąży ze środków budżetowych, ale zaledwie 51 proc. badanych uznaje prawo lekarzy do sprzeciwu sumienia.

Badania zostały zamówione przez Rycerzy Kolumba. Zdaniem Carla Andersona, który stoi na czele tej organizacji, w USA nadszedł już czas na nową ogólnokrajową debatę na temat aborcji. Choć Amerykanie wciąż jeszcze dzielą się dość wyraźnie na zwolenników i przeciwników przerywania ciąży, to jednak okazują się dość zgodni, gdy chodzi o potrzebę ograniczenia tego procederu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-01-24 09:07

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sytuacja republikanów jest trudna

[ TEMATY ]

USA

Adobe.Stock.pl

„Jeszcze kilka dni temu mało kto mówił o tym, że republikanie mogą chcieć przyłączyć się do demokratów, by pogrążyć Trumpa i wykluczyć go z polityki, poprzez zdjęcie z urzędu w połączeniu z zakazem piastowania stanowiska w przyszłości. Dziś ten scenariusz jest otwarcie dyskutowany, przynajmniej w mediach i wśród obserwatorów.” – mówi „Niedzieli” Jakub Graca, ekspert z „Centrum Inicjatyw Międzynarodowych”

Demokraci w Kongresie, a także część republikanów zarzucają prezydentowi Donaldowi Trumpowi podżeganie swoich zwolenników do buntu, obarczając go bezpośrednią odpowiedzialnością za szturm na Kapitol. Z drugiej strony prezydent wzywał, by protesty miały charakter pokojowy. Dostrzega Pan tu winę prezydenta czy jest to raczej gra polityczna jego przeciwników? Podziel się cytatem
CZYTAJ DALEJ

Być w drodze z Jezusem!

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 9, 51-56

Wtorek, 30 września. Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Konferencja Episkopatu Włoch zapowiada otwarcie szpitala w Gazie

2025-10-01 13:22

[ TEMATY ]

szpital

Gaza

PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Sekretarz generalny włoskiego episkopatu, abp Giuseppe Baturi, udał się w ostatnich dniach do Ziemi Świętej, aby okazać solidarność z lokalnym Kościołem. Podczas wizyty ogłoszono projekt otwarcia szpitala w Gazie, we współpracy z Łacińskim Patriarchatem Jerozolimy, będący odpowiedzią na poważny kryzys zdrowotny.

Przedstawiciel Konferencji Episkopatu Włoch zaniósł mieszkańcom przesłanie solidarności i braterstwa. Kard. Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy, wyraził głęboką wdzięczność za wsparcie otrzymane od włoskich Kościołów, podkreślając znaczenie konkretnych gestów i empatii w czasie samotności i opuszczenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję