Reklama

Niedziela Legnicka

Nie Halloween, ale Wszyscy Święci!

Marsze, bale, korowody oraz inscenizacje o świętych. Tak w wielu miejscach diecezji legnickiej obchodzone będzie wspomnienie Wszystkich Świętych. Już od najbliższej niedzieli rozpoczną się przygotowania do obchodów tego święta.

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Halloween

Ks. Waldemar Wesołowski

I noc Wszystkich Świętych w Krzeszowie

I noc Wszystkich Świętych w Krzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Złotoryja. Marsz Wszystkich Świętych.

Marsz Wszystkich Świętych w Złotoryi odbędzie się w niedzielę 25 października 2015 roku o godzinie 15.00. Marsz wyruszy z kościoła Narodzenia NMP po Mszy św. Towarzyszyć mu będzie hasło: „Błogosławieni Miłosierni".
Uczestnicy przejdą ulicami miasta do kościoła na cmentarzu. Tam odmówiona będzie Litania do Wszystkich Świętych. W czasie marszu niesione będą relikwie świętych, posiadane przez złotoryjskie kościoły. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w Marszu!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bolesławiec. Bal Wszystkich Świętych.

Dzieci komunijne, rocznicowe, oraz wszystkie dzieci parafii Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja serdecznie zapraszamy na organizowany przez naszą wspólnotę Bal Wszystkich Świętych, który odbędzie się w czwartek 29 października 2015 o godz. 17.00.
W programie o godz. 17.00 Msza św. dla dzieci z rodzicami w Bazylice, a bezpośrednio po niej orszak Wszystkich Świętych, który przejdzie z Bazyliki do pobliskiego Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł”, przy ul. Chopina w Bolesławcu. Prosimy uczestników o przebranie się w stroje.
Dla uczestników przygotowano konkurs na najpiękniejszy strój świętego z nagrodami oraz słodki poczęstunek. Rodziców prosimy o odbiór kart zgłoszeniowych na bal w zakrystii, a wszystkie dzieci najpierw do modlitwy, a następnie wspólnej zabawy. Serdecznie zapraszamy!

Reklama

Krzeszów. II Krzeszowska Noc Wszystkich Świętych.

31 października 2015 r. Czy chciałbyś spędzić niezapomniane chwile w otoczeniu świętych? Poznać ich historię, prosić ich o wstawiennictwo w trudnych sprawach? Rozradować się nadzieją życia wiecznego zamiast lękać się śmierci? Zapraszamy! Bóg jest Bogiem życia, nie śmierci! Szczególną sposobnością ku odkrywaniu tej tajemnicy będzie II Krzeszowska noc Wszystkich Świętych!
Przeciwstawiając się kulturze śmierci i strachu po raz drugi zapraszamy do przeżycia wigilii uroczystości Wszystkich Świętych w krzeszowskim sanktuarium!
Zapraszamy:
18.00 - Msza Św. przy ołtarzu Wszystkich Świętych w Mauzoleum Piastów Śląskich
20.00 - Nabożeństwo ku czci Wszystkich Świętych z procesją z relikwiami znajdującymi się w Sanktuarium.
ok 21.00 - premiera inscenizacji: „O pogrzebie cysterskim” - prelekcja i konkurs o świętych "cysterskich" - rozpoczęcie nocnego zwiedzania.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Listopadowe dni w Sanktuarium Krzeszowskim

Reklama

Już za kilka dni wkroczymy miesiąc listopad, który jak co roku stawia nas w obliczu pytań o sens życia i śmierci. W tej listopadowej zadumie staniemy po raz kolejny nad grobami tych, których kochaliśmy i może znowu zadamy pytanie: Dlaczego…? Dlaczego odszedłeś tak szybko, niespodziewanie! Nawet nie zdążyłem się z Tobą pożegnać. Tyle miałem Ci jeszcze do powiedzenia. A Ty poszedłeś gdzie indziej, do innego, lepszego życia. Zostawiłeś mnie! Ciężko mi bez Ciebie, tak mocno wpisałeś się w moje życie. Nie potrafię bez Ciebie żyć. Ale co zrobić? Takie jest życie: rodzimy się żyjemy umieramy i idziemy dalej do innego świata. Kiedy staję nad Twoim grobem zastanawiam się jak Ci tam jest? Czy jesteś szczęśliwy? Mam nadzieję, że tak. Bo tutaj jest różnie: codzienna praca, obowiązki… zresztą Ty sam wiesz najlepiej, jak mi się tu żyje. Wiesz, tęsknię za Tobą i mam nadzieję, że kiedyś spotkamy się w niebie…
Wielką pomocą w uzyskaniu odpowiedzi na powyższe pytania może być czas spędzony w Bazylice Krzeszowskiej, gdzie możemy w sposób niemalże namacalny doświadczyć niezliczonej rzeszy świętych i błogosławionych. W wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych, każdego roku sprawowanie jest wyjątkowe nabożeństwo, podczas którego w procesji niesione są relikwie świętych, które znajdują się w krzeszowskim sanktuarium. Śpiewając zaś litanię do Wszystkich Świętych w wyjątkowej atmosferze świec i dymu kadzidła możemy zrozumieć tę niewidzialną więź, jaka istnieje między Kościołem pielgrzymującym, Kościołem oczyszczającym się w czyśćcu i Kościołem tryumfującym w niebie, i złączyć się we wspólnym pragnieniu zjednoczenia się z Chrystusem.
Tę prawdę wiary przedstawia również wyjątkowa architektura bazyliki. W centrum znajdują się stalle, w których ojcowie cystersi modlili się osiem godzin dziennie, powierzając sprawy Kościoła, ale również pamiętali o tych, którzy odeszli, bo spoglądając na posadzkę wiedzieli, że spoczywają pod nią bracia zakonni. Z kolei wytężając wzrok ku górze, widzieli nową Jerozolimę z rzeszą świętych i błogosławionych. Przeżywaniu tajemnicy tych dni sprzyja również Eucharystia sprawowania w tych dniach w Mauzoleum Piastów Śląskich przy ołtarzu Wszystkich Świętych. Wpatrując się w ten korowód świętych i błogosławionych podążający za Zmartwychwstałym Panem, budzi się w sercu nadzieja, że kiedyś również i my dołączymy do tej wspólnoty…

Lubin. II Korowód Świętych w Lubinie

Zapraszamy na Korowód Świętych w sobotę 31 października 2015 r. Korowód Świętych jest radosnym świętowaniem wigilii Uroczystości Wszystkich Świętych. W trakcie Korowodu będziemy prosić Świętych o wstawiennictwo w naszych potrzebach, odbędą się zabawy dla dzieci, które otrzymają też drobne prezenty, a kończącym Korowód Balu Świętych będą konkursy, w tym na najlepsze przebranie. Korowód rozpocznie się o godz. 16.30 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubinie. Zachęcamy, by przebrać się za dowolnego Świętego lub Świętą i wziąć ze sobą dowolny instrument. Po wyjściu z kościoła udamy się w radosnym, rozśpiewanym Korowodzie do Galerii Cuprum Arena, w której odbędzie się Bal Świętych. Będzie dużo dobrej zabawy, tańce, konkursy i niespodzianki, a także wspólna modlitwa. Na Korowód zapraszają Święci: św. Stanisław Kostka, św. Jadwiga Śląska, św. Wojciech, św. Brat Albert Chmielowski, św. Jadwiga Królowa i inni.
Każdy z nas jest powołany do świętości, a na tej drodze wspomaga nas wzór świętych, którzy przecierają nam szlaki. Poznając ich życie i podążając ich śladami, łatwiej kroczyć przez codzienność i dotrzeć do upragnionego celu, jakim jest niebo. Korowód Świętych jest zachętą dla dzieci i ich rodziców do poznawania własnych patronów i świętych, żeby nie byli jedynie postaciami z kart książek. Organizatorem II Korowodu Świętych są: Salezjańska Wspólnota Rodzin "Nazaret", Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Salezjańskie Gimnazjum im. św. Dominika Savio w Lubinie.

2015-10-23 21:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg żywych, nie umarłych

– Ze złym duchem nie warto igrać i wciągać go w zabawę, bo jest istotą bardzo przebiegłą i inteligentną – ostrzegał bp Grzegorz Kaszak. Nadal jednak pogańskie tradycje przybyłe do naszego chrześcijańskiego narodu dają o sobie znać.

Warto raz jeszcze przypomnieć nauczanie biskupa sosnowieckiego: – Halloween to nowy – stary zwyczaj obrzędowości pogańskiej. Wywodzi się z czasów, kiedy człowiek nie znał jednego prawdziwego Boga i nauki Jezusa Chrystusa. U podstaw tej ideologii leży odwieczne pragnienie poznania rzeczywistości nadprzyrodzonej, do której zwykli śmiertelnicy, wyposażeni we właściwe sobie zmysły, nie mają bezpośredniego dostępu i docierają do niej dopiero po śmierci. W czasach pogańskich człowiek nie miał żadnej wiedzy o pozaziemskim świecie. Opierając się na swej intuicji, przeczuwał jedynie, że ów świat musi istnieć. Wyobrażał go sobie, puszczając wodze fantazji. Chciał go odkrywać, poznawać, ale tak naprawdę stwarzał go według własnego pomysłu. Halloween to właśnie produkt owej niezaspokojonej ciekawości rzeczywistości pozaziemskiej i wybujałej ludzkiej fantazji na jej temat. Stąd wzięły się kościotrupy, mumie, maski, peruki, duchy, rogi... Według etnologów maski miały chronić przed złymi duchami, które podobno w ten dzień uzyskiwały łatwiejszy dostęp do ziemskiego świata. Czy jednak zły duch boi się masek? Czy dziwaczna charakteryzacja jest w stanie wprowadzić złego ducha w błąd? Z pozoru niewinna zabawa odwraca uwagę człowieka od prawd fundamentalnych. Jedynym naszym obrońcą przed złym duchem jest sam Bóg. To Jego moc pokonuje zło, broni przed nim i od niego uwalnia. Nie maska, zaklęcie, taniec, magiczne obrzędy, ale Jezus Chrystus, który „zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa i siedzi po prawicy Boga, Ojca Wszechmogącego”. To On pokonał odwiecznego wroga człowieka – szatana i moce piekła.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka

Podczas dwunastej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego, ostatniej przed rozpoczęciem konklawe, anulowano Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka, umieszczając na nich krzyż - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Podczas spotkania kardynałów odczytano również oświadczenie-apel o zawieszenie broni w strefach wojennych. Zapytany przez dziennikarzy o sprawę kenijskiego kardynała Johna Ndje, który w wywiadzie oświadczył, że nie jest chory, ale nie został wezwany na konklawe, Bruni przypomniał, że „kardynałowie elektorzy nie potrzebują wezwania, aby się stawić, ponieważ są dopuszczeni do konklawe z mocy prawa. W niektórych przypadkach to dziekan Kolegium Kardynałów sprawdza za pośrednictwem nuncjatury, czy kardynał może przybyć, czy też nie. W tym przypadku taka interwencja miała miejsce i odpowiedź była negatywna” - stwierdził rzecznik Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Grobowa w Przeworsku

2025-05-07 09:39

ks. Andrzej Bienia

W uroczystości uczestniczyli kanonicy Kapituły Przeworskiej

W uroczystości uczestniczyli kanonicy Kapituły Przeworskiej

Tradycyjnie w trzecią niedzielę wielkanocną, w tym roku 4 maja, w Bazylice Grobu Pańskiego w Przeworsku świętowana była uroczystość patronalna, w której wierni koncentrują uwagę na pustym grobie, mówiącym o Zmartwychwstaniu Jezusa. Dzień ten zwyczajowo nazywany jest Niedzielą Grobową.

Uroczystości z udziałem Przeworskiej Kapituły Kolegiackiej rozpoczęła procesja rezurekcyjna dookoła świątyni, która przypominała o Zmartwychwstaniu Pańskim. W tym roku modlitwie przewodniczył ks. prał. Marek Wilk, nowy prepozyt Przeworskiej Kapituły Kolegiackiej i proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Budach Łańcuckich.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję