Reklama

Niedziela Wrocławska

Złoci jubilaci

W Kaplicy Bożego Ciała w Katedrze wrocławskiej na Eucharystii wraz z abp. Józefem Kupnym modlili się kapłani wyświęceni w 1976 r.

Niedziela wrocławska 23/2026, str. II

[ TEMATY ]

Wrocław

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Złoci jubilaci wraz z abp. Józefem Kupnym

Złoci jubilaci wraz z abp. Józefem Kupnym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim kapłanom – jubilatom za ich posługę – zaznaczył abp Józef Kupny, wręczając kapłanom pamiątkowe numizmaty oraz przewodniki po Katedrze. – Kapłaństwo jest szczególnym rodzajem pisania historii. Wy już to robicie przez 50 lat. Pisaliście ją w parafiach i miejscach, gdzie pracowaliście. Kontynuujecie to wspaniałe dzieło ewangelizacji, które rozpoczęli apostołowie. Dziękuję wam z całego serca za to. Wasz jubileusz jest szczególnym wyrazem łaski Bożej – mówił metropolita wrocławski.

Reklama

Wśród złotych jubilatów był bp Stefan Regmunt, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Wielu uważa, że jubileusze są okazją do pokazywania swoich osiągnięć i otrzymywania pochwał, ale przecież, jak pisał św. Jan Paweł II każdy jubileusz przypomina nam o przemijaniu czasu, o pokazaniu drogi przebytej za nami, która się wydłuża, a ta do przebycia się skraca. Dlatego jubileusz jest szczególnym przystankiem i okazją do rachunku sumienia ze swojego życia. Jest to okazja do podziękowania Bogu za posługę. Jubileusz jest podziękowaniem za przyjaźń, jaką kiedyś wybierając nas na kapłanów, Jezus nam zaoferował – zaznaczył w homilii bp Regmunt. Jubileusz to także okazja do przeproszenia za zaniedbania i braki. – Chcemy prosić o przebaczenie, aby Bóg nam przebaczył za wszelkie niedociągnięcia w naszej posłudze kapłańskiej. Chcemy prosić o błogosławieństwo Boże na dalsze lata kapłaństwa – zaznaczył biskup, przypominając drogę do kapłaństwa całego rocznika. – Wspominamy dziś wszystkich ludzi, których spotkaliśmy na naszej drodze, proboszczów, przełożonych i świeckich. Jesteśmy wdzięczni za ich pomoc, modlitwę i troskę o formację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspomniany został także dzień święceń. – Nasz rocznik, który obchodzi jubileusz, miał na pierwszym roku 70 osób. W ramach formacji i poszukiwania drogi życiowej część odeszła, część została wyświęcona w późniejszych latach. Ostatecznie święcenia kapłańskie przyjęło 24 diakonów. Był to dzień spełnienia naszych pragnień, wspólnej radości – zarówno wyświęconych, jak i przełożonych, rodziców neoprezbiterów i pozostałych członków rodzin – wspomina bp Regmunt, podkreślając, że 9 z 24 zmarło, 5 jest jeszcze proboszczami, a pozostali są już na emeryturze. Są to: bp Stefan Regmunt, ks. Eugeniusz Bojakowski, ks. Stefan Dombaj, ks. Robert Gwiazda, ks. Stanisław Krzemień, ks. Andrzej Majchrzak, ks. Dariusz Pikulski, ks. Aleksander Radecki, ks. Szymon Bajak, ks. Józef Juźków, ks. Piotr Kudokas, ks. Zygmunt Kokoszka, ks. Ryszard Uryga, ks. Andrzej Głąba.

Podsumowując 50 lat kapłaństwa wspomniane zostały ważne wydarzenia, jak wybór kard. Karola Wojtyły na papieża, pielgrzymki papieskie, strajki „Solidarności”, stan wojenny oraz uprowadzenie i zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki, czy 13 maja 1981 r. i zamach na Jana Pawła II, przemiany społeczne, pandemia COVID– 19, czy powódź.

Przekazane zostało także jubileuszowe przesłanie zawierające słowa abp. Stanisława Wielgusa, który mówił: „Do służby współczesnemu, zagubionemu człowiekowi Kościół potrzebuje kapłanów: świętych, mądrych, roztropnych, miłosiernych, odpornych na rządze pieniądza i nieczystość, którzy będą szukać zagubionych dusz” – cytował bp Regmunt, dodając do tego słowa Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. – Starajcie się rodzić do dzieła wyższego. Trzymajcie się dłoni Chrystusa. Zawierzcie Zbawicielowi Jezusowi i trzymajcie Jego zbawczą dłoń w swoich dłoniach, a św. Jan Paweł II zachęcał, aby docenić kapłaństwo i dziękować Bogu za ten wielki skarb, prosząc, aby być świętym kapłanem w służbie Ewangelii.

2026-06-02 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uwielbienie na 25 tysięcy głosów

Niedziela wrocławska 30/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

Wrocław

Tomasz Lewandowski

Stadion wypełnił się ludźmi, których połączyła wspólna modlitwa

Stadion wypełnił się ludźmi, których połączyła wspólna modlitwa

Wydarzenie Chwała Mu na Tarczyński Arena we Wrocławiu, zorganizowane przez Fundację Rozpal Wiarę i Marcina Zielińskiego, zgromadziło na wspólnej modlitwie 25 tys. osób z całej Polski i zagranicy.

Podczas kilkugodzinnego muzycznego uwielbienia zaśpiewali m.in. Jeremy Riddle, Agnieszka Musiał, Mate.O, Mateusz Ziółko, Melania Król, Michał Król, Maja Sowińska i Gabi Gąsior. Kerygmat ze sceny głosił bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski, oraz ks. prof. Mariusz Rosik. Razem z modlącymi się na stadionie było kilku biskupów, m.in. biskupi pomocniczy archidiecezji wrocławskiej oraz bp Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, przewodniczący KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży i bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Urugwajczycy będą mogli przekazać papieżowi Leonowi XIV swoje wiadomości przed wizytą

2026-08-21 09:46

[ TEMATY ]

Urugwaj

Papież Leon XIV

Vatican Media

Urugwaj przygotowuje się do wizyty papieża Leona XIV, który 6 listopada przybędzie do tego kraju w ramach podróży apostolskiej obejmującej również Argentynę i Peru. Wcześniej, w dniach 14-18 września, urugwajscy biskupi udadzą się do Rzymu, gdzie zamierzają przedstawić Ojcu Świętemu „obawy i nadzieje, wartości, doświadczenia i realia” mieszkańców kraju.

W związku z przygotowaniami do wizyty Kościół w Urugwaju zachęca wiernych do przekazywania papieżowi swoich przesłań. Zebrane wypowiedzi zostaną opracowane w formie wspólnego dokumentu i przekazane Leonowi XIV przed jego przyjazdem jako „portret” społeczeństwa urugwajskiego.
CZYTAJ DALEJ

Biskup San Marino: To państwo gościnne i pokojowe

2026-08-21 16:52

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

San Marino

@Vatican Media

Bazylika św. Maryna w San Marino

Bazylika św. Maryna w San Marino

Bp Domenico Beneventi, stojący na czele diecezji San Marino – Montefeltro, opisuje nastrój, w jakim ta mała republika oczekuje na wizytę pasterską Papieża Leona XIV, zaplanowaną na 22 sierpnia. Opowiada o jej starożytnych korzeniach chrześcijańskich, głębokim poczuciu wspólnoty oraz wysiłkach regionu na rzecz pojednania i aktywnej neutralności.

„W sercu Republiki świadectwo pokoju, które przemawia do świata” – to napis widniejący przy wejściu do państwa San Marino, gotowego na przyjęcie jutro, 22 sierpnia, Papieża Leona XIV. W środkowej części Apeninów, wśród łagodnych wzgórz, ulice są uroczyście udekorowane na przybycie Papieża. „Chcemy umocnić się w wierze” – powiedział Vatican News bp Beneventi. Hierarcha postrzega wizytę Papieża jako zachętę dla diecezji na drodze ku otwartości, wsparciu, pojednaniu i pokoju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję