Reklama

Niedziela Legnicka

Górnicza pielgrzymka do Rzymu

Górnicy należący do Bractwa Górniczego przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach, pojechali na pielgrzymkę do Rzymu.

2026-05-12 14:52

Niedziela legnicka 20/2026, str. VI

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Archiwum prywatne

Górnicy z Gwardią Szwajcarską

Górnicy z Gwardią Szwajcarską

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Górnicy miedzi odwiedzili cztery bazyliki większe, miejsca związane ze św. Sebastianem – patronem miasta, byli także w Colosseum i katakumbach. Punktem kulminacyjnym była Msza św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Górnicy w galowych mundurach przy grobie św. Jana Pawła II dziękowali za bezpieczne lata przepracowane w kopalni, modlili się w intencji swoich rodzin, a także za górników Polskiej Miedzi, tych pracujących dziś, jak i tych, którzy zginęli w wypadkach lub odeszli na wieczną szychtę. Wraz z Bractwem Górników z Polkowic pojechał kapelan a zarazem proboszcz parafii ks. Mariusz Szymański. Do Wiecznego Miasta pojechali, jako wspólnota, którą łączy nie tylko praca, ale też wartości i doświadczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 20/2026 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wpatrujmy się w Jezusa Eucharystycznego

Niedziela podlaska 38/2024, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Al. Szymon Myszkowski

Biskup Tadeusz Pikus wyprowadza grupę pielgrzymów w Repkach

Biskup Tadeusz Pikus wyprowadza grupę pielgrzymów w Repkach

Tytułowe słowa, wypowiedziane niegdyś przez bł. Ignacego Kłopotowskiego, towarzyszyły jako hasło pątnikom podczas 9. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej do Loretto, która trwała od 5 do 8 września.

Wędrówka od chrzcielnicy do grobu założyciela sanktuarium Matki Bożej nad Liwcem rozpoczęła się Mszą św. o godz. 8 w katedrze drohiczyńskiej pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka, który wygłosił również homilię. Drugiego dnia, Eucharystii w kościele w Repkach o godz. 7 przewodniczył bp senior Tadeusz Pikus, a kolejnego – w sanktuarium maryjnym w Miedznie – przewodniczył jej kierownik, ks. Zenon Czumaj.
CZYTAJ DALEJ

Z Wojtyłami związałam część życia. 18 maja zawsze prowadzi mnie do Wadowic

2026-05-18 15:43

[ TEMATY ]

Karol Wojtyła

Edmund Wojtyła

Milena Kindziuk

Emilia Wojtyła

Domena publiczna

Rodzice Karola Wojtyły

Rodzice Karola Wojtyły

„Należy pani do rodziny papieskiej” – powiedział mi kiedyś kard. Stanisław Dziwisz. Przyjęłam te słowa ze wzruszeniem, ale dopiero po latach zrozumiałam, jak wiele w nich było prawdy. Bo są takie rodziny, które najpierw poznaje się przez dokumenty, archiwa, świadectwa i żmudne badania, a potem odkrywa się, że weszły głęboko w serce. Tak właśnie było ze mną i z Wojtyłami.

Z Wojtyłami naprawdę związałam część życia. Najpierw była wieloletnia praca: biografia Emilii i Karola Wojtyłów, potem Edmunda, brata Papieża, godziny spędzone nad źródłami, rozmowy, porównywanie relacji, mozolne odtwarzanie losów ludzi, o których świat zwykle pamięta tylko dlatego, że wydali na świat świętego. Z czasem jednak przestała to być wyłącznie praca. Coraz mocniej czułam, że obcuję nie tylko z historią, ale z tajemnicą domu, z którego wyrósł człowiek zdolny poruszyć sumienie świata. Dlatego 18 maja nigdy nie jest dla mnie tylko rocznicą urodzin Jana Pawła II. Ten dzień zawsze prowadzi mnie do Wadowic. Do skromnego mieszkania. Do matki, która kochała małego Lolusia bez granic i powtarzała, że „to dziecko będzie kimś wielkim”. Do ojca, który więcej mówił klęcząc, niż inni potrafią powiedzieć słowami. Do starszego brata Edmunda, który poświęcił swe młode życie, gdy jako lekarz ofiarnie służył chorej (zaraził się od niej szkarlatyną). Im dłużej zajmuję się tą rodziną, tym mocniej widzę, że świętość Jana Pawła II nie zaczęła się ani w seminarium, ani na Stolicy Piotrowej. Zaczęła się w domu.
CZYTAJ DALEJ

Strażacy – ludzie troski i bliskości

2026-05-19 11:34

Maciej Rajfur

Kompania Honorowa Straży Pożarnej

Kompania Honorowa Straży Pożarnej

– Bycie strażakiem jest powołaniem do budowania jedności i dawania nadziei – mówił podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka bp Jacek Kiciński.

We Wrocławiu odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Rozpoczęła je uroczysta Eucharystia w Bazylice Garnizonowej pod przewodnictwem bpa Jacka Kicińskiego. Wzięli w niej udział pracownicy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, rodziny strażaków, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i miejskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję