Reklama

Niedziela Małopolska

Ich Betlejem

Blisko 200 osób zostało zaangażowanych w powstanie spektaklu na motywach Betlejem polskiego Lucjana Rydla!

Niedziela małopolska 3/2026, str. V

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Jarosław Bułat

Przygotowanie widowiska integruje lokalną społeczność – zauważa Zenon Olech

Przygotowanie widowiska integruje lokalną społeczność – zauważa Zenon Olech

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niezwykłe jasełka wystawiono w niedzielę 4 stycznia w hali widowiskowej w Zielonkach. Ich pomysłodawca, Zenon Olech – malarz i reżyser wspomina: – Trzy lata temu przygotowując w naszym kościele szopkę na Boże Narodzenie, powiedziałem do Anny Sieńko, że moim marzeniem jest wystawienie w Zielonkach Betlejem... Rydla. Podkreśla, że Rydel, Wyspiański i Jan Paweł II są jego mistrzami i dodaje: – Po jakimś czasie temat wrócił i rok temu pokazaliśmy Betlejem polskie. Koordynatorem projektu od strony organizacyjnej i finansowej została Anna Sieńko, sołtys i radna Zielonek.

Idea

Twórcy widowiska uczcili w ten sposób 120. rocznicę pierwszego wystawienia Betlejem... Rydla, który przez wiele lat mieszkał w Toniach (należących wówczas do parafii w Zielonkach) oraz zaprezentowanego tu 40 lat temu Betlejem polskiego w reżyserii Władysława Krzywdzińskiego. – Najstarsi mieszkańcy Zielonek opowiadają, że ich przodkowie mówili, jak to w czasach Rydla i Wyspiańskiego takie przedstawienia poeci wystawiali w naszej okolicy – mówi Zenon Olech.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tegoroczne widowisko przygotowało Stowarzyszenie Teatralne VIRIDIS z udziałem mieszkańców gminy Zielonki. W projekt włączyły się: parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach, miejscowe sołectwo, gmina oraz Centrum Kultury Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Oryginalny tekst Rydla wzbogacono m.in. o prolog – rozmowę Lucjana Rydla i Stanisława Wyspiańskiego, zastanawiających się, co z ich twórczości zostanie po latach. Pojawił się także motyw pielgrzymowania do Santiago de Compostella i na EDK z poezją Norwida, Baczyńskiego i Jana Pawła II. – W tym roku dodano pielgrzymowanie do Kalwarii Zebrzydowskiej i wiersze ks. Romana Zapały – podkreśla Zenon Olech. Zwraca też uwagę na zakończenie – symboliczny epilog nawiązujący do fragmentu Wesela Wyspiańskiego, w którym dialog Janka z Chochołem stał się przypomnieniem o potrzebie czujności, żywej wiary i odpowiedzialnego pielęgnowania tradycji, aby nie ulec duchowemu uśpieniu ani zapomnieniu.

Twórcy i widzowie

Zauważa, że w gminie jest wielu utalentowanych ludzi, którzy na scenie sprawdzają się znakomicie, a teatr bardzo ich łączy. Przyznaje, że przygotowanie spektaklu było ciężką, wielomiesięczną pracą w mniejszych grupach. – Wróciliśmy do tematu, bo to nawiązanie do lokalnej tradycji – stwierdza reżyser. Zauważa też, że to okazja do zainteresowania młodzieży twórczością polskich poetów. Dodaje, że widowisko obejrzeli goście spoza Zielonek i zaznacza: – Taki projekt integruje lokalną społeczność, służy umacnianiu wiary i podtrzymywaniu tradycji.

W scenie finałowej Jezusowi pokłoniło się ok. 200 osób, w tym aktorzy i muzycy. Scenografia i kostiumy to dzieło Elżbiety Ciępki. Dla Pana Jezusa zagrali m.in. Jurajska Kapela Folklorystyczna pod kierownictwem Jana Regulskiego oraz Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek pod batutą Wojciecha Karwata, a gościnnie wystąpiła kapela góralska. Zaśpiewały chóry z gminy Zielonki.

Gdy pytam, czy za rok znów pokażą przedstawienie, Zenon Olech odpowiada, że jest nadzieja. Zapowiada: – Na maj przygotujemy spektakl poświęcony św. Janowi Pawłowi II i zaprasza do Zielonek.

2026-01-13 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bractwo Pokutne Świętej Marii Magdaleny - ponad trzywiekowa tradycja

Niedziela małopolska 29/2024, str. V

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Archiwum parafii w Zalasiu

Ubrani w pokutne stroje uczestniczą w procesjach

Ubrani w pokutne stroje uczestniczą w procesjach

W postaci św. Marii Magdaleny porusza mnie wielkość nawrócenia – przyznaje Wojciech Kucharski.

Bractwo Pokutne Świętej Marii Magdaleny zostało założone w 1710 r. przez ówczesnego proboszcza parafii św. Marii Magdaleny i św. Andrzeja w Zalasiu, ks. Piotra Pawła Gawlikowskiego. W dokumentach brackich można znaleźć wiele nazwisk wielkich rodów, np. Sicińskich, Lubomirskich, Potockich. Kapłan napisał statut konfraterni, który zatwierdził bullą papież Klemens XI. W opublikowanym dokumencie dla braci znalazł się zbiór litanii, koronek, stacji, godzinek i pieśni ku czci ich patronki.
CZYTAJ DALEJ

Ponad 160 tys. widzów w Polsce. Film „Najświętsze Serce” jednym z największych religijnych hitów kinowych

2026-03-09 15:34

[ TEMATY ]

film

Najświętsze Serce

Materiały promocyjne filmu Najświętsze Serce

Film Najświętsze Serce (Sacré Coeur)

Film Najświętsze Serce (Sacré Coeur)

Ponad 160 tysięcy widzów w polskich kinach obejrzało już film „Najświętsze Serce” – francuską produkcję w reżyserii Sabriny i Stevena Gunnellów, która wcześniej stała się sensacją kinową w Europie. Dokument, opowiadający o duchowym przesłaniu kultu Najświętszego Serca Jezusa i jego znaczeniu dla współczesnego człowieka, zyskuje rosnącą popularność także w Polsce.

Produkcja we Francji była jednym z największych zaskoczeń box office’u ostatnich lat. Film zdobył ogromną widownię, a we Włoszech wskoczył na pierwsze miejsce box office, co w przypadku filmu dokumentalnego jest wydarzeniem rzadkim.
CZYTAJ DALEJ

Rycerz Kolumba: nasz cel to obecność wspólnoty w każdej parafii w Polsce

2026-03-09 19:29

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Episkopat News

Szymon Czyszek

Szymon Czyszek

Rycerze Kolumba przeżywają właśnie 20-lecie swojej pracy w Polsce. - Od początku naszego istnienia w Polsce celem było to, by świeccy mężczyźni stanowili realne wsparcie dla proboszczów, nie stali pod filarem w kościele. I to się udało - mówi dla KAI Szymon Czyszek, dyrektor ds. rozwoju Rycerzy Kolumba w Europie.

Łukasz Kaczyński (KAI): Czy można być rycerzem we współczesnym świecie?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję