Reklama

Głos z Torunia

Rodzina jest fundamentem

Parafia św. Mikołaja w Chełmży wraz z parafialnym zespołem Pro-Life zorganizowała drugą edycję Marszu dla Życia i Rodziny.

Niedziela toruńska 40/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Chełmża

Kazimierz Pająk

Chełmża po raz kolejny opowiedziała się za życiem

Chełmża po raz kolejny opowiedziała się za życiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie, które odbyło się 21 września, zgromadziło licznych parafian oraz gości z okolicznych miejscowości, którzy wspólnie pragnęli dać świadectwo przywiązania do wartości życia i rodziny.

Niezbywalna wartość

Marsz poprzedziła Msza św., której przewodniczył proboszcz ks. kan. Krzysztof Badowski. W homilii podkreślił niezbywalną wartość ludzkiego życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Przypomniał o odpowiedzialności rodziców i rodziców chrzestnych w kształtowaniu wiary oraz w wychowaniu młodego pokolenia. Zwrócił uwagę na znaczenie małżeństwa jako trwałej wspólnoty kobiety i mężczyzny, opartej na miłości, wierności i wzajemnym szacunku. Podkreślił, że to rodzina jest pierwszą szkołą wiary i miłości, a jej siła buduje przyszłość Kościoła i narodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Eucharystii uczestnicy wyruszyli w radosnym pochodzie ulicami Chełmży. Każdy otrzymał wiatrak promujący życie. Na wszystkich czekał także słodki poczęstunek.

Szczególnymi gośćmi marszu były siostry elżbietanki wraz ze swoimi podopiecznymi ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Grudziądzu. Już od początku września w parafii trwała zbiórka artykułów szkolnych na rzecz wychowanków ośrodka.

Reklama

Tegoroczna edycja Marszu dla Życia i Rodziny w Chełmży stała się manifestacją przywiązania do wartości chrześcijańskich, konkretnym dziełem miłosierdzia i solidarności. Organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie na stałe wpisze się w życie parafii i miasta, a jego celem jest budzenie świadomości o potrzebie obrony życia oraz troski o rodzinę.

Świadectwa uczestniczek marszu

– Wspaniałe wydarzenie, które zintegrowało społeczność parafii oraz miasta. Marsz był także okazją do ukazania katolickiego systemu wartości, którego fundamentem jest rodzina oparta na trwałej, małżeńskiej więzi mężczyzny i kobiety. W takim środowisku dzieci mogą naturalnie i zdrowo się rozwijać oraz odkrywać Boga – Emilia Tokarz.

Wszyscy widzimy, co się w ostatnim czasie dzieje. Edukacja zdrowotna wprowadzona do szkół, ograniczenie lekcji religii. W dużych miastach organizowane parady wyuzdania. Nie możemy być wobec tego obojętni, dlatego wzięliśmy udział w tym wydarzeniu w Chełmży. Chcieliśmy wyrazić przywiązanie do tradycyjnych wartości przez Marsz dla Życia i Rodziny. Byli na nim ci, którym nie jest wszystko jedno – Ewa Jaskulska.

2025-09-30 11:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość chrześcijanina

Niedziela toruńska 3/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Chełmża

Maciej Pieńczewski

W uroczystości włączyli się członkowie KSM-u

W uroczystości włączyli się członkowie KSM-u

To tutaj niemal 800 lat temu biskup Chrystian erygował pierwszą katedrę diecezji chełmińskiej, odbijającą się do dziś w malowniczych wodach jeziora. Nic dziwnego, że uroczystości inaugurujące Rok Jubileuszowy w diecezji odbyły się także w Chełmży.

Modlitewnemu czuwaniu w gotyckim kościele św. Mikołaja 5 stycznia przewodniczył bp Józef Szamocki wraz z biskupem seniorem Andrzejem Suskim. Wierni odmówili koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz wysłuchali fragmentów bulli „Spes non confundit”, ogłaszającej jubileusz.
CZYTAJ DALEJ

Śpiew ku nadziei. Schola Cantantes Mariae pielgrzymuje do Rzymu

2025-11-21 17:59

[ TEMATY ]

muzyka

Watykan

Ewangelia

ks. Marek Weresa /@Vatican Media

Schola Gregoriańska Cantantes Mariae

Schola Gregoriańska Cantantes Mariae

Liturgia, piękno i nadzieja – to trzy słowa, które najczęściej padały w rozmowie z członkami Scholi Gregoriańskiej Cantantes Mariae. Zespół prowadzony przez s. Benignę Tkocz AM nie tylko śpiewa, ale niesie przesłanie wiary i pokoju – również podczas jubileuszowej pielgrzymki do Rzymu.

Schola „Cantantes Mariae” działa przy Studium Organistowskim Archidiecezji Katowickiej i gromadzi osoby pasjonujące się śpiewem liturgicznym. Jej dyrygentka, s. Benigna Tkocz AM podkreśla, że ta działalność nie jest zwykłym hobby, lecz głębokim duchowym doświadczeniem. „Powiem za Benedyktem XVI: muzyka liturgiczna jest głoszeniem Ewangelii - mówi s. Benigna i dodaje - Dla wierzących to kerygmat. Dla wrażliwych na piękno może być drogą do Boga”.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: Jezus wymaga, byśmy zajęli stanowisko

2025-11-22 10:41

[ TEMATY ]

Jezus

Papież Leon XIV

wymaga

zajęli stanowisko

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

W obliczu niesprawiedliwości, nierówności, gdzie depcze się godność ludzką, gdzie pozbawia się głosu tych, którzy są słabi: trzeba zająć stanowisko – powiedział Papież w katechezie podczas sobotniej audiencji jubileuszowej.

Podziel się cytatem – te słowa z Ewangelii wg św. Łukasza były inspiracją do katechezy, którą wygłosił Leon XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję