Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Serce i kompetencje

W Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnych w Czeladzi wydarzyło się coś, co na długo pozostanie uczestnikom w pamięci. Wolontariusze Zagłębiowskiego Centrum Wolontariatu spotkali się, by wspólnie wzrastać, nie tylko przez pomoc dla innych, ale jako liderzy zmiany.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe szkolenie odbyło się 11 czerwca br. w ramach Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018–2030. Program ten wspiera nie tylko samą ideę wolontariatu, ale także ludzi, którzy ją niosą – z sercem, odpowiedzialnością i gotowością do rozwoju.

Z misją i wizją

Szkolenie pokazało, że działania społeczne mogą i powinny być nie tylko pełne zaangażowania, ale również oparte na konkretnych umiejętnościach i przemyślanej strategii. Celem spotkania było rozwinięcie kluczowych kompetencji miękkich, które wspierają skuteczność, budują relacje i pomagają przenosić lokalne inicjatywy na wyższy poziom. Wolontariusze uczestniczący w warsztatach zyskali nie tylko nowe narzędzia do pracy, ale przede wszystkim motywację do dalszego działania w sposób świadomy i profesjonalny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas intensywnego dnia pracy uczestnicy zmierzyli się z tematami, które na co dzień mają ogromne znaczenie w świecie wolontariatu. Zajęcia z marketingu społecznego uczyły, jak mówić o dobru w sposób, który nie tylko informuje, ale też inspiruje do działania. Warsztaty z mediów społecznościowych skupiły się na tym, jak prowadzić profile, które nie tylko „są”, ale realnie poruszają, edukują i budują społeczność wokół idei. W ramach promocji on-line wolontariusze analizowali, jak lokalne akcje mogą stać się zauważalnymi kampaniami, które trafiają do szerokiego grona odbiorców.

Nowa energia

Ważnym elementem szkolenia był coaching rozwojowy, który pomógł uczestnikom lepiej zrozumieć siebie, odkryć swoje mocne strony i przełożyć je na działania społeczne. Uczestnicy uczyli się także efektywnej organizacji pracy, planowania działań w zespole, wyznaczania celów i mierzenia rezultatów. Ostatni moduł poświęcono komunikacji międzypokoleniowej.

Szkolenie było nie tylko źródłem wiedzy, ale też okazją do budowania relacji, wymiany doświadczeń i wzajemnego inspirowania się. Uczestnicy wyszli z niego z nową perspektywą: że wolontariat to nie tylko serce, ale również kompetencje. To działanie, które – gdy jest przemyślane i wsparte wiedzą – może realnie zmieniać świat.

Wspólnota i rozwój

To szkolenie to coś więcej niż teoria – to realna zmiana. Spotkanie w Czeladzi było przestrzenią wymiany myśli, doświadczeń i dobrej energii. Każdy uczestnik wyszedł z niego nie tylko bogatszy w wiedzę, ale również bardziej świadomy własnej roli jako wolontariusza. – Teraz czuję, że mogę nie tylko pomagać, ale też inspirować innych do działania – powiedziała Małgorzata Kiermas, jedna z uczestniczek. – Dzięki Korpusowi Solidarności czujemy, że nasz wkład w życie społeczne jest zauważany i doceniany – dodała Pelagia Parciak.

Wolontariat przyszłości już dziś

Szkolenie zorganizowane w ramach Korpusu Solidarności to dowód na to, że wolontariat ma przyszłość – nowoczesną, kompetentną i odpowiedzialną. To nie tylko akcje społeczne, ale też proces ciągłego rozwoju ludzi, którzy chcą czynić dobro profesjonalnie i z głową. Zagłębiowskie Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Sosnowieckiej udowodniło, że tam, gdzie spotyka się wiedza, pasja i wspólnota, dzieją się rzeczy naprawdę wielkie.

2025-06-30 18:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Religijne i patriotyczne

Niedziela sosnowiecka 6/2022, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

30‑lecie

Archiwum

Wymiar religijny diecezjalnego świętowania będzie korespondował również z patriotycznym – podkreśla ks. Lech

Wymiar religijny diecezjalnego świętowania będzie korespondował również z patriotycznym – podkreśla ks. Lech

O tegorocznym świętowaniu 30-lecia istnienia diecezji sosnowieckiej – z ks. Przemysławem Lechem, dyrektorem Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

ZT: Diecezja sosnowiecka świętuje w tym roku 30 lat swojego istnienia. Jak będzie wyglądał ten rok? Ks. Przemysław Lech: Rok 2022 będzie przeżywany jako diecezjalny jubileusz i czas dziękczynienia za wszelkie dobro duchowe i materialne, które stało się udziałem sosnowieckiego Kościoła partykularnego. Świętowanie jubileuszu 30-lecia diecezji sosnowieckiej będzie w sobie łączyć wymiar religijny i patriotyczny. Hasłem jubileuszowych obchodów będą słowa „W Krzyżu – miłości nauka”, zaczerpnięte z dobrze znanej pieśni pasyjnej „W Krzyżu cierpienie”. Najważniejszym wydarzeniem łączącym modlitewnie wszystkie parafie stanie się Peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego. Każda wspólnota parafialna w diecezji będzie gościła w swym kościele krucyfiks, który w swoich dłoniach trzymał św. Jan Paweł II podczas pamiętnej Drogi Krzyżowej w Koloseum. Miała ona miejsce 25 marca 2005 r., czyli dokładnie w 13. rocznicę ustanowienia diecezji sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Największe kłamstwo o szczęściu

2026-01-30 13:21

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Materiał prasowy

Wschodnia przypowieść o sułtanie, którego mogła uratować jedynie „koszula człowieka szczęśliwego”, wprowadza nas w mądrość zawartą w Ewangelii. Nie chodzi o idealizowanie niedostatku, lecz o uważność, wdzięczność i zaufanie, które pozwalają zobaczyć sens mimo strat i niepewności. To propozycja nowej perspektywy - by szukać szczęścia nie tyle w kolejnych nabytych warstwach, ile w tym, co pozostaje – nawet gdy wszystko inne odpadnie.

Edward Rickenbacker, pionier lotnictwa i bohater wojenny, przez 24 dni dryfował na Pacyfiku z kilkoma towarzyszami po awaryjnym wodowaniu. Przeżyli dzięki prostym, wręcz skrajnym środkom i codziennej modlitwie: łapali deszcz do ubrań, jedli przypadkowo złapaną mewę, z jej wnętrzności zrobili przynętę na ryby. Po latach Rickenbacker mówił, że dopiero gdy człowiekowi pozostaje samo życie, uczy się właściwego stosunku do rzeczy. Co piątek karmił mewy na wybrzeżu – gestem wdzięczności za ocalenie.
CZYTAJ DALEJ

Papież do rodzin ofiar Crans-Montany: Nic nie jest skończone!

2026-02-01 21:04

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

nic nie jest skończone

cierpienie i ból

Vatican Media

Spotkanie papieża i rodzin ofiar pożaru w klubie Crans-Montana

Spotkanie papieża i rodzin ofiar pożaru w klubie Crans-Montana

Leon XIV napisał przesłanie do rodzin ofiar pożaru w szwajcarskim klubie Crans-Montana, do którego doszło przed miesiącem. „Jezus naprawdę zmartwychwstał. Na tym opiera się nadzieja, że pewnego dnia znów zobaczycie tych, których utraciliście; nadzieja, że także tutaj, na ziemi, wzejdzie dla was nowy dzień i że radość powróci do waszych serc” - napisał Papież.

W miesiąc po tragedii w Crans-Montana, rodziny ofiar zebrały się katedrze w Sionie, aby upamiętnić swych bliskich, którzy zmarli w wyniku pożaru. Papież napisał w przesłaniu, że z głębokim wzruszeniem zwraca się do zgromadzonych w cierpieniu i bólu. „Pragnę po prostu wyrazić wam moją bliskość i czułość, a także bliskość i czułość całego Kościoła, który swoją matczyną obecnością pragnie - na ile to możliwe - dźwigać wraz z wami ten ciężar i modli się do Pana Jezusa, aby podtrzymywał waszą wiarę w tej próbie” - napisał Ojciec Święty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję