W ośrodku w Dobroszycach swoją naukę pobierają dzieci na poziomie całej edukacji. – Są to dzieci od siódmego roku życia, aż do zakończenia edukacji w szkole średniej. Dostępne są szkoły zawodowe na kierunkach kucharskich. SOSW przeznaczony jest dla dzieciaków z niepełnosprawnościami: lekką, umiarkowaną oraz stopniu znacznym, zarówno intelektualnym, jak i ruchowym. Obecnie w ośrodku jest prawie dziewięćdziesięcioro dzieciaków. I to, co ten ośrodek wyróżnia to posiadanie internatu – podkreśla Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, dodając: – Dzieci przebywają u nas przez całą dobę. To też niejednokrotnie pomaga w dostrzeganiu potrzeb i w odpowiedzeniu na nie, ale z drugiej strony w dostrzeżeniu talentów. I to jest chyba takie bardzo znamienne dla tej placówki, że szukamy mocnych stron każdego podopiecznego.
Sportowe sukcesy
Reklama
O niepełnosprawności powstało wiele stereotypów. – Niepełnosprawność wyklucza z wielu rzeczy, ale często otwiera na inne. Do niepełnosprawności można dostosować np. przepisy sportowe do poziomu czy to samej sprawności ruchowej, czy poziomu pojmowania zasad, reguł. Dzięki temu nasi podopieczni odnoszą spore sukcesy. Chociażby tegoroczne Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Turynie, które zakończyliśmy ze złotym i brązowym medalem w biegach narciarskich. Ostatnie występy naszych pływaków to również mnóstwo sukcesów – podkreśla Justyna Kądziela – doktor SOSW w Dobroszycach, dodając: – Mówi się o potrzebie np. tworzenia klas integracyjnych, szkół, w których dzieci w pełni sprawne są z dziećmi z niepełnosprawnościami. I nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Bywa tak, że te dzieci, które mają różnego rodzaju problemy, nie są w stanie nigdy dogonić klasy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bogactwo miejsca
Placówka w Dobroszycach specjalizuje się także w pomocy dzieciom z autyzmem. – Autyzm otwiera na inne horyzonty poznawcze, wyraźne w sztuce, dziełach artystycznych. I my też chcemy nieść nadzieję, że mimo tej niepełnosprawności dzieciaki mogą uczyć się samodzielności. Staramy się dostosować właśnie te zajęcia, obowiązki, zadania związane z samoobsługą do rzeczywistego poziomu, znając też możliwości właśnie dzieciaków z tego typu niepełnosprawnościami, które do nas trafiają. Bo kadra rzeczywiście ma przeogromne, czasami kilkudziesięcioletnie doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnościami i to jest wielkie bogactwo tego ośrodka – podkreśla dyrektor placówki.
Prawo, godność, duchowość
SOSW w Dobroszycach to znak na szlaku nadziei. – Ośrodek nasz mieści się w powiecie oleśnickim. I u nas dzieci z niepełnosprawnością są cenione. Dajemy im prawo do życia, prawo do rozwoju, prawo do sukcesu, prawo do bycia najlepszymi ludźmi, jakimi mogą być. Jest jeszcze aspekt związany z duchowością. W centrum naszej formacji jest kaplica i katecheza. Często jest tak, że to właśnie w naszej placówce dzieci przyjmują chrzest, przystępują do I Komunii św., czy otrzymują sakrament bierzmowania. Pod tym względem prowadzona jest także edukacja, wychowanie do życia religijnego, w kontekście też niepełnosprawności i specjalnych potrzeb, także tych duchowych, osób zmagających się z różnymi brakami czy deficytami – podkreśla ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.