Reklama

Wiara

Ewa Wachowicz: Jestem wierzącą i praktykującą katoliczką

Miss Polonia 1992, dziennikarka, prezenterka, mistrzyni kuchni... Twierdzi, że ma za co dziękować Bogu i że robi to każdego dnia, nie tylko w kościele.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aneta Nawrot: Historie, które Pani opowiada, są piękne i bardzo wzruszające. Nie tylko nawiązuje Pani do pamiątek, które znalazły się w Pani domu, ale przede wszystkim wspomina o swojej rodzinie i wartościach, które wyniosła Pani z domu rodzinnego...

Ewa Wachowicz: Żyjemy w czasach, w których wiara jest passé, kościoły pustoszeją, słowo Boże jest jakby rzucane na wiatr. Trudno więc mówić o wartościach, dlatego z tak wielką atencją wracam do tego, co było w moim rodzinnym domu. Do tego, jak nas z bratem wychowywali rodzice, dziadkowie... Jakie to było mądre, piękne, właściwe. Doceniamy to zwłaszcza po latach, kiedy sami jesteśmy już dorośli.

Reklama

W moim rodzinnym domu nie było zakazów, a było wychowywanie przez przykłady. Mojemu bratu i mnie rodzice swoim przykładem pokazywali, jak trzeba żyć przyzwoicie, zgodnie z Dekalogiem. Pamiętam np., że mój tatuś nigdy nie pracował w niedzielę czy święta. Oczywiście, ponieważ mieszkaliśmy na wsi, trzeba było zrobić tzw. obrządki: nakarmić zwierzęta, wydoić krowy... Po wykonaniu tych najpotrzebniejszych i koniecznych prac tatuś świętował: szedł do kościoła w odświętnym ubraniu, a potem był uroczysty obiad przy stole z całą rodziną, były rozmowy... Zapadło to bardzo w moją pamięć i proszę sobie wyobrazić, że za przykładem tatusia ja też – jeśli to tylko możliwe – staram się tak planować zajęcia, aby nie pracować w niedzielę, aby święcić dzień święty, aby był to dzień dla Boga i moich bliskich...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czyli te wartości, ten rodzinny dom cały czas są „w Pani i z Panią”...

Tak. Nawet przepisy dań, które serwuję i przygotowuję (śmiech). Wiele z nich „podpatrywałam”. Patrzyłam, jak gotują babcia i mama. Czasami trochę te przepisy zmieniam, modyfikuję, a czasami przygotowuję je ściśle według receptur sprzed nawet 100 lat.

Wartości, które wpojono mi w rodzinnym domu, staram się przenosić do mojego. Mam nadzieję, że udało mi się również to, co mnie przekazano, wpoić mojej córce Oli.

Rodzice zarówno brata, jak i mnie nauczyli szacunku do ludzi, do zwierząt, do przyrody... Nauczyli nas także otaczać opieką starszych. Odnosić się do nich z szacunkiem i atencją. Pamiętam, jak zmarł mój dziadek. Wówczas babcia zamieszkała z nami. To było naturalne... Ona wymagała opieki, rodzinnego ciepła i wsparcia w tej trudnej dla niej sytuacji... To był przykład: rodzice pokazali nam, w jaki sposób należy szanować starszych i dziękować im za opiekę, którą oni nad nami roztaczali, gdy byliśmy dziećmi. Dlatego kiedy odszedł mój tatuś, naturalne dla mnie było, że mamusia zamieszka ze mną... Teraz ja mogę jej podziękować za opiekę i wychowanie, za to, jaką jestem osobą, i za to, gdzie jestem.

Reklama

Trzeba ludzi uczyć tych wartości, o których zapominają, żyjąc w tym pięknym, ale szalonym i zbyt skomercjalizowanym świecie. Obecnie wartości takie jak szacunek, bycie empatycznym i bezinteresownym są passé. Dlatego uważam, że trzeba dawać świadectwo wiary, godnego i przyzwoitego zachowywania się wobec bliskich i innych. Czym? Jak u mnie w domu – własnym przykładem życia zgodnie z Dekalogiem.

Pięknie Pani opowiada o wierze, wartościach, rodzinie... Nigdy nie było momentów załamania, zwątpienia?

Jestem wierzącą i praktykującą katoliczką. Modlę się – nie tylko w kościele, ale również podczas spacerów, w górach, na łonie przyrody. Z mamą odmawiam Różaniec... Lubimy się razem modlić. Ale przyznaję, nie zawsze tak było. Miałam chwile zwątpienia w Kościół – w sensie hierarchicznym. To stało się, kiedy byłam bardzo młoda... Zachłysnęłam się innym światem. Za nudne uznałam sielskie, wiejskie życie. Świat wydawał mi się piękny, kolorowy i taki bez konsekwencji. Byłam bardzo młoda, gdy odniosłam sukces jako Miss Polonia... I na chwilę mnie to oszołomiło. Na szczęście w porę przyszły opamiętanie i powrót do Boga, do wiary...

To opamiętanie i powrót do Boga przyszły tak same z siebie?

Udało mi się wrócić dzięki wpojonym mi przykładom z rodzinnego domu... Wtedy nie spodziewałam się, że to są tak mocne fundamenty. W tym powrocie bardzo pomógł mi o. Leon Knabit z Tyńca. Poznałam go właśnie w tamtym „buntowniczym” czasie mojego życia. Ojciec Leon wiele rzeczy mi wytłumaczył i niczego nie nakazywał, ale dawał przykład i powiedział mi słowa, które do dzisiaj pamiętam: „Ewa, chociaż raz w roku idź do kościoła, kiedy będziesz czuć potrzebę. Jedną, drugą, kolejną”. I tak powoli... wróciłam.

Reklama

Chcę jeszcze dodać, że podziwiam ludzi, którzy dają świadectwo silnej wiary nie na pokaz, a z potrzeby duszy i serca... Jeden z moich znajomych z Polski poszedł do Santiago de Compostela w Hiszpanii... Dał radę.

Cieszę się również, kiedy widzę, że od jakiegoś już czasu kościoły we Francji – tak do niedawna ateistycznej – gromadzą coraz więcej osób. Nie wiem, czy Francuzi zrozumieli, że bez wiary życie jest pustką, ale mam wrażenie, iż czują potrzebę bycia we wspólnocie. Czują potrzebę wspólnej modlitwy, potrzebę dawania wiary...

Pochodzi Pani z Małopolski. Nie mogę więc nie zapytać o naszego papieża: czy miała Pani okazję spotkać się ze św. Janem Pawłem II?

Reklama

Miałam to szczęście, ale – od początku. To pewna historia. Zbliżała się 40. rocznica ślubu moich rodziców. Chciałam im zrobić jakiś wyjątkowy prezent. Postanowiłam, że będzie to lot do Rzymu. Nigdy wcześniej nie lecieli samolotem, więc pomyślałam, że to będzie atrakcja. Dowiedziałam się, że moja koleżanka jedzie z prowadzoną przez siebie wycieczką właśnie do Rzymu. I to jeszcze z moją Akademią Rolniczą... Zapytałam ją, czy nie pomogłaby mi zorganizować tam czas. Razem z rodzicami dołączyliśmy się do tej wycieczki. A na placu św. Piotra dowiedzieliśmy się od o. Konrada Hejmy, że będziemy mieć audiencję prywatną u naszego papieża. Pamiętam, że Ojciec Święty najpierw rozmawiał z rektorami, pracownikami i pozostałymi pielgrzymami. My z rodzicami staliśmy na końcu. Jan Paweł II spojrzał na nas i powiedział do mnie, żebym podeszła. Pamiętam, jak biło mi serce, a nogi miałam jak z waty... Poprosiłam go, żeby pobłogosławił moich rodziców, którzy 26 maja mieli obchodzić 40. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Pamiętam, jak spojrzał na mnie i z tym swoim uśmiechem powiedział: „Ile lat? 40! Razem. No, dawaj ich tutaj. Należy im się błogosławieństwo jak mało komu”. I taki to właśnie był prezent. Miał być tylko lot samolotem, a Bóg sprawił inaczej – lepiej, bo były jeszcze piękne błogosławieństwo i osobiste życzenia od papieża Jana Pawła II... Rodzice byli razem jeszcze przez 17 lat.

A gdyby Pani miała możliwość gościć u siebie Jana Pawła II, to co by Pani przygotowała do jedzenia?

Coś naszego, małopolskiego. I nie kremówki! (śmiech). Byłyby to pierogi na słodko z serem i dużą ilością cynamonu. To takie danie właśnie z małopolskiej kuchni... A jeśli chodzi o zupę, to byłaby to kminkowa. Galicyjskie danie. Też pycha!

Ewa Wachowicz m.in. producentka, prowadząca programy kulinarne. Zajmuje się wspinaczką górską

2025-06-10 13:53

Oceń: +26 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaskinia Słowa (17 Niedziela Zwykła)

2025-07-26 09:00

[ TEMATY ]

Ewangelia komentarz

Jaskinia Słowa

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Ks. Maciej Jaszczołt
Autor rozważań ks. Maciej Jaszczołt to kapłan archidiecezji warszawskiej, biblista, wikariusz archikatedry św Jana Chrzciciela w Warszawie, doświadczony przewodnik po Ziemi Świętej. Prowadzi spotkania biblijne, rekolekcje, wykłady.
CZYTAJ DALEJ

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Armia zapowiedziała dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w walkach w Strefie Gazy

2025-07-27 09:21

[ TEMATY ]

Izrael

PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Izraelskie wojsko zapowiedziało w niedzielę dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w działaniach zbrojnych na niektórych obszarach w Strefie Gazy. Decyzja ta została ogłoszona po tym, gdy armia poinformowała o wznowieniu zrzutów z pomocą humanitarną nad palestyńską półenklawą i ustanowieniu „korytarzy humanitarnych” dla konwojów ONZ.

Jak przekazał portal Times of Israel, przerwy w działaniach zbrojnych będą wprowadzane w miejscach, w których aktualnie nie operują izraelskie siły lądowe, w tym w Al-Mawasi, Dajr al-Balah i mieście Gaza.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję