Reklama

Zamość

Czy wiecie, czym…

Niedziela Plus 19/2025, str. I

archiwum UM Zwierzyniec

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

...wyróżnia się kościół w Zwierzyńcu?

Roztocze to niezwykła kraina geograficzna, która ma wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne. W Polsce obejmuje część województw lubelskiego i podkarpackiego. Charakteryzują ją gęste lasy, rzadka zabudowa, cisza oraz wyjątkowe w skali Polski klimat i atmosfera. Kościół św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu, potocznie zwany „na wyspie” lub „na wodzie”, jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Zwierzyńca i całego Roztocza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W latach 1741-47 właściciel rodowego majątku ziemskiego Tomasz Zamoyski z żoną Teresą ufundowali na wyspie na jeziorze w parku barokowy kościółek w intencji powrotu do zdrowia ordynata oraz jako wotum dziękczynne za narodziny długo oczekiwanego syna – Klemensa. Usytuowanie kościoła na jednej z wysp miało przypominać męczeńską śmierć św. Jana Nepomucena, który na rozkaz króla Czech Wacława IV zginął w wodach Wełtawy, nie chcąc ujawnić tajemnicy spowiedzi; do dziś jego figury mają chronić przed powodziami i chorobami.

Wnętrze kościoła jest równie imponujące jak jego zewnętrzna architektura. W świątyni znajdują się liczne dzieła sztuki: rzeźby, obrazy, witraże. W ołtarzu głównym mieści się obraz Matki Bożej Częstochowskiej – na co dzień zasuwany obrazem z wizerunkiem św. Jana Nepomucena. Wnętrze kościoła zdobią polichromie Łukasza Smuglewicza z 1749 r. przedstawiające św. Jana Nepomucena. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobione sklepienie, które przedstawia patrona adorującego Matkę Bożą z Jezusem w otoczeniu aniołów. Chociaż kościółek jest niewielkich rozmiarów, ma również dwie kaplice boczne: Matki Bożej i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Cennym zabytkiem jest też stara kamienna kropielnica stojąca przy wejściu.

Od 1997 r. podczas odpustu ku czci św. Jana Nepomucena, 21 maja, wokół kościoła na wodzie odbywa się widowiskowa procesja eucharystyczna na łodziach płynących po wodach kościelnego stawu. Obrzęd przywędrował z Pragi, gdzie święto to organizuje się od 1715 r. W tym samym czasie, kiedy wyrusza procesja na łodziach, część wiernych dokonuje pieszego obejścia wokół kościółka. W odświętnych, regionalnych strojach niosą oni udekorowane feretrony i obrazy – na początku ze św. Janem Nepomucenem, dalej z Matką Bożą i innymi świętymi. /i.c.

2025-05-06 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Internationalis o Strefie Gazy: to nie wojna, tylko systematyczne zabijanie cywilów

2025-08-25 19:56

[ TEMATY ]

Caritas

wojna

strefa gazy

systematyczne

zabijanie cywilów

PAP/EPA

Przesiedleni Palestyńczycy czekają na napełnienie pojemników wodą pitną w obozie na południu Strefy Gazy

Przesiedleni Palestyńczycy czekają na napełnienie pojemników wodą pitną w obozie na południu Strefy Gazy

To nie wojna, tylko systematyczne zabijanie cywilów - tak o izraelskiej ofensywie w mieście Gaza wypowiada się Caritas Internationalis. W ogłoszonej dziś nocie ta międzynarodowa katolicka organizacja charytatywna podkreśla, że „głodzenie ludności jest profanacją życia”, zaś milczenie wobec tego, co się dzieje oznacza „bycie wspólnikiem”.

„To nie tragiczny wypadek. To wynik przemyślanych decyzji. Ludność pozbawiona schronienia, utrzymania i bezpieczeństwa została pozostawiona, aby umierać na oczach świata” - pisze Caritas Internationalis jako naoczny świadek tego okrucieństwa. Wskazuje, że izraelskie „oblężenie Gazy stało się machiną unicestwienia, wspieraną przez bezkarność i milczenie, lub przez wspólnictwo silnych państw”.
CZYTAJ DALEJ

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska

26 sierpnia to dzień Częstochowskiej Prowincji Kościelnej oraz święto patronalne Pomocników Maryi Matki Kościoła, ale to przede wszystkim uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej zawdzięczamy staraniom bł. Honorata Koźmińskiego. Po upadku powstania styczniowego pragnął on zjednoczyć Polaków wokół Matki Najświętszej – Królowej Polski. Razem z ówczesnym przeorem Jasnej Góry o. Euzebiuszem Rejmanem wyjednali u papieża św. Piusa X ustanowienie święta Matki Bożej Częstochowskiej. Stało się to w roku 1904. Papież zaś Pius XI w 1931 r. pozwolił, by obchodzono je w całej Polsce. Zatwierdził też tekst Mszy św. i modlitwy brewiarzowej.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: od maja do sierpnia przybyło 105 tys. pielgrzymów, w tym wielu młodych

2025-08-26 14:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

młodzież

przybyło pielgrzrymów

105 tys.

Karol Porwich

Ponad 100 tys. pielgrzymów przybyło na Jasną Górę tylko w ostatnich miesiącach

Ponad 100 tys. pielgrzymów przybyło na Jasną Górę tylko w ostatnich miesiącach

Na uroczystość odpustową Matki Bożej Częstochowskiej, od 16 do 26 sierpnia, w 81 pielgrzymkach pieszych na Jasną Górę przyszło blisko 30 tys. osób, a od początku sezonu pielgrzymkowego łącznie 105 tys. pątników - wynika ze statystyki przekazanych KAI przez Biuro Prasowe Jasnej Góry. - Nadal cieszy znaczny wzrost udziału młodzieży, młodych małżeństw i rodzin z dziećmi - informuje o. Michał Bortnik OSPPE, rzecznik jasnogórskiego klasztoru.

Podsumowanie pątniczych statystyk wskazuje, że od 16 do 26 sierpnia na Jasną Górę dotarło 81 pielgrzymek pieszych. Przyszło w nich dokładnie 29 170 osób.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję