Reklama

Niedziela Sandomierska

Podwójny debiut

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu odbył się wyjątkowy wieczór literacki, który zgromadził miłośników poezji, mieszkańców miasta oraz osoby związane z lokalnym środowiskiem artystycznym.

Niedziela sandomierska 10/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Sandomierz

UM Sandomierz

Autorzy po spotkaniu chętnie rozdawali autografy

Autorzy po spotkaniu chętnie rozdawali autografy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Promocja dwóch debiutanckich tomików poezji – Skąpać się w tęczy Magdaleny Chruściel-Kaczorowskiej oraz W mej duszy gra muzyka Tomasza Rosowicza – była nie tylko świętem słowa pisanego, ale także okazją do spotkania z autorami, którzy swoje literackie umiejętności doskonalili podczas warsztatów prowadzonych przez dr Danutę Paszkowską.

Wieczór rozpoczęła wyjątkowa prezentacja wierszy autorów, przygotowana przez członków Grupy Artystycznej Etiuda, pracowników biblioteki oraz uczestników warsztatów recytatorskich. Ich interpretacje pozwoliły zgromadzonym wejść w świat poetyckich emocji, oddać się refleksji i przygotować na rozmowę z twórcami. Prowadzący wydarzenie – dyrektor Wojciech Dumin oraz Aleksandra Pawłowska—Mazur – zadbali o to, by spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze, pozwalając autorom podzielić się swoją pasją i literackimi inspiracjami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Obydwa prezentowane tomiki to efekt wielomiesięcznej pracy i zaangażowania w rozwój literacki pod okiem dr Danuty Paszkowskiej. Choć styl i tematyka twórców są odmienne, łączy je jedno – głęboka miłość do słowa i pragnienie wyrażenia siebie przez sztukę. Magdalena Chruściel-Kaczorowska w swojej twórczości operuje metaforą i subtelną grą barw, natomiast Tomasz Rosowicz przez poezję oddaje muzykę duszy i emocji. Obecność ich mentorki była niezwykle ważnym elementem tego wieczoru – to ona jako pierwsza dostrzegła talent młodych poetów i pomogła im go rozwijać.

Publiczność, która wypełniła salę konferencyjną biblioteki, aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, zadając pytania dotyczące procesu twórczego, inspiracji oraz przyszłości literackiej debiutantów. Autorzy z chęcią dzielili się swoimi przemyśleniami, podkreślając, że poezja to nie tylko pasja, ale także sposób na wyrażanie własnych emocji i przeżyć. Oboje nie wykluczają dalszej pracy nad kolejnymi tekstami, a nawet eksperymentowania z innymi gatunkami literackimi.

Na zakończenie wieczoru uczestnicy mieli okazję otrzymać egzemplarz jednego z tomików wraz z osobistą dedykacją od autorów.

Spotkanie było nie tylko promocją książek, ale także prawdziwym świętem poezji, które pokazało, jak wielką siłę mają słowa, gdy trafiają do serc odbiorców.

2025-03-04 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sandomierz pamięta

Niedziela sandomierska 30/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Sandomierz

UM Sandomierz

Uroczystości odbyły się na cmentarzu katedralnym

Uroczystości odbyły się na cmentarzu katedralnym

W rocznicę Krwawej Niedzieli w Sandomierzu odbyły się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

To ważne państwowe święto zostało ustanowione ku czci dziesiątek tysięcy Polaków pomordowanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-45. Sandomierskie obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w kościele św. Józefa, gdzie licznie zebrani wierni modlili się w intencji ofiar tragicznych wydarzeń. Po Eucharystii uczestnicy przemaszerowali w skupieniu na Cmentarz Katedralny, gdzie przy dwóch symbolicznych mogiłach – wołyńskiej i katyńskiej – kontynuowano patriotyczne uroczystości. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Sandomierza, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, wojska oraz duchowieństwa. Obecność tak wielu środowisk była wyrazem wspólnotowej pamięci, szacunku i wdzięczności wobec tych, którzy jako niewinni cywile stracili życie tylko dlatego, że byli Polakami.
CZYTAJ DALEJ

106-letnia zakonnica nadal pełni posługę w klasztorze i głosi Ewangelię na YouTube!

2026-03-20 21:37

[ TEMATY ]

świadectwo

Siostra zakonna

Zrzut ekranu

Siostra Anna Maria od Najświętszego Serca

Siostra Anna Maria od Najświętszego Serca

Siostra Anna Maria od Najświętszego Serca, włoska zakonnica, 14 marca skończyła 106 lat! W klasztorze w Seregno (niedaleko Mediolanu) nadal służy i dzieli się refleksjami na temat Ewangelii, nawet za pośrednictwem YouTube!

Jasna „w myślach i słowach” 106-letnia zakonnica – której prawdziwe imię brzmi Anna Perfumo – należy do Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Najświętszego Sakramentu. Jak donosi włoski dziennik Il Giorno, pomimo podeszłego wieku, nadal codziennie uczestniczy w adoracji eucharystycznej, nawet w nocy, i pomaga w klasztornej infirmerii, opiekując się chorymi zakonnicami.
CZYTAJ DALEJ

List KEP z okazji 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w rzymskiej Synagodze Większej

2026-03-21 18:26

[ TEMATY ]

KEP

św. Jan Paweł II

judaizm

Vatican Media

Wizyta Jana Pawła II w rzymskiej Synagodze Większej 13 kwietnia 1986 r.

Wizyta Jana Pawła II w rzymskiej Synagodze Większej 13 kwietnia 1986 r.

13 kwietnia br. minie czterdzieści lat od dnia, gdy biskup Rzymu, następca św. Piotra, po raz pierwszy od czasów apostolskich przekroczył próg żydowskiego domu modlitwy – przypominają biskupi w Liście Konferencji Episkopatu Polski z okazji 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w rzymskiej Synagodze Większej.

Biskupi zaznaczyli w Liście, że wizyta w rzymskiej Synagodze nie byłaby możliwa, gdyby nie przyjęcie przez Sobór Watykański II, 8 października 1965 roku, deklaracji „Nostra aetate” („W naszych czasach”), mówiącej o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. „Znalazły się w niej słowa, które stały się punktem zwrotnym w stosunkach między Kościołem katolickim a Żydami i judaizmem. Do nich właśnie odniósł się św. Jan Paweł II w swoim przemówieniu w rzymskiej synagodze” – przypominają biskupi i cytują je: „Po pierwsze, Kościół Chrystusowy odkrywa swoją więź z judaizmem, wgłębiając się we własną tajemnicę. Religia żydowska nie jest dla naszej religii zewnętrzna, lecz w pewien sposób wewnętrzna. Mamy zatem z nią relacje, jakich nie mamy z żadną inną religią. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję