Reklama

Niedziela Rzeszowska

Święto wdzięczności i modlitwy

W polskiej tradycji przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jest to także Dzień Życia Konsekrowanego.

Niedziela rzeszowska 7/2025, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

Ks. Jakub Oczkowicz

Główne uroczystości Dnia Życia Konsekrowanego z udziałem bp. Jana Wątroby odbyły się w katedrze

Główne uroczystości Dnia Życia Konsekrowanego z udziałem bp. Jana Wątroby odbyły się w katedrze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym dniu osoby życia konsekrowanego w diecezji rzeszowskiej przeżywały swoje święto w parafiach, w których żyją i posługują. Natomiast w przeddzień święta – w sobotę 1 lutego – bp Jan Wątroba odprawił w katedrze rzeszowskiej Mszę św., na którą zaproszono osoby życia konsekrowanego posługujące na terenie naszej diecezji. Zgromadzonych w katedrze przywitał ks. dr Stanisław Kamiński, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego. Zaznaczył, że jest to szczególny dzień wdzięczności i modlitwy o nowe powołania do życia konsekrowanego.

W homilii bp Jan Wątroba, rozważając fragment perykopy ewangelicznej o uciszeniu burzy na jeziorze, przypomniał, że „Kościół często bywa porównywany do łodzi, która napotyka przeciwny wiatr, nabiera wody, prawie tonie. Uczniowie w obliczu niebezpieczeństwa tracą głowę. Mają wrażenie, że Pan o nich zapomniał”. Tymczasem „śpiący spokojnie podczas burzy Jezus jest obrazem człowieka, który ma pełne zaufanie do Boga. Warto szukać w sobie jakiegoś punktu, do którego nie dochodzą zewnętrzne burze. Tam, w swoim sanktuarium, położyć się obok Jezusa i próbować zasnąć z Nim”– podkreślił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednocześnie zachęcił osoby życia konsekrowanego do całkowitego zaufania Bogu i do odważnego dawania świadectwa. Zwracając się do zgromadzonych w katedrze sióstr i braci zakonnych, bp Wątroba wyraził swoją wdzięczność za ich codzienną służbę Bogu i ludziom, za świadectwo żywej wiary i bezinteresownej miłości we wszystkich formach duszpasterskiej działalności Kościoła w parafiach oraz diecezji. Na zakończenie Liturgii w imieniu osób konsekrowanych z diecezji rzeszowskiej słowo podziękowania wypowiedziała s. Olena Dremlyuga ze Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (prezentki).

Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1997 r. Jan Paweł II, stwarzając w ten sposób okazję do głębszej refleksji nad darem życia poświęconego Bogu. Siostry i bracia zakonni, a także członkowie instytutów świeckich, stowarzyszeń życia apostolskiego, pustelnicy, dziewice i wdowy konsekrowane, podobnie jak Jezus w Świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. Osoby konsekrowane odnawiają w tym dniu swoje śluby, a w kościołach zbierane są ofiary na rzecz zakonów klauzurowych.

2025-02-11 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów: konferencja prasowa o pedofilii

[ TEMATY ]

Rzeszów

Diecezja Rzeszowska

Ks. Piotr Steczkowski

Ks. Piotr Steczkowski

„Chcę podkreślić, że w diecezji rzeszowskiej nie było, nie ma i nie będzie żadnego ukrywania czy też ochraniania duchownych dopuszczających się przestępstw seksualnych” – mówił ks. Piotr Steczkowski, kanclerz kurii diecezjalnej w Rzeszowie, na konferencji prasowej na temat ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi osób duchownych oraz postępowania wobec grzechu i przestępstwa pedofilii w praktyce diecezji rzeszowskiej.

Konferencję z udziałem mediów lokalnych i ogólnopolskich otworzył ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. „Choć Kościół od dłuższego czasu prowadzi coraz bardziej intensywną walkę z pedofilią w myśl zasady zero tolerancji dla pedofilii w Kościele, można odnieść wrażenie, że ten głos jest traktowany z przymrużeniem oka, jakby intencje tych działań były nieszczere. Przybliżając działania diecezji rzeszowskiej, chcemy pokazać autentyczne zaangażowanie w rozwiązanie problemu pedofilii” – powiedział rzecznik.
CZYTAJ DALEJ

Święta Ludgarda. Prekursorka nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

patron dnia

Autorstwa Francisco Goya - Domena publiczna/pl.wikipedia.org

Święta Ludgarda

Święta Ludgarda

Ludgarda ur. się w Tonges na terenie Belgii w 1182 r. Gdy miała 12 lat, rodzice oddali ją na wychowanie do klasztoru sióstr benedyktynek św. Katarzyny w okolicach Limburga.

Dziewczyna nie chciała być zakonnicą. Dopiero objawienie się Chrystusa skłoniło ją do pozostania w klasztorze. W wieku 18 lat złożyła śluby zakonne. Po pięciu latach została przeoryszą.
CZYTAJ DALEJ

Warsztaty kaligrafii w Muzeum Archidiecezjalnym

2025-06-16 17:52

mat. pras

W ramach festiwalu Mostem w Archiwum Archidiecezjalnym we Wrocławiu odbyły się warsztaty z kaligrafii prowadzone przez Beatę Czarnopyś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję