Reklama

W wolnej chwili

Daj coś z siebie

Masz trochę wolnego czasu i chciałbyś poświęcić go innym? Zostań wolontariuszem i zmieniaj świat na lepsze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wolontariat to różnego rodzaju działania wykonywane dobrowolnie i nieodpłatnie, mające na celu szeroko pojętą pomoc. Tak naprawdę każdy ma jakiś talent czy umiejętność, które może wykorzystać dla wspólnego dobra. Dlatego w wolontariat angażują się uczniowie, studenci, single i rodzice, emeryci i ludzie najróżniejszych zawodów. Może to być zajęcie stałe lub okazjonalne.

Bezinteresowna praca ma różne oblicza. Spośród najbardziej znanych można wymienić: pomoc w nauce, odwiedzanie pacjentów szpitali i hospicjów, prowadzenie zbiórek na rzecz potrzebujących, spotkania z seniorami, rozliczanie PIT-ów, pomoc w jadłodajniach, świetlicach środowiskowych czy domach pomocy społecznej, wyprowadzanie na spacer psów mieszkających w schroniskach czy sadzenie drzew. Ale możliwości jest dużo więcej i wciąż ktoś wpada na zupełnie nowy pomysł – przykładem może być oddział dziecięcy jednego z amerykańskich szpitali, gdzie zaproszono emerytów do zajmowania się malutkimi pacjentami, których rodzice nie mogli być przy nich ze względu na pracę. Podobne inicjatywy zaczęto wprowadzać również w innych miejscach, modyfikując je w miarę potrzeb.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jeśli masz pragnienie zrobienia czegoś dobrego, zorientuj się, jakie instytucje czy organizacje społeczne działają w twojej okolicy. Pytać o to można w urzędzie miasta czy gminy, w ośrodkach pomocy społecznej, w tzw. centrach wolontariatu albo w parafiach, gdzie często działają Parafialne Zespoły Caritas. Pamiętaj, że nie zawsze musisz daleko szukać. Może w twoim bloku mieszka osoba, której przydałaby się pomoc w codziennych zakupach? Może chory sąsiad potrzebowałby, żeby ktoś przez kilka dni wyszedł z jego psem na spacer? Dziś coraz więcej osób ma pod opieką starszych, leżących rodziców – jeśli zaproponujesz, że wpadniesz na dwie godziny w tygodniu, dasz takiemu opiekunowi szansę na chwilę wytchnienia, której bardzo potrzebuje.

Choć wolontariat nie przynosi korzyści materialnych, to jednak osoby w niego zaangażowane podkreślają, jak wiele same z tego czerpią. Nie tylko doskonalą swoje umiejętności, ale też uczą się nowych rzeczy. Zdobywają nowe znajomości, a nawet zawierają przyjaźnie. Uczą się pracy w grupie albo kierowania zespołem, a także komunikacji. Często przerywają dotychczasową monotonię swojego życia. Czują się potrzebne. Widzą, że mają realny wpływ na budowanie lepszego świata.

Czy wiesz, że...

...5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza? Święto powstało z inicjatywy ONZ. Ma na celu podziękowanie wolontariuszom na całym świecie za ich trud, czas i umiejętności poświęcane na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego.

2024-11-26 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zimowe niebo

Według amatorów astronomii, zimowa aura to czas, gdy panują jedne z najlepszych warunków do obserwacji nocnego nieba. Dlaczego?

Noce są długie, a mroźne powietrze jest przejrzyste. Oczywiście to czas trochę trudniejszy i wymagający, bo mroźne powietrze nie będzie naszym sprzymierzeńcem podczas wieczorno-nocnych wypadów, ale niezwykłe widoki nieba z całą pewnością zrekompensują nam wszelkie niedogodności. Wielu z nas wydawać się może, że do obserwacji potrzebny będzie teleskop. Otóż niekoniecznie. Nasze wprawne oko jest w stanie wiele zobaczyć.
CZYTAJ DALEJ

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna krzyczał „Allahu Akbar”, wchodząc na ołtarz

2025-07-11 21:12

[ TEMATY ]

Francja

profanacja

Adobe Stock

Bazylika Sacré-Cœur

Bazylika Sacré-Cœur

Portal tribunechretienne.com informuje, że w poniedziałek, 7 lipca, mężczyzna wszedł na ołtarz bazyliki Sacré-Cœur, trzykrotnie krzycząc „Allahu Akbar” w biały dzień, na oczach wiernych i zwiedzających.

Osoba ta, która nie miała przy sobie broni, brutalnie uderzyła pracownika obsługi technicznej, który przybył na interwencję, zanim została obezwładniona przez funkcjonariuszy ochrony, a następnie przez żołnierzy z Sentinel Force. Zidentyfikowany jako Tigan Cheikh L., został zatrzymany.
CZYTAJ DALEJ

Kolejny dzień początku końca

2025-07-12 07:23

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Minęło sześć tygodni od przegranej obozu rządzącego w wyborach prezydenckich. Sześć tygodni politycznego bezruchu, gorączkowego przeczesywania własnych szeregów i tępego wpatrywania się w sufit w poszukiwaniu „planu B”. Miało być nowe otwarcie. „Jeszcze tylko Pałac” – mówili. A tymczasem Pałac przejęty, prezydent Karol Nawrocki za niecały miesiąc zostanie zaprzysiężony, a Koalicja 13 grudnia stanęła – nie w miejscu, ale w martwym punkcie. Zacięcie, brak pomysłu, brak wizji, brak przyszłości.

Porażka z Nawrockim zaskoczyła ich nie dlatego, że była „niemożliwa”. Zaskoczyła dlatego, że nie przewidzieli żadnego scenariusza poza zwycięstwem. I zamiast zmierzyć się z pytaniem „dlaczego przegraliśmy?”, wpadli w histerię. Najpierw – jak ujawniła Interia – Donald Tusk miał naciskać na marszałka Hołownię, by ten zablokował objęcie urzędu przez nowego prezydenta. De facto zamach stanu: „uśmiechnięty”, wsparty dywizją autorytetów prawniczych i gadających głów w mediach, ale jednak zamach. Gdy Hołownia – na szczęście – odmówił, w zanadrzu pojawił się nowy pomysł, czysto PR-owy: rekonstrukcja rządu. Kolejna zagrywka taktyczna w miejsce strategii. Jakby przesuwanie tych samych figur na tej samej planszy mogło nagle zmienić wynik gry.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję