Reklama

Niedziela Kielecka

Miejsce przemiany serca

Wojownicy Maryi – to brzmi dumnie. Kim są? Jak swą codziennością i postawą dają mocne świadectwo?

Niedziela kielecka 44/2024, str. I

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Archiwum Wojowników Maryi

Wojownicy Maryi z ks. Adamem Kaczmarczykiem

Wojownicy Maryi z ks. Adamem Kaczmarczykiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ruch Wojowników Maryi, skierowany do mężczyzn w sile wieku i możliwości (18-50 lat), rozwija się dynamicznie. Ruch ściąga młodych mężczyzn. Ich duchowość ukierunkowana jest na dążenie do Jezusa przez Maryję. Ruch pomaga mężczyznom pogłębiać ich duchowość w oparciu o Pismo Święte, Tradycję Kościoła oraz dojrzałe życie sakramentalne. Rozwój duchowy Wojowników ma wspierać nie tylko ich samych, ale ma być owocny dla bliźnich, zwłaszcza dla żon, dzieci i rodzin. Jest w nim miejsce i dla mężczyzn nieco starszych, po 50. roku życia – mogą oni uczestniczyć w spotkaniach formacyjnych jako sympatycy ruchu.

Formacja i praca

Mężczyźni formujący się w Ruchu Wojowników Maryi starają się szerzyć pobożność maryjną, propagować nabożeństwa maryjne, zwłaszcza nabożeństwo 5. pierwszych sobót miesiąca. Każdy z nich powinien codziennie odmówić cząstkę Różańca. Raz w miesiącu odbywają się czuwania od czwartku do piątku, w ramach tzw. Godziny Męki Pańskiej. – W praktyce chodzi także o budowanie mocnej wspólnoty Kościoła i własnej świętości na wzór Matki Bożej, ze skoncentrowaniem przede wszystkim na Fatimie i Medjugorie oraz o bardzo konkretną pomoc w parafii – mówi Niedzieli ks. Adam Kaczmarczyk, proboszcz w Zielenicach i opiekun Grupy Kieleckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na czym ta pomoc polega? Wojownicy już w wieku 30-40 lat stają się ministrantami lub lektorami, któryś z nich jest kościelnym. Czynnie pomagają ludziom w terenach powodziowych. Chronili kościoły w Kielcach, m.in. katedrę, gdy odbywały się tzw. czarne marsze. Zabezpieczają całonocne adoracje i inne modlitwy, pomagają podczas Bożego Ciała itd. – Różaniec odmawiany silnymi, męskimi głosami robi naprawdę wrażenie – uważa ks. Kaczmarczyk.

Grupa Kielecka

W obrębie diecezji funkcjonują dwie grupy – kielecka i miechowska, choć zasięgi terytorialne nie łączą się ze strukturami diecezji. Aby taka grupa powstała, musi być minimum jeden pasowany wojownik, kilka osób spełniających wymagane kryteria oraz ksiądz mianowany przez biskupa. Lider wybierany jest na trzy lata i podlega liderowi metropolii (w przypadku Kielc jest to Kraków).

Grupa Wojowników Maryi w Kielcach, czyli tzw. Grupa Kielecka, została utworzona we wrześniu 2020 r. – Miejscem naszych spotkań i formacji jest parafia Ducha Świętego w Kielcach. Spotkania odbywają się w czwarte piątki miesiąca od września do czerwca. Mamy mężczyzn z całej diecezji, np. z parafii Kapucynów i Ducha Świętego w Kielcach, z Dymin, Solca-Zdroju, Wolicy – Tokarni, Mniowa. Grupa jest dynamiczna i wciąż przybywają nowe osoby, ale i ubywa członków, bo np. z Grupy Kieleckiej wyłonił się trzon nowopowstałej Grupy Sandomierskiej i w Skarżysku-Kamiennej – wyjaśnia ks. Kaczmarczyk. Grupa Kielecka liczy obecnie 80 osób. Zaczynali zaledwie od kilku.

Głównym celem ruchu jest zgodna z nauczaniem Kościoła katolickiego, formacja mężczyzn do bycia gorliwymi chrześcijanami oraz odpowiedzialnymi mężami i ojcami. Jak podkreśla ks. Kaczmarczyk, chodzi o zachowanie czystości wiary i dojrzewanie w tej wierze oraz unikanie czy wręcz eliminowanie galimatiasu pojęciowego (do czego skłonne bywają w swej gorliwości osoby świeżo nawrócone).

Ruch daje siłę

Piotr Mikołajczyk, lider Grupy Kieleckiej, podkreśla wyjątkowość wspólnoty, do której należą „mężczyźni różnych zawodów, żonaci, single, tacy, którzy byli w innych wspólnotach, tacy którzy przez lata żyli w całkowitym oddaleniu od Kościoła, a nawet byli wrogo nastawieni wobec niego”.

2024-10-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Wakacyjne czuwanie Wojowników z ks. Jerzym Kozłowskim

Jak w każdą pierwszą sobotę miesiąca, tak i czasie wakacyjnego wypoczynku przez ulice biskupiego miasta w Męskim Różańcu przeszli członkowie wspólnoty Wojowników Maryi.

Tym razem modlitewne czuwanie wraz z Mszą Świętą, w zastępstwie za ks. Pawła Traczykowskiego – diecezjalnego opiekuna Wojowników Maryi, poprowadził nowy wikariusz parafii katedralnej, ks. Jerzy Kozłowski. W swojej homilii kapłan odniósł się do wspominanego tego dnia w liturgii święta Przemienienia Pańskiego i wyjaśnił, że dopiero na Górze Tabor apostołowie ujrzeli Chrystusa w pełni Boskiej chwały.
CZYTAJ DALEJ

Wystawienie szczątków św. Franciszka: Już 18 tys. pielgrzymów

2026-02-23 09:17

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

Vatican Media

18 tysięcy osób odwiedziło szczątki św. Franciszka, pierwszego dnia wystawienia ich na widok publiczny. Jeszcze można się zapisać na wizytę w Asyżu i oddanie czci relikwiom. Pozostały ostatnie wolne terminy. Szacuje się, że w ciągu 30 dni relikwie Biedaczyny z Asyżu odwiedzi i odda im cześć ok. 400 tys. wiernych.

Pierwszy dzień ekspozycji doczesnych szczątków św. Franciszka – niedziela 22 lutego – przyniósł napływ 18 tys. wiernych. Każdej godziny cześć relikwiom świętego, szczątkom wydobytym z sarkofagu i wystawionym po raz pierwszy na widok publiczny, oddawało 1500 osób.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego w Wielkim Poście milknie „Alleluja”?

2026-02-23 20:25

[ TEMATY ]

Wielki Post

milknie

Alleluja

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia, w którym także muzyka podlega wyraźnym zasadom i wewnętrznej dyscyplinie. O znaczeniu ciszy, milknącym „Alleluja” oraz o tym, jak dobierać repertuar w tym okresie roku liturgicznego, rozmawiamy z ks. dr. Grzegorzem Lenartem, duszpasterzem muzyków kościelnych Archidiecezji Krakowskiej i przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Czym Wielki Post różni się od innych okresów liturgicznych pod względem muzyki? Czy jego wyjątkowy charakter przekłada się na sposób, w jaki Kościół kształtuje muzykę w tym czasie?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję