W niedzielę 13 października nie tylko w Polsce obchodzono XXIV Dzień Papieski, tym razem pod hasłem: „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Zainteresowani, którzy chcieli uczcić pamięć papieża Polaka, mieli do wyboru bogaty program. Już w piątek 11 października w ramach świętowania Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zaprezentowała spektakl WNieboGłosy o empatii, miłości i dostrzeganiu dobra w najmniejszych rzeczach.
Ksiądz Michał Grzesiak, krakowski duszpasterz wspólnoty, powiedział o stypendystach: – To są niesamowicie wdzięczni, pełni radości ludzie, którzy są przyjaciółmi Chrystusa. Jestem, by służyć modlitwą i błogosławieństwem dla nich i dla tych, którzy będą chcieli dołączyć do nas. Święty Jan Paweł II jest nam bliski, choć ciekawe, że dzisiejsi stypendyści już go nie pamiętają. Sam miałem 10 lat, kiedy papież Polak odchodził do domu Ojca. Dla nas wszystkich jest to ważne, że spotykamy go w nowy sposób. Doświadczamy jego obecności przez wspólnotę serc.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Także na sobotę stypendyści zaplanowali wydarzenia wpisujące się w obchody tegorocznego Dnia Papieskiego. Tradycyjnie, jak co roku, zaprosili krakowian i turystów do udziału w belgijce, radosnym, pełnym energii tańcu na Rynku Krakowskim. Korowód młodych ludzi, wyróżniających się żółtymi chustami z logo Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, połączył roześmianych uczestników zabawy, by z okazji Dnia Papieskiego zatańczyć przy kościele św. Wojciecha. Stypendyści rozdawali żółte balony i zbierali do puszek datki na program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzina. – Belgijka jest tańcem, w którym można się zintegrować, chcemy zaprosić przechodniów, żeby nas, którzy tworzymy żywy pomnik Jana Pawła II, poznali – powiedziała Niedzieli Hanna Maszewska, szefowa krakowskiej wspólnoty. Po odtańczeniu belgijki stypendyści modlili się na Różańcu w kościele św. Floriana. Tam też rozpoczęła się gra miejska „Poznaj papieża Jana Pawła II”.
Honorowy patronat nad Dniem Papieskim objął metropolita krakowski, który koncelebrował Mszę św. w niedzielę 13 października w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie, gdzie na wspólnej modlitwie zebrali się stypendyści. W homilii abp Marek Jędraszewski nazwał polskiego papieża „mężem wielkiej modlitwy”. Przywołał też gesty, które zapamiętał cały świat, gdy schorowany Jan Paweł II w Wielki Piątek przytulał krzyż, a w Niedzielę Wielkanocną nie mówiąc, udzielił błogosławieństwa gałązką oliwną. – Jan Paweł II spełnił co do siebie to zadanie, o którym pisał. Był wspaniałym twórcą własnego życia. Ze swego życia uczynił arcydzieło sztuki – powiedział abp Marek Jędraszewski, nawiązując do Listu do artystów.