Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Dbają o wielkie dziedzictwo

W Lubaczowie odbyło się VIII Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2024, str. IV-V

[ TEMATY ]

Lubaczów

Adam Łazar

Kresowiacy w Lubaczowie

Kresowiacy w Lubaczowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednym z ważniejszych wydarzeń bogatego programu Festiwalu Dziedzictwa Kresów było Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych. Odbyło się po raz ósmy w dniach 26-28 lipca w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele organizacji kresowych z kraju i z zagranicy. – Festiwal Dziedzictwa Kresów jest potrzebny, powinien trafiać do nowych środowisk, zwłaszcza do ludzi młodych, a przez to nieść pamięć, doświadczenie, walory i kwestie uniwersalne, które nie powinny przemijać, które wynikają z Kresów, tak abyśmy mogli jeszcze bardziej rozwijać nasz kraj i korzystać z tego fenomenu kulturowego i cywilizacyjnego, jakim są Kresy – powiedział podczas uroczystego rozpoczęcia spotkania marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

– Mamy obowiązek dbać o to dziedzictwo, integrować środowiska kresowe, m. in. poprzez takie spotkania, jakie odbywamy dzisiaj. W Spotkaniu biorą udział badacze dziejów, pedagodzy, samorządowcy, przedstawiciele różnego rodzaju instytucji i organizacji, osoby posiadające korzenie kresowe. Ważnym walorem Spotkań jest zgromadzenie w jednym miejscu reprezentantów z wszystkich stron kraju, co dowodzi, jak silne i żywe są tradycje i kultura Kresów – mówił gospodarz tego przedsięwzięcia, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas konferencji zorganizowano kilka paneli dyskusyjnych poświęconych historii, kulturze oraz wyzwaniom stojącym przed Polakami na Białorusi. Pierwszy panel dyskusyjny, zatytułowany ,,Dziedzictwo Kresów – Polacy na Białorusi. Historia i wyzwania”, dostarczył uczestnikom wiedzy na temat odrodzenia polskości na Białorusi oraz wysiłków w ratowaniu dziedzictwa kresowego. Anna Paniszewa działaczka polskiej mniejszości na Białorusi, która była aresztowana przez reżim Łukaszenki, a następnie dzięki staraniom polskich władz ewakuowana z Białorusi, przedstawiła działalność Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego w kontekście ratowania dziedzictwa Kresów w latach 2013-24. Na temat działalności Polaków na Białorusi wypowiadali się także studenci Złata Bogdan oraz Cyryl Bogdan. Mówili o harcerstwie w Wołkowysku i działalności kulturalnej polskiej młodzieży na Białorusi.

Reklama

Drugi panel poświęcony był tematyce dotyczącej sposobów upowszechniania materialnego i niematerialnego dziedzictwa Kresów. Koncentrował się on na metodach popularyzacji i zachowania dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Mateusz Werner z Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP przedstawił funkcjonowanie Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej w wersji 2.0. Karolina Jabłońska z Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brześciu, dr Marcin Gapski z Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oraz Piotr Zubowski z Muzeum Kresów w Lubaczowie podzielili się swoimi doświadczeniami i praktykami w upowszechnianiu dziedzictwa kresowego. W sobotę natomiast podczas sesji popularnonaukowej dyskutowano o zbrodniach OUN-UPA na polskich mieszkańcach ziem dawnej Małopolski Wschodniej. Dr Piotr Chmielowiec z IPN Rzeszów mówił o zbrodniach bojówek ukraińskich na żołnierzach Wojska Polskiego i ludności cywilnej we wrześniu 1939 r.; dr Tomasz Bereza o Zbrodni Wołyńskiej; Łukasz Podolak z Muzeum Państwowego w Przemyślu o przebiegu czystki etnicznej prowadzonej przez OUN-UPA w rejonie Lubaczowa w latach 1944-45. Publikacje Instytutu Pamięci Narodowej prezentowała Barbara Kościelny z IPN Rzeszów. Zwieńczeniem trzydniowego Ogólnopolskiego Spotkania Środowisk Kresowych była niedzielna Msza św. Kresowa. Przewodniczył jej metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W koncelebrze, oprócz kapłanów, wziął także udział senior diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Marian Buczek.

Pani Nowak, przedstawicielka Polonii Amerykańskiej, która przyleciała z San Francisco, by wraz z Rodziną Kresowian, stanąć w lubaczowskiej konkatedrze, przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej, patronki Lwowa, skierowała swoją szczególną modlitewną prośbę, do obecnych na uroczystej Eucharystii kapłanów. – Proszę Ekscelencje i księży o sprawowanie tej szczególnej Mszy św. Kresowej w intencji pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich, o pokój na świecie, i o zakończenie wojny w Ukrainie. Proszę także, aby modlić się o odwagę w przekazywaniu prawdy historycznej i o mądrość decydentów w edukacji młodego pokolenia.

W homilii abp Wacław Depo przypomniał słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane w tej wówczas prokatedrze 2 czerwca 1991 r.: – „Tutaj rozpoczęło się pisanie jakiegoś wielkiego rozdziału historii naszych narodów, a także dziejów chrześcijaństwa... Tu na tym miejscu trzeba w sposób szczególny prosić Pana dziejów przez pośrednictwo świętych patronów Polski, Litwy i Rusi, aby to dobro, które łączy, zawsze okazywało się mocniejsze od wszystkiego, co w ciągu dziejów, a zwłaszcza w czasach ostatnich różniło i dzieliło, czasem aż do przelewu krwi. I niech na to wszystko – na całą naszą teraźniejszość i przyszłość – nadal patrzą macierzyńskie oczy Maryi”. Dziś święty Jan Paweł II modli się za nas.

– Prosimy dzisiaj Maryję, Matkę Narodu, naszą Panią Łaskawą, by wyprosiła nam dary Ducha Świętego, wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi. Maryjo, Matko Łaskawa bądź z nami w każdy czas – abp Depo zakończył homilię modlitwą do Pani Łaskawej.

Liturgię Mszy św. swoim śpiewem ubogacił chór Fraza z Kosiny. Po Eucharystii była możliwość zwiedzenia Muzeum Konkatedralnego i modlitewnego nawiedzenia miejsca pochówku kard. Władysława Rubina i administratorów apostolskich diecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie bp. Jana Nowickiego i bp. Mariana Rechowicza.

2024-08-13 16:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus błogosławi cierpiącym

2025-02-19 10:54

Niedziela zamojsko-lubaczowska 8/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Lubaczów

Ks. Andrzej Stopyra

Biskup Mariusz Leszczyński udziela sakramentu Namaszczenia Chorych

Biskup Mariusz Leszczyński udziela sakramentu Namaszczenia Chorych

Światowy Dzień Chorego to święto ustanowione przez papieża Jana Pawła II w 1992 r. Obchodzone jest corocznie 11 lutego, w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes. W tym roku po raz trzydziesty trzeci.

Światowy Dzień Chorego w Lubaczowie obchodzilismy po raz piętnasty, według scenariusza wypracowanego przez dziekana i proboszcza lubaczowskiego ks. kan. Andrzeja Stopyrę, starostę lubaczowskiego Jozefa Michalika, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Wiesława Huka. W tym roku 11 lutego na Mszy św. w lubaczowskiej konkatedrze spotkali się podopieczni i ich opiekunowie z Domów Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej, Wielkich Oczach, Lubaczowie i Krowicy Lasowej, przedstawiciele Środowiskowych Domów Samopomocy w Lubaczowie, Cieszanowie, Lipsku koło Narola i Horyńcu Zdroju, przedstawiciele Warsztatu Terapii Zajęciowej im. św. Józefa w Oleszycach, przedstawiciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaczowie działającego przy Zespole Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie, a także przedstawiciele Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno Wychowawczego w Oleszycach. Towarzyszyli im przedstawiciele władz – poseł na Sejm RP Anna Schmidt, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, wicewojewoda podkarpacki Tomasz Lorenc, starosta lubaczowski Barbara Broź, radni powiatu i miasta, dyrektorzy instytucji wspierających pracę wymienionych placówek. Obecni byli także chorzy mieszkańcy Lubaczowa. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. dr hab. Mariusz Leszczyński wraz z ks. kan. Andrzejem Stopyrą i seniorem ks. kan. Józefem Dudkiem.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Pogrzeb bp. Kazimierza Romaniuka - w sobotę

2025-02-26 11:57

[ TEMATY ]

pogrzeb

diecezja warszawsko‑praska

bp Kazimierz Romaniuk

Diecezja warszawsko-praska

Msza pogrzebowa bp. Kazimierza Romaniuka odbędzie się w najbliższą sobotę

Msza pogrzebowa bp. Kazimierza Romaniuka odbędzie się w najbliższą sobotę

Msza pogrzebowa bp. Kazimierza Romaniuka - autora pierwszego od 400 lat przekładu Biblii z języków oryginalnych na polski odbędzie się w najbliższą sobotę w katedrze na stołecznej Pradze - poinformował PAP dyrektor wydziału ogólnego Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Tomasz Kalinowski.

Emerytowany biskup diecezji warszawsko-praskiej, bp Kazimierz Romaniuk - wybitny biblista, autor przekładu Pisma Świętego z języków oryginalnych na język polski zmarł we wtorek w Warszawie. Hierarcha miał 97 lat.
CZYTAJ DALEJ

WIELKOPOSTNIK – rodzinne przygotowanie do Wielkanocy

2025-02-27 08:46

wielkopostnik.pl

Przewodnik na Wielki Post dla dzieci i rodziców

To już 5. jubileuszowa edycja Wielkopostnika. Publikacja ma formę kalendarza obejmującego okres od Środy Popielcowej do Poniedziałku Wielkanocnego. Każdego dnia znajdziemy tam dar serca, czyli zadanie dla dzieci i rodziców, ciekawostkę wielkopostną, licznik, który pokazuje jak upływa czas Wielkiego Postu i oczywiście datę z liturgicznymi świętami. Do wydania dołączona jest specjalna karta do kolorowania do codziennej praktyki dobra, a z okazji jubileuszu pojawiły się dodatkowe niespodzianki dla czytelników – w każdą sobotę Wielkiego Postu czekają ukryte w kodach QR kolorowanki do pobrania i wydrukowania na domowej drukarce. Kalendarz ma też poręczny format, można go ustawić w kuchni, jadalni, salonie, czyli wszędzie tam, gdzie spotyka się rodzina. – Chcemy, aby całe rodziny mogły z pomocą Wielkopostnika przeżywać Wielki Post duchowo, wzrastając w czynieniu dobra i przygotowując serca na Niedzielę Zmartwychwstania – mówi autorka Wielkopostnika Elżbieta Woźniak-Łojczuk, mama czwórki dzieci. Jak sama zaznacza, kalendarz to pomysł „z życia wzięty", tworzony od lat z potrzeby serca w trosce o rozwój duchowy najmłodszych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję