Reklama

Niedziela Wrocławska

Bóg Ojciec – znany, kochany, czczony

Pierwsze dni sierpnia upłynęły we Wrocławiu pod znakiem Festiwalu Abba Pater – Święta Boga Ojca.

Niedziela wrocławska 32/2024, str. II-III

[ TEMATY ]

Wrocław

Wiktor Cyran

Uwielbienie podczas niedzielnego koncertu

Uwielbienie podczas niedzielnego koncertu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Opieki św. Józefa i Matki Bożej Miłosierdzia, prowadzona przez ojców karmelitów, stała się szczególnym miejscem uwielbienia Boga jako Ojca całej ludzkości. Festiwal Abba Pater odbył się we Wrocławiu po raz pierwszy, choć była to już jego 13. edycja.

Mało znamy Boga Ojca

Pierwszy dzień Festiwalu Abba Pater rozpoczął się od uroczystej Mszy św., której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło. – Ten festiwal, drodzy bracia i siostry, to wielka sprawa. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, w czym uczestniczymy. Bóg Ojciec stworzył wszechświat, stworzył każdego człowieka, każdego z nas. Dał nam tchnienie życia, duszę nieśmiertelną zjednoczył z ciałem. Ten, który rządzi kosmosem, galaktykami, obrotem sfer niebieskich, ten, który wszystko stworzył z nicości, pragnie, aby było święto na Jego cześć. Nie dlatego, że czegoś Mu brakuje. Nie dlatego, że ma w sobie jakiś niedosyt pełni. On tym świętem chce nas obdarować, abyśmy zostali uświęceni. Abyśmy jeszcze pełniej zrozumieli tajemnicę naszego stworzenia i odkupienia – podkreślał w homilii biskup z Ukrainy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Hierarcha nawiązał do objawień matki Eugenii Ravasio, których doświadczyła w 1932 roku – w jej mistycznych objawieniach, uznanych przez Kościół, Bóg Ojciec prosi o ustanowienie święta ku Jego czci w pierwszą niedzielę sierpnia lub 7 sierpnia. Ukazany jest w nich także właściwy obraz Boga jako Ojca kochającego nieskończoną miłością swoje dzieci. – 1 lipca 1932 roku Bóg Ojciec przyszedł i przyniósł z nieba szczęście, które niesie sam w sobie i którym chce nas obdarować. Już prawie 2000 lat chrześcijanie czczą tajemnicę odkupienia, a jednocześnie zaglądamy do naszego kalendarza i nie ma tam święta Boga Ojca. Mamy święto narodzin Pana Jezusa, święto zesłania Ducha Świętego, święta związane z Matką Bożą, z archaniołami i innymi naszymi świętymi patronami. Ale w kalendarzu jest luka – nie ma święta Boga Ojca – tłumaczył bp Jan. I dodał: – Jako chrześcijanie mało znamy Boga Ojca, a zły duch działa, by On nie był znany, kochany tak, jak trzeba.

Po Eucharystii wierni uczestniczyli w całodobowym Jerychu Różańcowym do Boga Ojca, podczas którego 7 razy okrążyli swój kościół. Modlitwie towarzyszyła ikona Boga Ojca, na której Ojciec ukazany jest jako młodzieniec trzymający kulę ziemską w swoich dłoniach, a Jego korona i berło spoczywają na ziemi. Także po Eucharystii bp Sobiło pobłogosławił kapliczki z tajemnicami Różańca do Boga Ojca, znajdujące się wokół kościoła Opieki św. Józefa.

Droga Krzyżowa „Ojcze nasz”

Piątek był dniem wyjątkowym dla ojca Bartosza Dalaszyńskiego, który odprawił swoją Mszę prymicyjną w parafii ojców karmelitów. Tego dnia kazanie wygłosił autor wielu publikacji oraz twórca nowenny do Boga Ojca: ojciec Winfried Wermter ze Zgromadzenia Krwi Chrystusa. Na zakończenie Mszy św. neoprezbiter udzielał indywidualnego błogosławieństwa prymicyjnego.

W piątek odbyła się także Droga Krzyżowa „Ojcze nasz” z wyjątkowym krzyżem, który towarzyszył uczestnikom festiwalu. – To krzyż niesiony przez Michała Ulewińskiego, chłopak szedł przez Polskę właśnie z nim. Przeszedł tak wiele kilometrów w ramach zadośćuczynienia, nawrócenia. To jest krzyż, który miał na swoich barkach – wyjaśniał karmelita o. Krzysztof Piskorz, proboszcz parafii.

Reklama

W sobotę po Eucharystii swoje świadectwo opowiedziała siostra Teresa Łożowska, która mówiła o przeżywaniu miłości Ojca. Tego dnia odbyło się również nabożeństwo szkaplerzne. – Spora ilość uczestników festiwalu przyjęła szkaplerz karmelitański. I to jest bardzo piękne. Mówiliśmy o tym, że szkaplerz szczególnie nawiązuje do troski Pana Boga o nasze zbawienie. To jest taki pomysł Boga Ojca, że przez Maryję mamy szatę, która przypomina nam o szacie chrzcielnej zbawienia i podkreśla to, że jestem dzieckiem Bożym – tłumaczy o. Krzysztof Piskorz.

Wezwać Imienia Ojca

Niedziela była dniem zwieńczenia 13. Festiwalu Abba Pater. Mszy św. na zakończenie wydarzenia przewodniczył o. Krzysztof Piskorz. Karmelita wygłosił także kazanie. – Ojciec niebieski daje nam prawdziwy pokarm z nieba. Daje nam miłość ogromną i chce, żeby ta miłość była w naszych sercach. Na ile pozwolimy się wypełnić, na tyle będzie w nas Bożej miłości. Tak samo jest z Eucharystią. Na ile jesteśmy otwarci, kiedy podchodzimy do ołtarza? Niewątpliwie niektórzy przychodzą na Eucharystię z przyzwyczajenia, obowiązku. Nie są jeszcze tak bardzo pociągnięci Bożą miłością. Ale właśnie o to chodzi, aby otwierać coraz bardziej swoje serce. Aby to serce bardzo pragnęło tej miłości, aby była w nas wielka pojemność na miłość. Przykład św. Teresy. Jakim jesteś naczyniem? Takim, które ma pojemność 100 litrów czy takim maleńkim kieliszkiem? To ci wystarczy? Za mało! Żeby upić się Bożą miłością trzeba 100 litrów, a nawet i więcej. Trzeba żyć tą miłością na co dzień. Bóg chce rozlewać swoją miłość. I ile tej miłości przyjmiemy, tyle będziemy jej w sobie nosić. Dlatego Eucharystia co najmniej raz w tygodniu w niedzielę. Po to, żeby wypełnić się Bożą miłością na cały tydzień. Ale najlepiej byłoby korzystać częściej z tego wyjątkowego daru. Im więcej korzystasz z chleba, który daje życie, tym lepiej dla ciebie – tłumaczył o. Piskorz.

Podkreślał, że czytana Ewangelia to przypieczętowanie Festiwalu Abba Pater: – Zabiegajcie nie o ten pokarm, który niszczeje, lecz o ten, który trwa na życie wieczne, a który da wam Syn Człowieczy. Bóg naznaczył pieczęcią swojego Syna. A co oznacza pieczątka? Podpis, moja własność. Bóg teraz przez Jezusa w każdym z nas na sercu przybija swą pieczęć. Jesteś moją własnością. Nie możesz należeć do nikogo innego. Nie możesz należeć do złego. Ja ci otwieram niebo. I rzeczywiście, Bóg Ojciec mówi w swoim orędziu, że wszyscy, którzy wezwą Go imieniem Ojca, choćby tylko jeden raz – można dopowiedzieć z ufnością i miłością – nie zginą, ale będą pewni życia wiecznego.

Po Eucharystii odbył się ostatni punkt Festiwalu, jakim było uwielbienie w ogrodzie Karmelu prowadzone przez zespół muzyki sakralnej Lumen oraz wielu gości specjalnych. Uwielbienie zakończyło się różańcem do Boga Ojca, a w karmelitańskiej „Gospodzie u Ojca” trwał piknik z grillem, ciastem oraz kiermaszem książek i dewocjonaliów.

2024-08-07 08:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praskie Dzieciątko i relikwie

Niedziela wrocławska 16/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Wrocław

Marzena Cyfert/Niedziela

W uroczystości uczestniczyły dzieci

W uroczystości uczestniczyły dzieci

W parafii Opieki św. Józefa u ojców karmelitów bosych poświęcony został Kącik dziecięctwa Bożego.

Ojciec Krzysztof Piskorz, proboszcz i przeor wspólnoty wprowadził do tego miejsca figurkę Praskiego Dzieciątka Jezus oraz relikwie świętych, jakie posiada parafia. Podczas uroczystości obecne były siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus, siostry józefitki i liczni parafianie, w tym dzieci. – W naszej duchowości karmelitańskiej i naszej tradycji tajemnica dziecięctwa Bożego jest bardzo mocna – mówił o. Piskorz. Życzył, by kącik był miejscem modlitwy o ducha dziecięctwa. – Niech będzie takim miejscem, w którym będziemy się mogli przekonywać, że dla Boga nie ma nic niemożliwego – podkreślał o. Krzysztof.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: kard. Tagle otrzymał diecezję tytularną, która wcześniej należała do Leona XIV

Ojciec Święty nadał tytuł kościoła podmiejskiego w Albano Jego Eminencji Kardynałowi Luisowi Antonio G. Tagle, pro-prefektowi Dykasterii ds. Ewangelizacji w Sekcji do spraw Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Kard. Tagle należy od 1 maja 2020 roku do grona kardynałów-biskupów, ale dotychczas nie miał przypisanej żadnej diecezji podmiejskiej. Wcześniej była to diecezja tytularna kard. Roberta Prevosta - obecnie papieża Leona XIV.

Diecezje podmiejskie to siedem diecezji bezpośrednio sąsiadujących z diecezją rzymską i jej podległych. Od XI wieku biskupi tych diecezji są elektorami papieża (jako biskupa Rzymu). Dało to początek tytułowi kardynała-biskupa. Od 1962 r. kardynałowie-biskupi tych diecezji nie pełnią już żadnych funkcji duszpasterskich.
CZYTAJ DALEJ

USA: coraz więcej podświetlonych różańców zdobi okna, garaże, a nawet stodoły

2025-05-25 08:20

[ TEMATY ]

USA

Stany Zjednoczone

podświetlone różańce

okna

miłość do Maryi

Adobe Stock

Coraz więcej podświetlonych różańców można zobaczyć w USA

Coraz więcej podświetlonych różańców można zobaczyć w USA

W Stanach Zjednoczonych przybywa podświetlonych różańców zdobiących okna domów, garaże, a nawet stodoły. W ten sposób wierni dzielą się swoją miłością do Maryi, a sam ten zwyczaj trwa już dziesiątki lat - poinformowała katolicka platforma Catholic National Register (CNR), podając przykłady kilku ludzi, którzy nawet nawrócili się na widok takich ozdób.

Patrix Heschel - komiwojażer, obsługujący 15 stanów Środkowego Zachodu USA - często widywał podświetlane różańce w oknach i na zewnętrznych ścianach domów. Teraz jeden taki różaniec wisi nad drzwiami garażowymi jego domu. Choć nie był on katolikiem, gdy po raz pierwszy zetknął się z takim widokiem, spodobało mu się to. Po przejściu na katolicyzm postanowił, że powinien umieścić tego rodzaju ozdobę na swoim domu w Oak Harbor w stanie Ohio. Było to w 2018 roku. Zamówił od razu dwa różańce: jeden dla siebie, drugi dla kolegi - rycerza Kolumba. Razem kupili też trzeci, który zawiesili przy parafii św. Bonifacego w Oak Harbor, gdzie zdobi on plebanię.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję