Reklama

Niedziela Przemyska

Jesteście moją nadzieją

Pragnę dziś podziękować wszystkim; dzieciom, młodzieży i starszym, urzędnikom, księżom, wolontariuszom – za odwagę czynienia dobra, za odwagę przeciwstawiania się złu – powiedział abp Józef Michalik.

2024-05-28 13:53

Niedziela przemyska 22/2024, str. I

[ TEMATY ]

Przeworsk

Archiwum Powiat Przeworski

Uczestnicy w skupieniu wysłuchali aktualnego przesłania: – Pozwólcie mi wierzyć, że ludzie są dobrzy i że świat miłości, dobra oraz pokoju jest ciągle możliwy...

Uczestnicy w skupieniu wysłuchali aktualnego przesłania: – Pozwólcie mi wierzyć, że ludzie są dobrzy i że świat miłości, dobra oraz pokoju jest ciągle możliwy...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z prawdziwym niepokojem patrzymy dziś na podejmowane przez polski parlament próby szerokiego otwarcia dostępu do tzw. aborcji na życzenie. Konferencja pt. „Jan Paweł II obrońca życia i godności człowieka”, zorganizowana 15 maja w Przeworsku, pozwoliła na zaczerpnięcie z wielkiego pontyfikatu papieża Polaka oraz jego ogromnego wkładu dla obrony życia i godności człowieka. Dlatego warto przypominać nauczanie św. Jana Pawła II, zwłaszcza teraz, kiedy w Polsce politycy próbują przeforsować przepisy uderzające w życie nienarodzonych dzieci.

Sprawy społeczne i rodzinne

Papieskie nauczanie o prawach człowieka zostało otwarte orędziem Jana Pawła II do Sekretarza Generalnego ONZ z okazji 30. rocznicy przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i poprzez przemówienie do Zgromadzenia Ogólnego, wygłoszone 5 października 1995 r. na okoliczność złotego jubileuszu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz przesłanie z okazji 50. rocznicy przyjęcia Karty Praw Człowieka, trwało do końca liczącego ponad ćwierć stulecia pontyfikatu. Tematyka praw ludzkich jest obecna w wielu homiliach Jana Pawła II, zwłaszcza tych, których przedmiotem są sprawy społeczne i rodzinne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konferencja rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika w bazylice Ducha Świętego w Przeworsku. Następnie uczestnicy udali się do sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się część panelowa. Podczas obrad głos zabrali zaproszeni goście. Powiat przeworski reprezentowała Joanna Mordarska, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Ochrony Zdrowia.

Arcybiskup Józef Michalik zwrócił uwagę na wielkie dziedzictwo i nauczanie Jana Pawła II. – Papież nawoływał do szacunku wobec kobiety, uszanowania jej jako matki oraz wynagrodzenia za macierzyńską służbę. Dzisiaj wpaja się kobiecie poczucie winy, że pragnie być matką, pragnie pozostać w domu i wychować dzieci. We współczesnym świecie ludzie często wstydzą się dobra, chcą wmówić, że grzech, brud – jest czystością. Ludzie lękają się być skromnymi, odważnymi w obronie krzywdzonego dziecka czy starca, a to jest piękno naszego życia. Chwalą się za to złem, obnoszą się z brudnymi transparentami, sięgają po brud pornografii w internecie, a nawet wymagają, żeby zalegalizować możliwości zła, pochwałę oszukaństwa, kradzieży, a nawet zabijanie bezbronnego człowieka przez eutanazję, bo stary i bezsilny, albo zanim się narodzi – przez aborcję – podkreślił hierarcha.

Reklama

– Na szczęście nie wszyscy ludzie zdołali zakłamać swoje sumienia. Wierzę i widzę, że są liczniejsi. Większość ludzi to cisi, niekiedy milczący, ale uczciwi pracownicy promujący dobro. Ludzie bliscy sobie i Panu Bogu. To przez nich odkrywamy dobroć i bliskość samego Chrystusa. Z tym większym przekonaniem pragnę dziś podziękować wszystkim; dzieciom, młodzieży i starszym, urzędnikom, księżom, wolontariuszom – za odwagę czynienia dobra, za odwagę przeciwstawiania się złu. Wiara wprowadza nas w nową rzeczywistość godności człowieka. Ta nadprzyrodzona godność powinna być motywacją do tego, żebyśmy próbowali się zjednoczyć i mieli odwagę stanąć w obronie życia – powiedział abp Michalik.

Miłość Boga do człowieka

Następnie o wartości życia i godności człowieka w biblijnej historii wyzwolenia Izraelitów mówił ks. prof. dr hab. Dariusz Dziadosz, podkreślając, że życie ludzkie, szczególnie to zagrożone, jest zawsze oczkiem w głowie Pana Boga, bez względu na epokę historii. Natomiast ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz pochylił się nad bezwarunkowym uznaniem wartości życia od chwili poczęcia. W przekazie papieskim Evangelium Vitae warto zwrócić uwagę na program miłości Boga do człowieka. To właśnie w perspektywie Boga do człowieka możemy zrozumieć godność osoby ludzkiej, także godność człowieka niepełnosprawnego. Bez żadnego zastrzeżenia, bez żadnego jakiegoś, „ale w pewnych okolicznościach”, trzeba powiedzieć – Nie! Po prostu, trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie, że żadna władza nie ma prawa zezwalać lub zmuszać do zabicia embrionu czy płodu.

Reklama

W trakcie tego wyjątkowego spotkania można było również usłyszeć świadectwo cudownie uzdrowionej za wstawiennictwem św. Jana Pawła II Natalii Obodyńskiej. Następnie ks. dr Witolda Burda przedstawił historię rodziny Ulmów jako świadków wartości życia i ludzkiej godności.

„Wzrastanie” ma 33 lata

Wśród założycieli fundacji „Wzrastanie”, oprócz ks. Franciszka Rząsy, inicjatora wielu dzieł w naszej archidiecezji, była fundacja pomocy młodzieży wraz z p. Teresą Nalepą i p. Leokadią Ostrowską. 9 września 1991 r. organizacja została pobłogosławiona przez Ojca św. Jana Pawła II. Papież wyraził zgodę, aby nosiła jego imię. Dzisiaj fundacja prowadzi 15 placówek, jedenaście z nich są całodobowe. Udziela pomocy prawie 400 osobom, a ponad 200 osób pracuje na etatach. – Organizacja pracuje w cichości, przekazując dobro, serce i miłość. Zgodnie ze słowami św. Jana Pawła II: „Uczymy się, aby pełniej być człowiekiem” – przez umiejętność dawania siebie. Wzrastać – to być człowiekiem dla drugich – podsumował ks. Piotr Buk, dyrektor fundacji.

Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II „Wzrastanie”, której patronem jest papież Polak, Wydział Nauk Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie – Oddział w Przemyślu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pobiegli dla bohaterów

Niedziela przemyska 11/2024, str. I

[ TEMATY ]

Przeworsk

GOK Przeworsk

Podczas wydarzenia wspomniano historię lokalnych Żołnierzy Niezłomnych

Podczas wydarzenia wspomniano historię lokalnych Żołnierzy Niezłomnych

„To dla Was ten bieg, Żołnierze Wyklęci. Dla Was biegniemy, ku waszej pamięci’’ – pod tym hasłem ok. 280 uczestników wzięło udział w 10. edycji Biegu Tropem Wilczym w gminie Przeworsk.

Wydarzenie rozpoczęło się przed budynkiem Wiejskiego Domu Kultury w Grzęsce, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca ks. Antoniego Olejarkę – kapelana Armii Krajowej i kpt. Stanisława Olejarkę – oficera szkoleniowego placówki AK w Przeworsku. Wszystkich biegaczy, kibiców i rodziny powitali organizatorzy biegu: wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku Justyna Solarz, po czym odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Paulińskie Dni Młodych "Na barkach nadziei"

2024-06-17 10:26

[ TEMATY ]

Paulińskie Dni Młodych

Mat. prasowy

Paulińskie Dni Młodych to coroczne spotkania młodzieży, organizowane przez Zakon Paulinów. Młodzi ludzie z różnych środowisk, głównie należący do duszpasterstw paulińskich, spotykają się w drugim tygodniu lipca, by wspólnie się modlić i spędzać wakacje. Każdego roku Paulińskie Dni Młodych odbywają się przy innym paulińskim klasztorze.

Jeśli szukasz czasu, aby spotkać się z Bogiem...
Jeśli chcesz spędzić niezapomniany tydzień we wspólnocie wiary...
Jeśli chcesz poznać nowych ludzi i zawiązać przyjaźnie...
Jeśli jesteś młodym człowiekiem, który poszukuje...

...to zapraszam Cię z całego serca na kolejne - XIV Paulińskie Dni Młodych, które w tym

CZYTAJ DALEJ

RPO: zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości konstytucyjne

2024-06-17 14:34

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Proponowane zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości związane m.in. z konstytucyjną ochroną prawa do nauki oraz ochroną pracy - uważa RPO. Wskazuje m.in. na trudności w realizacji podstawy programowej w grupach międzyklasowych. Według RPO zmiany spowodują też utratę pracy przez część katechetów.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił do minister edukacji Barbary Nowackiej w sprawie proponowanych zmian w organizacji nauczania religii w szkołach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję