Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Neoprezbiterzy 2024

Sześciu nowych kapłanów wys´wie?cił bp Roman Pindel w katedrze w ostatnia? sobotę maja. Zwyczajem naszej redakcji przybliz˙amy sylwetki neoprezbiterów, którzy juz˙ niedługo zostana? skierowani do pracy duszpasterskiej na pierwszych placówkach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowo wyświęceni prezbiterzy wstąpili do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w 2018 r. Przyjętych zostało wówczas 30 kleryków z archidiecezji krakowskiej oraz diecezji bielsko-żywieckiej. Dzisiaj rocznik liczy 19 osób. Patronem rocznika jest św. Paweł VI, papież. Przygotowania do święceń prezbiteratu trwały 6 lat. Był to czas wypełniony modlitwą, studiami na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz wieloma praktykami duszpasterskimi.

Przez pół roku formacji funkcję rektora seminarium sprawował ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski, późniejszy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Następnie funkcję rektora piastował ks. dr Andrzej Tarasiuk. Od lipca 2022 r. rektorem krakowskiego seminarium jest ks. dr Michał Kania, bezpośredni przełożony diakonów w bieżącym roku formacyjnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Adam Bajorek

Pochodzi z parafii św. Klemensa w Ustroniu. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Stanisława w Andrychowie.

Motto kapłańskie: Przyjdź, Panie Jezu (Ap 22, 20).

Ten cytat można odczytać na wielu płaszczyznach. Jest niejako prośbą, skierowaną do Pana Jezusa z prośbą, aby On zagościł najpierw w sercu, aby był obecny w całym życiu kapłańskim. Ale również, aby przyszedł i zagościł w sercach tych, do których będę posłany. Aby był obecny w moich słowach i czynach. Pragnę, aby Chrystus był obecny we wszystkich wymiarach mojego kapłańskiego życia, dlatego u jego progu wołam: Przyjdź! Ten cytat jest również zaproszeniem, aby każdego dnia prosić Pana Jezusa, aby był obecny w tym, co robię.

Powołanie jest zaproszeniem. Zaproszeniem, aby w szczególny sposób być dla innych ludzi. Aby stać się narzędziem w spotkaniu Boga z człowiekiem.

Najważniejsza książka w mojej formacji seminaryjnej: Gisbert Greshake – „Być kapłanem dzisiaj”.

Kościół jest rzeczywistością, w którym Bóg spotyka się z człowiekiem, aby go poprowadzić do intymnego zjednoczenia ze sobą – czyli w ostatecznej perspektywie – niebo.

Reklama

Zawsze się interesowałem piłką nożną, w szczególnością ligą angielską. Jeśli czas pozwala, to jeszcze dzisiaj oglądam niektóre mecze. Ale również lubię usiąść z dobrą kawą i porozmawiać z ciekawym człowiekiem albo przeczytać książkę.

Ks. Kacper Biłyk

Pochodzi z parafii św. Floriana w Żywcu-Zabłociu. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach.

Motto kapłańskie: Trwajcie w miłości mojej (J 15,9).

Chciałbym, aby każdego dnia przypominały mi one o tym, że bez zakorzenienia w Chrystusie owocne kapłaństwo nie będzie możliwe.

Powołanie jest dla mnie drogą wyznaczoną przez Boga, na której we współpracy z Nim konkretny człowiek może zrealizować swoje najgłębsze marzenia i osiągnąć prawdziwe szczęście.

Najważniejszymi autorami w mojej formacji seminaryjnej byli Ojcowie Kościoła.

Kościół, w którym chcę służyć Bogu, jest dla mnie drugim domem.

Moje hobby, zainteresowania: gra na gitarze, uprawianie sportu, wycieczki górskie.

Ks. Piotr Kania

Pochodzi z parafii Miłosierdzia Bożego w Miliardowicach. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie.

Motto kapłańskie: Razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża. Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus (Ga 2, 19-20).

Słowa te oznaczają dla mnie całkowite zanurzenie się w Chrystusie, w Jego słowie, w Jego posłannictwie. Oznaczają codzienne zdobywanie góry Golgota razem z Chrystusem i z Nim umieranie na krzyżu, aby żyć dla Boga, Kościoła i ludzi.

Powołanie jest dla mnie wielką tajemnicą miłości Boga do człowieka i człowieka do Boga. Jest dialogiem, w którym człowiek zostaje obdarowany niezasłużonym darem otwierającym Bogu drogę do serca człowieka, a człowiekowi otwierający nową drogę do podążania ścieżką ku świętości.

Reklama

Najważniejsza książka w mojej formacji seminaryjnej: kard. Robert Sarah, Benedykt XVI – „Z głębi naszych serc”.

Kościół, w którym chcę służyć Bogu i bliźnim, jest dla mnie wspólnotą wspólnot, w których każdy znajduje swoje miejsce i czuje się wysłuchany. Jest miejscem, w którym Bóg w cichości wysłuchuje modlitw ludzi, którzy z wiarą zanoszą je do Niego. Jest też Kościołem miłosiernym, cierpliwym i pełnym ufności.

Interesuję się Liturgią Kościoła. W wolnym czasie lubię gotować, ale również gdy pozwala na to dłuższy czas wolny podróżować, szczególnie po Polsce, poznając jej piękno i historię.

Ks. Dominik Opyrchał

Pochodzi z parafii św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie.

Motto kapłańskie: Uważaj, abyś wypełnił posługę, którą przyjąłeś w Panu (Kol 4, 17).

Autor tych słów, św. Paweł Apostoł, jest także patronem mojej rodzinnej parafii, przez co staje się dla mnie szczególnie bliski. W tych słowach odczytuję pełną troski zachętę i przestrogę zarazem, abym nie zmarnował tego daru, jakim obdarzył mnie Pan.

Każde powołanie jest wyrazem miłości Boga do człowieka. Powołanie do kapłaństwa, które w swoim życiu odczytałem, to odpowiedź na zaproszenie Pana, który chce, abym był we współczesnym świecie przedłużeniem Jego rąk.

Najważniejszą dla mnie książką podczas formacji były „Wyznania” św. Augustyna, które bardzo „zreformowały” moje myślenie w wielu kwestiach i pozwoliły otworzyć się na działanie Boga.

Kościół, w którym chcę służyć Bogu, jest dla mnie zawsze i w każdej sytuacji wierny Chrystusowi.

W wolnych chwilach (jeśli takie się zdarzają) lubię zagrać ze znajomymi w gry planszowe, posłuchać dobrej muzyki, sięgnąć po lekturę, zwłaszcza kryminałów, ale też zabawić się grafiką komputerową.

Reklama

Ks. Szymon Pawlus

Pochodzi z parafii św. Floriana w Żywcu-Zabłociu. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach.

Motto kapłańskie: Ja będę z tobą (Wj 3,12).

Postać Mojżesza zawsze mnie inspirowała. Przedstawia człowieka, który mało co rozumie z działania Boga, ale ufa Mu i przez to pokonuje najróżniejsze trudności. Mojżesz ufa Bogu, ponieważ czuje się z Nim w relacji, buduje swoje szczęście na Jego zapewnieniu, że będzie z nim cokolwiek by się nie działo. Właśnie dlatego chcę być księdzem, bo czuję, że On będzie ze mną.

Powołanie to odkrycie, jak najszybciej dojść do szczęścia w życiu konkretnego człowieka. Rozumiem to szczęście jako poznanie, jaki jest Bóg, i bycie z Nim w relacji.

Najważniejsza książka w mojej formacji seminaryjnej: „Prymat Papieski”, Klaus Schatz.

Kościół to wspólnota ludzi, którzy chcą ze sobą być i chcą być dla siebie nawzajem.

Moje zainteresowania? Muzyka – gram na puzonie i ukulele, literatura – moi ulubieni autorzy to H. Sienkiewicz i J.R.R. Tolkien. Lubię jazdę na rowerze.

Ks. Piotr Talik

Pochodzi z parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy.

Motto kapłańskie: O Tobie mówi serce moje: «Szukaj Jego oblicza! Będę szukał oblicza Twego, Panie»(Ps 27, 8).

Te słowa towarzyszą mi już od dłuższego czasu. Tak to Pan Bóg prowadzi, że na mojej drodze wiary i powołania w szczególny sposób postawił Miłosierdzie. Stąd też chcę, aby te słowa, które wyrażają w jakiejś części też moją duchowość, były że mną obecne na drodze kapłańskiej.

Reklama

Powołanie to dla mnie droga, do której zaprasza mnie Bóg. Odkrywając to, czego ja chce w życiu i czego (przede wszystkim) Bóg chciałby dla mnie.

Kościół jest dla mnie miejscem wyjątkowego spotkania. Spotkania z Bogiem, samym sobą i drugim człowiekiem. To buduje wspólnotę, to prowadzi nas do Chrystusa.

Interesuję się teologią duchowości. Lubię przebywać na łonie natury, a także zajmować się pielęgnacją roślin.

2024-05-28 13:53

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima: w sanktuarium uczą jak odmawiać różaniec

2024-06-27 19:00

[ TEMATY ]

różaniec

Fatima

Karol Porwich/Niedziela

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej uruchomiły dwie inicjatywy służące popularyzacji modlitwy różańcowej. Jedną z nich jest ekspozycja w fatimskim muzeum zatytułowana „Rosarium: Radość i Światło, Ból i Chwała ”, na której znalazły się m.in. różańce należące do osób związanych z objawieniami z 1917 r., a także informacje o znanych postaciach odmawiających w swym życiu różaniec. Jedną z nich był św. Jan Paweł II, który przed śmiercią polecił przekazać swój osobisty różaniec portugalskiemu sanktuarium w Fatimie.

3 lipca w ramach wizyt tematycznych w fatimskim muzeum odbędzie się spotkanie dla dzieci mające na celu popularyzowanie wśród najmłodszych modlitwy różańcowej. Wydarzenie zatytułowane „Jak odmawiać różaniec? Wizyta w muzeum” poza częścią edukacyjną łączy w sobie też część zabawy dla najmłodszych.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: dar papieża uratuje wielu ludzi na Ukrainie

2024-06-27 18:12

[ TEMATY ]

dar

kard. Krajewski

papież Franciszek

www.vaticannews.va/pl

Przekazanie karetki, daru Papieża dla szpitala na Ukrainie

Przekazanie karetki, daru Papieża dla szpitala na Ukrainie

Nowoczesny ambulans, papieski dar dla ukraińskiego szpitala dotarł już na miejsce. Z Radiem Watykańskim skontaktował się dzisiaj kard. Konrad Krajewski, który w imieniu Ojca Świętego już po raz ósmy udał się z misją charytatywną do walczącej Ukrainy. Wczoraj późnym wieczorem papieski jałmużnik dotarł do szpitala w Zborowie pod Tarnopolem.

„Jest to mała miejscowość - opowiada kard. Krajewski - około 20 tysięcy mieszkańców, którzy mają swój szpital. Szpital troszkę opuszczony, jak i te małe miejscowości. Nie mają karetki. Te które mają i które mógłyby służyć są niebezpieczne, ze względu na ich stan techniczny”. Papieski jałmużnik zapewnia, że ambulans podarowany przez Ojca Świętego jest bardzo nowoczesny, świetnie wyposażony.

CZYTAJ DALEJ

Panie, rozbudzaj moją nadzieję na życie i na wszystko, co życie niesie!

2024-06-28 07:37

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Wiara mówi mi wtedy: «Talitha kum»! – wstań, przebudź się, uwierz, że przyszłość jest po stronie Boga także wtedy – a może szczególnie wtedy – kiedy tłumy mówią, że Bóg już umarł.

Ewangelia (Mk 5, 21-43)

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję