Tegorocznymi diakonami zostali Bartosz Mikrut z parafii Wszystkich Świętych w Wieprzu oraz Jacek Orawczak z parafii św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim. W związku z przeżywanym w diecezji Rokiem Jubileuszowym 550-lecia śmierci świętego profesora Eucharystia z obrzędem świeceń sprawowana była 8 maja w kęckim kościele św. Małgorzaty i Katarzyny, w miejscu narodzin św. Jana. Razem z biskupami przy ołtarzu stanęli m.in. wychowawcy seminaryjni, proboszczowie parafii, z których pochodzą nowi diakoni. W świątyni modlili się rodzice, przyjaciele i klerycy.
W homilii bp Pindel wskazał postawę miłosierdzia, która była charakterystyczna dla życia i posługi słynnego kęczanina. Podkreślił, że wzór św. J. Kantego powinien być inspiracją dla nowo wyświęconych diakonów, których zadaniem będzie nauczanie i troska o wspólnotę wiernych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Prosimy o wejście w ślady świętego, który tutaj się narodził. Nie idzie tylko o podjęcie podobnych studiów, zdobycie wykształcenia, które upoważnia do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu, bo to czynią dziesiątki młodych ludzi w Polsce co roku. Idzie o naśladowanie jego świętego życia, a co ma sprawić doskonalenie się w umiejętnościach charakterystycznych dla niego jako studenta, profesora, kapłana, okazującego miłosierdzie wobec wszystkich, których spotykał – mówił pasterz diecezji.
Reklama
Po homilii nastąpił obrzęd święceń. Kandydaci wyrazili publicznie wolę przyjęcia posługiwania, a po Litanii do Wszystkich Świętych biskup na każdego z nich nałożył ręce i odmówił modlitwę święceń. Wyświęceni diakoni otrzymali właściwe tej posłudze stroje liturgiczne – dalmatyki i stuły przewieszane przez ramię. Na koniec nastąpiły obrzędy wyjaśniające – biskup symbolicznie wręczył wyświęconym Księgę Ewangelii i przekazał znak pokoju.
Przed błogosławieństwem przedstawiciel nowo wyświęconych diakonów wyraził wdzięczność pod adresem biskupa, przełożonych, rodziny oraz księży z rodzimych parafii. – Nie możemy zmarnować tej łaski wybrania, która ma stać się pokorną służbą wobec wszystkich ludzi, klękaniem przed człowiekiem i umywaniem mu nóg tak, jak to uczynił pierwszy Chrystus. Zaproszeni do pokornej służby, chcemy ofiarnie wyrazić wdzięczność Bogu i ludziom, przez których stajemy dzisiaj w obecności Kościoła i odważnie odpowiadamy na Boże wezwanie – powiedział diakon Bartosz Mikrut.
Alumni przyjmujący święcenia wstąpili do krakowskiego seminarium duchownego w 2019 r. Przyjętych zostało wówczas 21 kleryków z archidiecezji krakowskiej oraz diecezji bielsko-żywieckiej. Dzisiaj rocznik, którego patronem jest bł. Michał Giedroyć, liczy 10 osób.