Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pod znakiem lilijki

Najważniejsze święto harcerzy i skautów na całym świecie przypada 23 lutego. To Dzień Myśli Braterskiej obchodzony w dniu urodzin założyciela skautingu Roberta Baden-Powella.

Niedziela sosnowiecka 10/2024, str. I

[ TEMATY ]

Będzin

Jarosław Ciszek

Mszę św. sprawował kapelan Hufca ZHP Ziemi Będzińskiej ks. Andrzej Stępień

Mszę św. sprawował kapelan Hufca ZHP Ziemi Będzińskiej ks. Andrzej Stępień

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hufiec Ziemi Będzińskiej im. Króla Kazimierza Wielkiego rozpoczął świętowanie od Eucharystii sprawowanej w kościele Świętej Trójcy przez kapelana ks. Andrzeja Stępnia. W świątyni zgromadzili się wierni ideałom harcerskiej lilijki w każdym wieku – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.

Eucharystię rozpoczęto od apelu poległych, w którym wymieniono zmarłych instruktorów na czele z byłym proboszczem będzińskiej parafii, który przez całe życie utożsamiał się z ideałami harcerskimi – ks. Kazimierzem Szwarlikiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W kazaniu ks. Andrzej Stępień przybliżył postać bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, wśród braci harcerskiej znanego jako druh Wicek, który jest patronem harcerstwa polskiego. – Druh Wicek – harcerz i kapłan – chciał być dobrym harcerzem, wiernym przysiędze. Czcił harcerski krzyż, w środku którego znajduje się lilijka, znak szczególnego oddania i czystości. Później poczuł powołanie do służby Bogu i dwa lata przed wybuchem II wojny światowej przyjął święcenia kapłańskie. I właściwie u początków swojej kapłańskiej posługi przyszło mu dać najwyższe świadectwo o Chrystusie, którego ukochał do końca – mówił ks. Stępień, wspominając następnie aresztowanie i osadzenie w obozie koncentracyjnym druha Wicka oraz jego pełną zaangażowania posługę wśród chorych na tyfus podczas obozowej epidemii, zakończoną śmiercią, po zarażeniu się chorobą w lutym 1945 r.

– Bardzo dzisiaj potrzeba światu, Polsce, także Będzinowi, takiego pięknego świadectwa wierności harcerskiej przysiędze, która oznacza odczytywanie najgłębszego przesłania kryjącego się w krzyżu harcerskim, który jest przecież nawiązaniem do krzyża Pana naszego, Jezusa Chrystusa. (…) By nie dać sobie wydrzeć z serc i umysłów tych pięknych ideałów, które od tylu już dziesięcioleci są udziałem wszystkich, którzy przysięgali, stając się harcerzami – podkreślił ks. Stępień i dodał: – Czuwajcie, by trwać przy dobru. Czuwajcie, by mieć ciągle otwarte oczy, a jeszcze bardziej serce otwarte na potrzeby innych ludzi. Czuwajcie, by żyć w prawdzie i nie dać się oszukać tym, którzy chcieliby was pozbawiać ideałów. Czuwajcie, budując między sobą przyjaźń, która oby stała się dla was fundamentem i ostoją w chwilach trudnych. Byście mogli mieć poczucie, że na kolegę i koleżankę, harcerza i harcerkę, mogę zawsze liczyć. Że pomoże. Dobrym słowem, dobrym przykładem, dobrym życiem.

Kapłan przywołał też słowa z pamiętnika bł. ks. Frelichowskiego: „Ja sam wierzę mocno, że państwo, którego wszyscy obywatele byliby harcerzami, byłoby najpotężniejszym ze wszystkich. Harcerstwo bowiem, a polskie szczególnie, ma takie środki, pomoce, że kto przejdzie przez jego szkołę, jest typem człowieka, jakiego nam teraz potrzeba”.

Dalsze świętowanie odbyło się w sali sesyjnej Urzędu Miasta Będzina, gdzie zapłonęły nawet… ogniska. Na szczęście bezpieczne i przystosowane do miejsca, które jednak oświetlone ich blaskiem nabrało niesamowitego klimatu.

2024-03-06 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka zmian na lepsze

Niedziela sosnowiecka 34/2021, str. III

[ TEMATY ]

Będzin

odpust parafialny

Zuzanna Ciopalska

Tegoroczne uroczystości zgromadziły licznych wiernych

Tegoroczne uroczystości zgromadziły licznych wiernych

W kaplicy na „Dorotce” w Będzinie-Grodźcu świętowano tradycyjny odpust.

Orędowniczko nasza z galilejskiej Kany, uproś ludowi Twemu nowy cud przemiany. Aby Ojczyzny naszej drugie tysiąclecie, zjednało Kościołowi wolność w całym świecie”. Hymn wieńczący Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, którego ostatnią zwrotkę przytaczam, znalazłem kiedyś w starym pielgrzymkowym śpiewniku. Powstał on w czasie Wielkiej Nowenny Tysiąclecia przed millenium Chrztu Polski. Obecnie śpiewa się go w niewielu kościołach. Jakoś podświadomie i uparcie „chodzi” za mną ta fraza określająca Maryję jako matkę mogącą uprosić zmianę. Zmianę na lepsze – prawdziwą przemianę życia... Cudowną przemianę, bo chyba rzeczywiście w dzisiejszych czasach, jak nigdy wcześniej, skala zapotrzebowania na Bożą interwencję zdaje się być przeogromna.
CZYTAJ DALEJ

Bądźmy jak Jezus nawet w trudnych chwilach

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Łk 22, 14 – 23, 56.

Niedziela, 13 kwietnia. Niedziela Palmowa
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. i apel pamięci w hołdzie ofiarom Zbrodni Katyńskiej

2025-04-13 17:00

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

dzień pamięci

Kobiecy Różaniec Warszawa

hołd

PAP

Centralne uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Centralne uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W Warszawie odbyły się centralne uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchody rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w katedrze polowej Wojska Polskiego przez biskupa Wiesława Lechowicza. Po Eucharystii w Muzeum Katyńskim odmówione zostały modlitwy ekumeniczne, odczytany został apel pamięci, a pod Epitafium Katyńskim złożono kwiaty. W tym roku obchodzimy 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 25. rocznicę otwarcia polskich cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Przed rozpoczęciem Mszy św. bp Wiesław Lechowicz oraz Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych złożyli kwiaty w Kaplicy Katyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję