Reklama

Niedziela Legnicka

Troska o drzewo powołania

24 lutego w Legnicy, Jeleniej Górze i Bolesławcu księża posługujący w diecezji zgromadzili się na dniu skupienia, któremu towarzyszyły słowa z 2. listu św. Piotra: „Bracia, starajcie się umocnić wasze powołanie i wybór” (2P 1,10-11).

Niedziela legnicka 10/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Legnica

Bolesławiec

Jelenia Góra

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Dzień skupienia dla księży odbył się w 3 ośrodkach w diecezji

Dzień skupienia dla księży odbył się w 3 ośrodkach w diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Był czas na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, konferencję ascetyczną, adorację Najświętszego Sakramentu. Księża otrzymali też „Regułę życia prezbiterów diecezji legnickiej” – niewielką książeczkę, zawierającą cenne wskazania do rozwijania kapłańskiego charyzmatu, otrzymanego w dniu święceń.

Reguła

We wprowadzeniu do Reguły bp Andrzej Siemieniewski napisał m.in: „Każdy prezbiter wezwany jest do czegoś więcej, niż tylko do wypełniania funkcji społecznej. Zawsze oczekiwano, że będzie nauczał lud Boży słowem i przykładem życia. Będąc nauczycielem, pozostaje do końca także uczniem. Ma nieustannie czerpać ze źródła, z żywej obecności Ducha Świętego w swoim życiu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyjaśnił także znaczenie Reguły życia: „To przyjęty porządek dnia, rytm tygodniowych zajęć, połączenie w ciągu całego roku czasu na modlitwę, studium Pisma Świętego, budowanie kościelnej wspólnoty, pielęgnowanie przyjaźni i wypoczynku. Ta reguła pozwala zachować świeżość ducha, broni przed traceniem czasu i przed zbłąkaniem się z dala od wiary”.

Moc Ducha

W Legnicy spotkaniu przewodniczył bp Siemieniewski, który wygłosił do księży konferencję poświęconą tym właśnie aspektom kapłańskiego życia.

Reklama

– Rozpoczęliśmy od Hymnu do Ducha Świętego. To nie jest przypadkowe, wyraża bowiem prawdę, że ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi. Duch uświęca, odnawia i prowadzi. W tym czasie Wielkiego Postu przypominamy sobie fundamentalne pojęcie drogi. Od środy popielcowej aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego jesteśmy wszyscy w drodze. Cały lud Boży okazuje wiele słabości. Jednak dzięki Jego mocy możemy narodzić się na nowo i wejść do Królestwa Bożego – podkreślił. Przypomniał też, że powołanie przypomina drzewo, które rośnie, o które trzeba się troszczyć, trzeba je pielęgnować. – Dlatego należy umacniać się mocą z wysoka, aby życie wiary nie zwiędło – mówił do księży.

Przyszłość

Wskazał też na wydarzenia, które są przed nami, wymagające od duszpasterzy pogłębiania wiary własnej i wiary ludzi. – W najbliższej perspektywie mamy Wielki Czwartek, Mszę Krzyżma i okazję do odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. Przypomnienia sobie radości i entuzjazmu, jaki przeżywaliśmy. Przez nałożenie rąk otrzymaliśmy charyzmat Boży, charyzmat święceń – przypomniał.

W dłuższej perspektywie mamy jubileusz dotyczący Kościoła katolickiego, ale i całego chrześcijaństwa. Pierwszym momentem będzie rok 2025 i przypomnienie Soboru w Nicei, gdzie m.in. ogłoszono wyznanie wiary w to, że Jezus jest Synem Bożym. Było to wyznanie o zasięgu ogólnokościelnym. Kolejnym krokiem będą obchody jubileuszu przypadającego w roku 2030, kiedy to minie 2 tys. lat od rozpoczęcia działalności publicznej Jezusa. I wreszcie jubileusz 2033, czyli 2 tys. lat od Odkupienia, Męki, Śmierci, Zmartwychwstania, Zesłania Ducha Świętego i posłania uczniów do głoszenia Ewangelii. – To dzieło trwa i w nim bierzemy udział. To stawia przed nami wyzwanie szukania nowych, energicznych pomysłów, narzędzi. Przeżywamy zatem nowennę przygotowującą nas to tych obchodów. Niech to wzbudza w nas entuzjazm, radość i zachętę do uświęcania siebie i ludzi – zachęcał księży.

2024-03-06 09:37

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykły prezent dla Jana Pawła II

Niedziela legnicka 42/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

widowisko

Bolesławiec

100 lecie urodzin JP II

Ks. Waldemar Wesołowski

Wspólne zdjęcie wykonawców

Wspólne zdjęcie wykonawców

W niedzielę 4 października w Bolesławcu w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyło się widowisko muzyczno-taneczne dedykowane Janowi Pawłowi II, z okazji 100 rocznicy urodzin i 15 rocznicy śmierci.

Niezwykle wydarzenie, niezwykłe przeżycia, wiele wzruszeń. Ponad 70 wykonawców pod kierownictwem Haliny Bałackiej-Kłak, przez długi czas przygotowywało się do występu. – To nasz hołd oddany wielkiemu człowiekowi, wielkiemu świętemu – mówi pomysłodawczyni widowiska.
CZYTAJ DALEJ

Trump: państwa NATO powinny zestrzeliwać rosyjskie samoloty naruszające ich przestrzeń powietrzną

2025-09-23 20:06

[ TEMATY ]

Donald Trump

państwa NATO

rosyjskie samoloty

PAP

Donald Trump w siedzibie ONZ

Donald Trump w siedzibie ONZ

Prezydent USA Donald Trump twierdząco odpowiedział na pytanie, czy państwa NATO powinny zestrzeliwać rosyjskie samoloty naruszające ich przestrzeń powietrzną. Stwierdził, że USA wsparłyby sojuszników, „zależnie od okoliczności”.

Pytany podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w siedzibie ONZ, czy myśli, że państwa NATO powinny zestrzeliwać rosyjskie samoloty naruszające ich przestrzeń powietrzną, Trump odparł: „Tak, tak myślę”.
CZYTAJ DALEJ

Święta Rita w sercu wiernych z Góry

2025-09-23 22:05

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Wiesław Mąkosa przy figurze św. Rity

Ks. Wiesław Mąkosa przy figurze św. Rity

W parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze coraz mocniej szerzy się kult św. Rity. 22 września minął rok, kiedy zainaugurowano nabożeństwa ku czci świętej z Cascii. Dziś już św. Rita ma swoją kapliczkę w Górze.

Pierwsze nabożeństwo do św. Rity odbyło się 22 września 2024 roku. - Miałem taką potrzebę serca - mówi ks. Wiesław Mąkosa, wikariusz, dodając: - Zaproponowałem księdzu proboszczowi Henrykowi Wachowiakowi, aby takie nabożeństwo odbywało się w naszej parafii. Zgodził się bez zastanowienia. Była to dla mnie wielka radość, zwłaszcza, że wtedy byłem nowym księdzem w parafii, bo zaledwie kilkanaście dni wcześniej tutaj przybyłem. Nabożeństwo cieszy się dużym zainteresowaniem, bo przychodzi około 120 osób, nie tylko z naszej parafii. Na każde nabożeństwo kupuję róże, które wierni zabierają po poświęceniu i po nabożeństwie do domu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję