Reklama

Wiara

Patron tygodnia

Doktor pokoju

Był jednym z największych ormiańskich teologów, mistyków i poetów.

Niedziela Ogólnopolska 8/2024, str. 20

[ TEMATY ]

św. Grzegorz z Nareku

wikipedia.org

Św. Grzegorz z Nareku opat i doktor Kościoła

Św. Grzegorz z Nareku opat i doktor Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święty Grzegorz z Nareku (Krikor Narekatsi) był członkiem Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Z bratem Janem został oddany do klasztoru w Nareku (Narekavank, dziś we wschodniej Turcji). Poznał tam język grecki, uczył się matematyki, medycyny i architektury. Zgłębiał pisma Ojców Kościoła. Po przyjęciu święceń kapłańskich był profesorem i wychowawcą mnichów. „Ten znakomity teolog, mistyk i poeta swą mądrością ewangeliczną i swą wybitną wiedzą teologiczną również w naszych czasach nadal przemawia do swego narodu i do Kościoła powszechnego” – napisał papież Franciszek.

Święty Grzegorz z Nareku pozostawił po sobie 20 hymnów i ód, komentarz do Pieśni nad pieśniami, Historię krzyża z Aparang, Trzy mowy w formie litanii, Panegiryk apostołów i 72 uczniów, Panegiryk Jakuba z Nisibis – perły poezji ormiańskiej. A także arcydzieło światowej literatury ascetycznej i mistycznej – Księgę śpiewów żałobliwych – pieśni napisane w formie rozmowy duszy z Bogiem. Jego księga modlitw wyraża wiarę narodu ormiańskiego, który jako pierwszy przyjął chrześcijaństwo. Ten święty porównywany jest ze św. Bernardem z Clairvaux i mistykami nadreńskimi: Mistrzem Eckhartem, Janem Taulerem i Henrykiem Suzo. W 2015 r. papież Franciszek ogłosił go doktorem Kościoła i określił mianem doktora pokoju. W 2018 r. w Ogrodach Watykańskich stanął jego monumentalny pomnik.

Św. Grzegorz z Nareku - opat i doktor Kościoła ur. ok. 950 r. zm. ok. 1005 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-02-20 14:07

Oceń: +55 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan wspomina św. Grzegorza z Nareku

[ TEMATY ]

św. Grzegorz z Nareku

Włodzimierz Rędzioch

Pomnik św. Grzegorza z Nereku w Ogrodach Watykańskich

Pomnik św. Grzegorza z Nereku w Ogrodach Watykańskich

W Watykanie uczczono dziś pamięć św. Grzegorza z Nareku. Od tego rok zgodnie z postanowieniem Papieża Franciszka jego przypadające dziś wspomnienie liturgiczne jest wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego. Z tej okazji Kongregacja dla Kościołów Wschodnich zorganizowała Mszę w Bazylice św. Piotra. Przewodniczył jej prefekt kongregacji kard. Leonardo Sandri.

Po liturgii odbyła się również modlitwa ekumeniczna przy figurze św. Grzegorza z Nareku, która znajduje się w Ogrodach Watykańskich nieopodal Domu św. Marty. W modlitwie wziął udział kard. Kurt Koch, prefekt Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan oraz abp Chadżag Barsamian, przedstawiciel Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Wiara prowadzi człowieka przez życie

2025-07-17 14:17

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Wiara prowadzi człowieka przez życie, nie zostawia go samym, nie opuszcza go pod warunkiem, że jest poznawana i zgłębiana.

Jezus przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go w swoim domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która usiadłszy u nóg Pana, słuchała Jego słowa. Marta zaś uwijała się około rozmaitych posług. A stanąwszy przy Nim, rzekła: «Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła». A Pan jej odpowiedział: «Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona».
CZYTAJ DALEJ

Ku czci Matki Bożej z Góry Karmel i św. Eliasza

2025-07-20 14:38

ks. Łukasz Romańczuk

Matka Boża Szkaplerzna w Głębowicach

Matka Boża Szkaplerzna w Głębowicach

Corocznemu odpustowi ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel oraz św. Eliasza w Głębowicach przewodniczył ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Po zakończonej Mszy świętej odbyła się procesja ulicami Głębowic z Najświętszym Sakramentem oraz figurą Matki Bożej Szkaplerznej, która nazywana jest przez lokalną społeczność “Panią Głębowicką”.

Podczas homilii ks. prof. Stasiak zwrócił uwagę na proroka Eliasza. - To prorok tak potężny w słowie, że trudno zamknąć w kilku zdaniach jest naukę - mówił kapłan, odwołując się do obrazu, który znajduje się w głównym ołtarzu. - Wytrwałość proroka są nam ludziom XXI wieku coraz częściej nieznane. Nam, ludziom, którzy chcemy mieć wszystko od razu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję