Sposobnością do wygłoszenia homilii przez gwardiana redemptorystów z Barda w katedrze była uroczystość Ofiarowania Pańskiego, która zgromadziła przedstawicieli życia konsekrowanego z całej diecezji. Uroczystej celebrze przewodniczył bp Marek Mendyk, a wśród kilkunastu koncelebransów, zarówno zakonnych jak i diecezjalnych, nie zabrakło m.in. bp. Ignacego Deca; bp. Adam Bałabucha; ks. prał. Marka Korgula; o. Rafała Kwietnia, paulina; o. Zdzisława Świniarskiego, sercanina białego; ks. Zenona Surmy, klaretyna.
Powołanie to coś więcej
W wygłoszonej homilii o. Wiśniewski zaznaczył, że Jezus przychodzi jako brat, aby na nowo zachwycić nas miłością i podkreślił, że życie konsekrowane jest szczególnym znakiem tej miłości w świecie. Ojciec proboszcz maryjnego sanktuarium nawiązał również do znaczenia ślubów zakonnych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, jako przynaglenia do niesienia światła i miłości Bożej światu. – Posługa osób konsekrowanych wykracza poza tradycyjne ramy działalności kościelnej, obejmując całkowite oddanie się Bogu i ofiarowanie Mu swoich talentów i umiejętności – przypomniał redemptorysta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Statystyki
Reklama
Po Komunii św. głos zabrał ks. prał. Marek Korgul, przybliżając zebranym bogactwo i różnorodność życia konsekrowanego w diecezji świdnickiej. Referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przypomniał, że w tym dniu Kościół zbiera ofiary na rzecz zakonów klauzurowych w diecezji, reprezentowanych przez wspólnoty klarysek w Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich.
Ksiądz Marek Korgul szczegółowo przedstawił wkład 297 sióstr z 22 żeńskich zgromadzeń zakonnych, pracujących w 44 wspólnotach na terenie diecezji. Ich działalność obejmuje szerokie spektrum posług, od edukacji przez opiekę społeczną, pracę charytatywną, aż po intensywne życie duchowe i modlitewne. Zwrócił uwagę na kluczową rolę, jaką siostry odgrywają w codziennym życiu Kościoła, niosąc pomoc potrzebującym, edukując młodzież i duchowo wspierając wiernych.
Podobnie omówił zaangażowanie 85 ojców i braci z 11 męskich zgromadzeń, którzy swoją posługę realizują głównie w duszpasterstwie parafialnym, edukacji, pracy charytatywnej oraz w życiu modlitewnym. Podkreślił, że ich działalność jest nieocenionym wkładem w rozwój duchowy i społeczny diecezji. Duchowny przypomniał, że wśród osób konsekrowanych w naszej diecezji są także 4 dziewice konsekrowane, 3 wdowy konsekrowane, 1 pustelnica. 5 kandydatek przygotowuje się do życia pustelniczego, konsekracji dziewicy i błogosławieństwa wdów.
Dodajmy, że w tym dniu nie zabrakło zarówno uroczystej, tradycyjnej procesji ze świecami, jak i odnowienia ślubów i przyrzeczeń przez osoby zakonne i konsekrowane. Po Eucharystii uczestnicy przeszli do gmachu świdnickiego seminarium na agapę.