Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Piękne powołanie

Cieszcie się, wasza radość jest naszą radością! – powiedział bp Janusz Mastalski.

Niedziela małopolska 52/2023, str. II

[ TEMATY ]

Kraków

MFS/Niedziela

Przed złożeniem uroczystej przysięgi kandydatki do stanu dziewic konsekrowanych leżą krzyżem

Przed złożeniem uroczystej przysięgi kandydatki do stanu dziewic konsekrowanych leżą krzyżem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tojuż tradycja, że w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w katedrze wawelskiej jest dokonywany obrzęd konsekracji dziewic. W tym roku do ich grona dołączyły: pani Jadwiga i pani Karolina.

Mszy św. przewodniczył bp Janusz Mastalski, który także dokonał obrzędu konsekracji. W homilii hierarcha nawiązał m.in. do czytania dnia i opisu sceny zwiastowania, podkreślając: – Maryja zaakceptowała to, co przynosi jej życie. Przyznał, że po ludzku zapewne towarzyszyły jej obawy, lęk i zauważył, że wielu nie rozumie decyzji dziewic konsekrowanych. Biskup zacytował m.in. fragmenty listu papieża Franciszka do dziewic konsekrowanych. Przytoczył też treść listu od jednej z nich, w którym autorka podkreśliła: „…Pan Jezus jest moim oblubieńcem. Nie jest łatwo, bo wielu ludzi nie rozumie tych moich zaślubin…”. A zwracając się do nowo konsekrowanych, przekonywał: – Cieszcie się, wasza radość jest naszą radością!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za dar wspólnej modlitwy, za przewodniczenie Eucharystii podziękował ks. dr Stanisław Szczepaniec, który towarzyszy kandydatkom w ich przygotowaniu do konsekracji oraz w ich formacji. I zaznaczył: – Każde powołanie, jakie Bóg daje, ma swój urok, piękno i wielkość, ale dzisiaj zabrzmiało wyraźnie, jak piękne jest to powołanie, które realizują dziewice konsekrowane w Kościele, we wspólnocie, w rodzinie, w parafii.

W Polsce przybywa dziewic konsekrowanych, najwięcej jest ich w archidiecezji krakowskiej. Kolejne kandydatki przygotowują się do realizacji tego powołania.

2023-12-19 17:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizować czynem

Niedziela małopolska 18/2024, str. V

[ TEMATY ]

Kraków

Archiwum parafii

Charyzmatem Legionu Maryi jest szerzenie kultu Matki Bożej

Charyzmatem Legionu Maryi jest szerzenie kultu Matki Bożej

Głównym celem wspólnoty jest zanieść Boga i Maryję do każdej duszy ludzkiej – mówi Anna.

Legion Maryi Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Dąbiu, powstał 22 czerwca 2004 r. z inicjatywy ks. Władysława Pasiaka. Ówczesny proboszcz naszej parafii ks. kan. Wiesław Macuda wyraził zgodę na powstanie wspólnoty i został jej kierownikiem duchowym – wspomina należąca do wspólnoty od początku Anna Macała. I kontynuuje: – Na pierwsze spotkanie przyszły cztery osoby, ale to wystarczyło, żeby założyć zarząd. Było wtedy wielu chętnych, a z każdym rokiem członków przybywało.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Majowe podróże z Maryją: Gniezno. U Matki Bożej Pocieszenia w cieniu relikwii bł. Jolenty

2026-05-18 20:56

[ TEMATY ]

Gniezno

Majowe podróże z Maryją

relikwie bł. Jolanty

archidiecezja.pl

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna i bł. Jolenty

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna i bł. Jolenty

Nasza jubileuszowa droga prowadzi nas do samego źródła polskiej państwowości i wiary – do Gniezna. To tutaj, na Wzgórzu Franciszkańskim, Maryja od wieków czeka na pielgrzymów jako Matka Boża Pocieszenia. To sanktuarium jest miejscem niezwykłym, gdzie maryjna czułość spotyka się z historią piastowskich książąt i pokorną służbą synów św. Franciszka, obecnych tu niemal od początków istnienia zakonu.

Wchodząc do gotyckiej świątyni, nasze kroki kierujemy ku bocznemu ołtarzowi, w którym jaśnieje siedemnastowieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Maryja na tym wizerunku patrzy na nas z niezwykłą łagodnością, a Jej oblicze emanuje pokojem, który jest darem Ducha Świętego. Tytuł „Pocieszycielki” nie jest tu przypadkowy – przez wieki mieszkańcy Gniezna i okolic przynosili tu swoje troski, szukając ratunku w czasach najazdów i osobistych dramatów. Ukoronowany w 1997 roku przez św. Jana Pawła II wizerunek przypomina nam, że Maryja jest Matką naszej narodowej i osobistej nadziei, przynosząca nam uśmiech Niebios.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję