Reklama

Niedziela Kielecka

U Matki jest miejsce dla każdego

Adwent może być początkiem wolności od uzależnień, może przez podjęcie pracy nad sobą w solidarności ze słabszymi, uwikłanymi w chorobę alkoholową czy inne uzależnienia, dać im nadzieję na wolność. Nasza modlitwa za wstawiennictwem Tej, która czuwa i do czuwania zaprasza, oczekując na swojego Syna, drobne wyrzeczenia ofiarowane z serca, mają sens w tejwalce.

Niedziela kielecka 49/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Bęczków

KD

Grupa rekonstrukcji historycznej, KGW i strażacy ochotnicy uczestniczyli w Mszy św. za Ojczyznę

Grupa rekonstrukcji historycznej, KGW i strażacy ochotnicy uczestniczyli w Mszy św. za Ojczyznę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W diecezji jest takie miejsce, gdzie wspólnota dobrze rozumie odpowiedzialność za trzeźwość rodzin i całego narodu, gdzie troska o uzależnionych nabiera konkretnego wymiaru. To podjęte przez niektóre rodziny czy pojedyncze osoby zobowiązania abstynencji, pikniki dla środowisk trzeźwościowych, spotkania i wykłady edukacyjne o profilaktyce, wydarzenia kulturalne.

Dar Biskupa

Wszystko to ma miejsce od lat w parafii Bęczków św. Jana z Dukli, gdzie 11 listopada w Święto Niepodległości bp Marian Florczyk poświęcił ikonę Matki Bożej „Niewyczerpany Kielich”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To dar bp. Mariana Florczyka dla kościoła w Bęczkowie, który jest centrum modlitwy dla osób uzależnionych od alkoholu, ich bliskich i diecezjalnych spotkań środowisk trzeźwościowych. Działania inspiruje i współorganizuje, wraz z proboszczem ks. kan. Stanisławem Zielińskim – Stowarzyszenie św. Jana z Dukli.

Uroczystości odbywały się w klimacie modlitwy dziękczynnej za wolność Ojczyzny i modlitwy za wolność rodzin i całego narodu od nałogów. Bo te wartości ze sobą mocno współgrają, jak zawsze podkreślał to bł. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. Eucharystii przewodniczył bp Florczyk w koncelebrze z ks. kan. Zielińskim, ks. Kamilem Banasikiem, diecezjalnym duszpasterzem trzeźwości i ks. Krzysztofem Tkaczykiem.

Czy wolność jest łatwa?

Reklama

Homilię poświęcił medytacji o wolności, nawiązując do niewoli narodowej, lat walki o niepodległość toczonych przez pokolenia Polaków, ale i wolności wewnętrznej człowieka. – Wolność to wielki skarb, który dał nam Bóg. Niejednokrotnie ten dar jest marnowany z naszej winy, złe wybory powodują jego utratę – powiedział, odwołując się do grzechu pierwszych rodziców w biblijnym raju. Przypomniał, że „ku wolności wyswobodził nas Chrystus”, jak mówi Pismo Święte.

– Czy ta wolność jest łatwa? Ten, który się zmaga o wolność, ponosi wielki wysiłek i krzyż, ten, który o nią nie walczył, nie zrozumie tego – zauważył bp Florczyk w kontekście zmagań z nałogami. Podawał różne oblicza wolności w wymiarze narodowym, społecznym: polskich żołnierzy pod Monte Cassino, którzy jako wolni z miłości do Ojczyzny podjęli walkę, postawę matek ofiarnie opiekujących się dziećmi, osób zatroskanych o starszych, dla których nie jest to niewola, ale wolny wybór.

Ten kielich pomieści każdego

– Biskup Florczyk, mówiąc o zmaganiu się z nałogiem alkoholowym, porównał je do Drogi Krzyżowej, która może nieść upadki, ale ważna jest walka i zwracanie się do Boga o pomoc. – W Narodowe Święto Niepodległości spotykają się dzisiaj w tym kościele ci, którzy swoje życie mogą traktować jak Drogę Krzyżową, bo opanował ich alkohol, ale walczą – podkreślił. Osoby uzależnione, rodziny, gdzie jest nałóg wśród bliskich, zachęcał do modlitwy przy Ikonie Matki Bożej „Niewyczerpany Kielich” i powierzenie Jej wszystkich trosk, walki z nałogiem. – Matka Boża patrzy jak Matka, która w geście radości chce przyjąć tego syna, który się zagubił, a przed Nią kielich, z którego wynurza się Dzieciątko Jezus. Ten kielich pomieści każdego – powiedział.

Reklama

We Mszy św. uczestniczyli m.in. wicemarszałek Renata Janik, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno Grzegorz Skiba, Koło Gospodyń Wiejskich z Bęczkowa, druhowie OSP w Bęczkowie. Oprawę uroczystości i Liturgii zapewniła zawiązana niedawno grupa rekonstrukcji historycznej z Bęczkowa – Żołnierze Gór Świętokrzyskich.

Będzie orędowała za uzależnionymi

Jak wyjątkowym darem jest ikona – opowiadał ks. Kamil Banasik. – Ikona Matki Bożej „Niewyczerpany Kielich” – to jedna z cudownych ikon Matki Bożej typu Oranta. Ikona odbiera szczególny kult w Rosji. Modlą się przy niej uzależnieni, dodał, że jest bardzo dużo nawróceń. Postanowiono, że znajdzie ona miejsce z boku nawy w miejscu, gdzie będzie miał każdy dostęp nawet, ten który wstydzi się podejść bliżej ołtarza (a tak często jest w przypadku uzależnionych), będzie mógł się zatrzymać na modlitwę. Mamy Matkę, która w sposób szczególny będzie się wstawiała za nami. Zwłaszcza za ludźmi dotkniętymi uzależnieniami. Tutaj każdy ma swoje miejsce.

Ikonę namalowała Bogusława Łukasiewicz

Pani Bogusława pracuje jako pedagog specjalna, obraz przekazała wraz z rodziną w darze bp. Florczkowi. W czasie uroczystości przyznał on, że jak tylko trzymał ten szczególny prezent, od razu wiedział gdzie będzie jego miejsce. – Od razu pomyślałem o Bęczkowie, gdzie jest tyle wspaniałych rodzin i modlitwa za trzeźwość – wyznał po Mszy św., dziękując pani Bogusławie i jej mężowi – obecnym na uroczystości za ich dar. Biskup mówił, również o pracy małżeństwa wśród młodych z problemami, że jest stałym gościem w ośrodku dla trudnej młodzieży, gdzie pracuje mąż pani Bogusławy. Nigdy nie oceniam tych młodych chłopaków, ponieważ wiem że tutaj często odpowiedzialność w wynika z jakiś zaniedbań dorosłych – mówił.

Reklama

Delegacje parafian i Stowarzyszenie św. Jana z Dukli z prezesem Grzegorzem Kaletą i podziękowało biskupowi Marianowi za modlitwę oraz prezent w postaci Ikony Matki Bożej.

Grzegorz Kaleta opowiadał „Niedzieli”, że przy kościele św. Jana z Dukli co roku gromadzą się środowiska trzeźwościowe. Na placu przed kościołem powstaje terenowa Droga Krzyżowa wiodąca na górę Radostową, liczy 6 km., została zainaugurowana w Niedzielę Palmową w 2022 r. przez Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszenie św. Jana z Dukli.

Zanim powstała inicjatywa już zbierali się na nabożeństwa trzeźwiejący alkoholicy i ich bliscy, wypraszając tutaj dar trzeźwości. Droga Krzyżowa ma tytuł „Ku wolności ,mojej i twojej”. Od początku jest to inicjatywa, która wiąże się z wielkim zaufaniem do Boga, powstaje z funduszy ofiarodawców, prace ziemne wykonywali członkowie stowarzyszenia, rodziny z parafii, przedsiębiorcy – za co dziękował im latem bp Jan Piotrowski, wręczając statuetki Anioła. Co jakiś czas zgłaszają się kolejni ludzie, chętni przekazać swoje fundusze na kolejne prace przy Drodze Krzyżowej. Mamy już sześć stacji terenowych gotowych – mówi Grzegorz Kaleta.

Po Mszy św., odbył się zorganizowany już po raz drugi, piknik patriotyczny. Przygotowali go wspólnie członkowie Stowarzyszenia Świętego Jana z Dukli, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Górno. Trzymając w ręku biało-czerwone chorągiewki uczestnicy, a z nimi bp Marian Florczyk odśpiewali hymn narodowy. Potem przyszedł czas na wykład edukacyjny pt. „Twórcy niepodległości w 1918 r.”, który wygłosiła prof. UJK dr hab. Urszula Oettingen. Przy ognisku śpiewano patriotyczne pieśni, Występowała m.in. młodzież ze scholi z parafii Krajno. Parafianie podjęli wszystkich poczęstunkiem i gorącą herbatą.

2023-11-28 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku wolności mojej i Twojej

Niedziela kielecka 35/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Bęczków

K.D.

Podczas spotkania w Bęczkowie panuje rodzinna atmosfera

Podczas spotkania w Bęczkowie panuje rodzinna atmosfera

Dlaczego w parafii św. Jana z Dukli powstaje pierwsza w Polsce trzeźwościowa plenerowa Droga Krzyżowa?

Ma być to szczególne miejsce modlitwy dla osób walczących z nałogiem i modlących o trzeźwość w rodzinach. Postępy w pracach i część stacji będzie można zobaczyć podczas Spotkania Duszpasterstwa Trzeźwości Diecezji Kieleckiej, które odbędzie się 1 września.
CZYTAJ DALEJ

Przygotowania do pogrzebu papieża i nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Rzymie

2025-04-25 07:28

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

W piątek, w przeddzień uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka, trumna z jego ciałem będzie wystawiona w bazylice Św. Piotra od 7.00 do 19.00. Do czwartkowego wieczoru hołd papieżowi oddało około 100 tysięcy osób. Kolejne tysiące wiernych przybyły w nocy. W Rzymie obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

W ostatnim dniu wystawienia trumny papieża oczekuje się jeszcze większego napływu wiernych do Watykanu, ponieważ stale rośnie liczba przybyłych na sobotni pogrzeb.
CZYTAJ DALEJ

W intencji śp. Ojca Świętego Franciszka

2025-04-25 23:25

Biuro Prasowe AK

    - Wspominając jego pontyfikat, prosząc Boga o miłosierdzie dla niego, prosimy, by Pan jak najszybciej wziął go do grona błogosławionych i świętych, wziął go do siebie na wieczność całą – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w intencji śp. Ojca Świętego Franciszka w kościele św. Stanisława BM w Rzymie.

Arcybiskup w czasie homilii zwrócił uwagę na podobieństwa i różnice dwóch cudownych połowów ryb opisanych w Ewangeliach Łukasza i Jana – w czasie publicznej działalności Jezusa i po zmartwychwstaniu. Zauważył, że na miejscu tego drugiego spotkania Chrystusa z uczniami wznosi się dziś kościół, w którym jest „Mensa Christi” – „stół Chrystusa” – skała, na której – według tradycji – Jezus przygotował śniadanie dla Apostołów. Między tym kościołem a jeziorem Genezaret jest dwanaście skał z białego kamienia w kształcie serca. Metropolita krakowski zaznaczył, że jest wiele interpretacji, a jedną z nich jest nawiązanie do dialogu, w którym Jezus pytał Piotra, czy Go kocha. Inna interpretacja dotyczy dwunastu stopni miłości dzielących człowieka od przyjęcia chrztu do szczytu miłości w Eucharystii, a kolejna to dwanaście tronów dla Apostołów, którzy będą sądzili dwanaście pokoleń Izraela. – Będziemy sądzeni przez miłość, jaką mieliśmy za naszego ziemskiego pielgrzymowania wobec Boga i wobec drugiego człowieka. Z miłości będziemy sądzeni – mówił abp Marek Jędraszewski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję