Reklama

Niedziela Podlaska

Pamiętają o Marszałku

W Hajnówce odbyła się patriotyczna uroczystość – odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.

Niedziela podlaska 49/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Hajnówka

Ks. Marcin Szymanik

Pomnik stanął w reprezentacyjnym miejscu Hajnówki

Pomnik stanął w reprezentacyjnym miejscu Hajnówki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości, która miała miejsce 19 listopada, wzięli udział bp Piotr Sawczuk oraz prawosławny bp hajnowski Paweł, razem z przedstawicielami duchowieństwa obu wyznań, a także proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku pastor mjr Tomasz Wigłasz. Tę historyczną uroczystość swoją obecnością zaszczycili: wicemarszałek Senatu RP Maciej Żywno, wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Malinowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzej Nowak, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność Józef Mozolewski, burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak, starosta hajnowski Andrzej Skiepko, przedstawiciele Parlamentu, służb mundurowych, samorządu, liczne poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Hajnówki. Patriotyczną oprawę nadało Wojsko Polskie – orkiestra i kompania honorowa 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oraz kompania 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

historia budowy pomnika w Hajnówce zaczęła się w lipcu 2022 r., kiedy to w urzędzie miasta spotkali się burmistrz Jerzy Sirak i gen. bryg. Dariusz Łuczak. Włodarz Hajnówki zaproponował wówczas, aby wrócić do pomysłu z jesieni 2020 r., kiedy nowo powstałe Stowarzyszenie „11 Listopada” wystąpiło z inicjatywą budowy pomnika Józefa Piłsudskiego. Jednak ta idea nie doszła do skutku z powodu sprzeciwu różnych, lokalnych środowisk. W październiku 2022 r. pomysł pomnika ku czci Marszałka podjęła Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, razem z duszpasterzem leśników ks. Tomaszem Duszkiewiczem. Od tego momentu idea upamiętnienia Naczelnego Wodza zaczęła nabierać realnych kształtów. 7 lutego 2023 r. odbyły się konsultacje społeczne, a 22 lutego radni Hajnówki podczas głosowania wyrazili zgodę na budowę pomnika. Ustalono wówczas, że stanie on w reprezentacyjnym miejscu, czyli na skwerze im. dr Dymitra Wasilewskiego – naprzeciwko Urzędu Miejskiego w Hajnówce (przy ul. A. Zina). Jednak ku zaskoczeniu wielu głosowanie nie było jednomyślne. Jedynie sześciu radnych z Porozumienia Samorządowego Regionu Puszczy Białowieskiej głosowało za budową pomnika, siedmiu (między innymi z klubu PiS) wstrzymało się od głosu, a dwóch radnych było przeciwnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

21 kwietnia doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Urzędem Miasta Hajnówka, a fundacją Ekologiczne Forum Młodzieży. Trzy dni później – 24 kwietnia został powołany Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Hajnówce, w składzie: przewodnicząca Marcelina Puchalska, wiceprzewodniczący gen. bryg. Dariusz Łuczak, sekretarz Janusz Puch; członkowie: ks. dr Tomasz Duszkiewicz, Jerzy Sirak, Ireneusz Kiendyś, Roman Sadokierski, Mariusz Agiejczyk, Sławomir Golonko, Jerzy Charytoniuk i Hubert Łukasiewicz.

Opisując odsłonięcie pomnika marszałka Piłsudskiego warto pamiętać, że w trakcie wojny polsko-bolszewickiej Hajnówka i jej okolice były miejscem licznych zdarzeń. 28 lipca 1920 r., w pobliżu dworca kolejowego, 10. Pułk Ułanów stoczył bitwę z oddziałami bolszewickimi. Na przełomie sierpnia i września przebywały w Hajnówce 2. Armia Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Rydza-Śmigłego oraz 4. Armia pod dowództwem gen. Leonarda Skierskiego. We wrześniu 1920 r., między Hajnówką a Czeremchą kursował pociąg pancerny „Bartosz Głowacki”, a w drugiej połowie lipca w okolicach Hajnówki stacjonowały dwie eskadry 7. Dywizjonu Lotniczego. W dniach 22-23 września 1920 r. Józef Piłsudski przebywał w Hajnówce, kierując osobiście działaniami wojsk polskich na froncie wschodnim. Mieszkał wówczas w salonce, stojącej na dworcu kolejowym.

Okoliczne cmentarze są miejscem pochówku żołnierzy walczących u boku Naczelnika. Na nieczynnym od 1935 r., zabytkowym cmentarzu prawosławnym w Dubinach k. Hajnówki spoczywają zwłoki Ukraińców, którzy pod dowództwem atamana Symona Petlury uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1921 r. na terenie Puszczy Białowieskiej osiedliło się ponad dwa tysiące „bałachowców”, głównie Białorusinów, którzy pod dowództwem gen. Stanisława Bułak-Bałachowicza brali udział w działaniach wojennych po stronie Polski. Ich mogiły są rozsiane na terenie całego powiatu hajnowskiego. Uhonorowanie Józefa Piłsudskiego pomnikiem w Hajnówce stanowi wyraz hołdu, złożony Naczelnemu Wodzowi za dzieło budowy państwa polskiego oraz wszystkim jego podwładnym, spoczywającym najczęściej bezimiennie, na pobliskich cmentarzach.

Reklama

Odsłonięcie pomnika Marszałka poprzedziła modlitwa bp. Piotra Sawczuka oraz prawosławnego bp. Pawła. Razem z nimi aktu odsłonięcia dokonali: wiceminister Michał Wiśniewski, burmistrz Jerzy Sirak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzej Nowak, ks. prał. dr Zbigniew Rostkowski, ks. mjr Tomasz Wigłasz, ks. dr Tomasz Duszkiewicz, gen. bryg. Dariusz Łuczak i Marcelina Puchalska.

Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie aktu nadania i symboliczne przekazanie pomnika burmistrzowi Hajnówki Jerzemu Sirakowi, którego dokonali prezes fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży Marcelina Puchalska i członek fundacji Hubert Łukasiewicz. Oficer 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego odczytał Apel pamięci. Dzieło marszałka Piłsudskiego oraz ofiary wszystkich walczących o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny uczczono również salwą honorową. Na zakończenie uroczystości złożono wieńce i kwiaty pod nowo odsłoniętym pomnikiem, a orkiestra wojskowa wykonała utwór patriotyczny Śpij kolego.

Pomnik Marszałka jest dziełem ludwisarni Braci Kruszewskich z Węgrowa, a cokół i otoczenie wykonały firma KAM-BET Adama Korobkiewicza z Narwi oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Hajnówce.

Całość prac, w tym organizację odsłonięcia pomnika, koordynowali: ks. dr Tomasz Duszkiewicz i gen. bryg. Dariusz Łuczak.

2023-11-28 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od służby przy ołtarzu nie ma emerytury...

Niedziela podlaska 1/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Hajnówka

Archiwum autora

Bogumił Drewnowski służy przy ołtarzu od 70 lat

Bogumił Drewnowski służy przy ołtarzu od 70 lat

Pan Bogumił Drewnowski z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce służy przy ołtarzu już od 70 lat.

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce w tym roku świętowała 100 lat istnienia. Przy takich okazjach mówi się wiele o świątyni, o pracujących kapłanach, ale 100 lat parafii to przede wszystkim mnóstwo ciekawych historii ludzi, którzy tworzą parafię. Nie można o nich zapominać, bo Kościół to przecież wspólnota wierzących. W czasach, gdy świat zmienia się w zatrważającym tempie, ze świecą można szukać ludzi, który pozostają wiernie przy jednej posłudze kilkadziesiąt lat! Pan Bogumił Drewnowski z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce służy przy ołtarzu już od 70 lat.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Rozważanie 6

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję