Reklama

Wiadomości

Polityczne exposé prezydenta

Programowe wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy w czasie obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz przed Sejmem nowej kadencji to wyznaczenie zadań i wyzwań, przed którymi stoi klasa polityczna, ale także nakreślenie granic, na których przekroczenie głowa państwa się nie zgodzi.

Niedziela Ogólnopolska 48/2023, str. 32-33

Jakub Szymczak/KPRP/prezydent.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Suwerenność Rzeczypospolitej, interes państwa i dobro obywateli – to najważniejsze sprawy, na które zwrócił uwagę prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu inauguracyjnym X kadencji Sejmu oraz w trakcie Narodowego Święta Niepodległości. Wśród komentarzy politycznych przeważa opinia, że to wystąpienie było jego exposé na ostatnie 20 miesięcy urzędowania jako głowa państwa. Prezydent jasno wskazał, jakie inicjatywy polityczne będzie wspierał, ale także jakie obszary ewentualnych działań rządu nie uzyskają jego akceptacji.

Andrzej Duda mocno nawiązywał do obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, gdy mówił o zagrożeniach wojną ze strony Moskwy. Jego zdaniem, Polacy powinni być pewni, że rosyjski imperializm nie zatrzyma się na Ukrainie, jeżeli nie zostanie zatrzymany i skarcony. – Rosyjski imperializm będzie szedł dalej, będzie chciał zagarniać kolejne narody, odbierając im wolność, odbierając im ich państwa, odbierając suwerenność – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Istnieje więc pilna potrzeba wzmacniania militarnego Polski, aby Wojsko Polskie było gwarantem tego, że armia rosyjska nie zajmie naszego kraju, bo tylko to może zatrzymać moskiewski imperializm. Dlatego programy zbrojeniowe muszą być w pełni zrealizowane pod względem zakupów oraz zwiększania potencjału osobowego armii. – To kwestia dziejowa, egzystencjalna i fundamentalna dla bezpieczeństwa Polski, dla naszego istnienia – stwierdził zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

Po pierwsze – zbrojenia

Według prezydenta, najważniejszą sprawą, która wymaga ponadpartyjnej współpracy, jest bezpieczeństwo Polski. Dlatego pochwalił on wszystkich polityków, którzy w najważniejszych momentach tuż po rosyjskiej agresji na Ukrainę wykazali się odpowiedzialnością. – Dziękuję za ponadpartyjne poparcie tu, w parlamencie, Ustawy o obronie Ojczyzny, która umożliwiła zwiększenie finansowania oraz szybszą modernizację i wzmacnianie polskiego wojska. Mam nadzieję, że ten właściwy kierunek zostanie utrzymany, programy zbrojeniowe będą kontynuowane, a wydatki na Siły Zbrojne RP utrzymane na poziomie co najmniej 4% PKB. To powinna być sprawa łącząca niezmiennie wszystkie ugrupowania zasiadające w parlamencie – zauważył Andrzej Duda.

Reklama

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP powiedział, że Polacy muszą szybko wyciągać wnioski z tego, co się dzieje na Ukrainie, by jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo naszego kraju. Przypomniał także, że w sierpniu do Sejmu wpłynął projekt ustawy prezydenckiej „o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa”. Założeniem projektu jest wzmocnienie strategicznych zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, podprogowym oraz bezpośredniej agresji zbrojnej. Projekt jest odpowiedzią na zmiany w środowisku bezpieczeństwa, w tym eskalację nowych form zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej, kierowanych przeciwko Polsce oraz pozostałym państwom UE i NATO. Zmiany mają też ujednolicić dowodzenie oraz przystosować struktury i procedury w czasie pokoju, aby można było je łatwo zastosować w czasie wojny. Założenia projektu są zbieżne z rekomendacjami Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP i zostały przygotowane m.in. na podstawie analizy doktryny działań Federacji Rosyjskiej realizowanych w czasie agresji na Ukrainę, a także ćwiczeń systemu obronnego państwa. – Zapraszam do współpracy w tym niezwykle ważnym temacie. Mam nadzieję, że w rozpoczynającej się właśnie kadencji Sejmu ta ważna ustawa zostanie uchwalona ponad wszelkimi podziałami – zaznaczył w Sejmie prezydent.

Suwerenność i relacje z USA

Obok wzmacniania bezpieczeństwa narodowego, opartego na rozbudowie polskich Sił Zbrojnych, bardzo ważne są sojusze w NATO, a zwłaszcza realne i militarne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Europie. Chodzi o to, by polska dyplomacja działała zgodnie z interesem narodowym i przeciwstawiała się polityce wypychania USA z Europy, za czym lobbują niektóre państwa Europy Zachodniej. Prezydent zaapelował więc o dobrą współpracę w zakresie polityki międzynarodowej i dobre przygotowanie do kolejnego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się w przyszłym roku w Waszyngtonie, a także do polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2025 r. – Najważniejszym celem polskiej prezydencji będzie zacieśnianie relacji Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi – poinformował Andrzej Duda.

Reklama

Prezydent odniósł się pośrednio również do pomysłów niektórych europejskich stolic, które dążą do jeszcze większej centralizacji UE. Celem tej polityki jest przekazanie do Brukseli wielu kompetencji rządów państw członkowskich. W tym kontekście przypomniał, że po 123 latach zaborów twórcy polskiej niepodległości wierzyli wówczas, że odrodzona Rzeczpospolita ma przed sobą wspaniałą przyszłość. Niestety, na skutek II wojny światowej, a później przez długi okres sowieckiej dominacji Polakom nie było dane długo cieszyć się odzyskaną wolnością. – Dlatego powinniśmy docenić ostatnie ponad 30 lat wolności, kiedy nareszcie Polacy mogą sami o sobie w pełni decydować. Polska niepodległa i suwerenna jest wtedy, kiedy to my sami decydujemy o niej i o naszych najważniejszych sprawach, bo wtedy wszystko dzieje się pod kontrolą i za decyzją wyborczą naszych rodaków, a nie innych państw i narodów. Ile razy inni o nas decydowali, tyle razy nieszczęśliwie to się dla nas kończyło – podkreślił prezydent Duda, a także przypomniał słowa ślubowania, w których każdy poseł zobowiązuje się „strzec suwerenności i interesów Państwa”.

Ambitna Polska

Kolejny ważny wątek oczekiwań politycznych głowy państwa odnosi się do największych, najbardziej ambitnych i strategicznych projektów progospodarczych. Prezydent oczekuje, że Polska będzie rozwijała swój potencjał, tworząc dobrze płatne miejsca pracy dla swoich obywateli, oraz będzie konkurować w kolejnych dziedzinach gospodarki z innymi państwami.

Reklama

Przypomniał, że w Polsce już wiele strategicznych inwestycji udało się zrealizować. Została wybudowana niemal od podstaw sieć autostrad i dróg ekspresowych, które połączyły największe polskie miasta, powstał gazoport w Świnoujściu oraz została podjęta odważna i dalekowzroczna decyzja o budowie gazociągu Baltic Pipe. Gdyby nie było tych energetycznych inwestycji, polska gospodarka nie poradziłaby sobie bez rosyjskiego gazu. – Warto sobie głośno zadać pytanie: gdzie bylibyśmy dzisiaj, gdyby nie budowa gazoportu? Gdzie bylibyśmy dzisiaj, gdyby nie budowa Baltic Pipe? – zapytał retorycznie Andrzej Duda.

Polska musi stawiać kolejne ambitne cele, takie jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma być nowym polskim oknem na świat w wymiarze lotniczym, ale również krokiem milowym w rozwoju infrastruktury kolejowej. Innym ambitnym projektem jest dalsza rozbudowa polskich portów, w tym budowa portu kontenerowego w Świnoujściu, oraz budowa polskich elektrowni atomowych, które istotnie zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale także pozwolą zrealizować zobowiązania z zakresu ochrony klimatu. – Tych ambitnych projektów będę – jako prezydent Rzeczypospolitej – bronił. Będę im patronował. Będę dbał o to, by zostały zrealizowane. To bowiem dzisiaj rozstrzygają się losy Polski na dziesięciolecia. Nie stać nas na bezczynność i brak ambicji. Nie stać nas na podporządkowywanie się innym – powiedział do posłów X kadencji Sejmu prezydent.

2023-11-21 11:21

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Wniebowstąpienie wyraźnie pokazuje, że nasza Ojczyzna jest w Niebie

2024-05-10 20:51

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

12 maja 2024, Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, rok B

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Zgromadzenia oblatów w sprawie zakonników zatrzymanych na Białorusi

2024-05-12 23:03

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

O dalszą modlitwę w intencji dwóch misjonarzy oblatów zatrzymanych przez władze białoruskie oraz wiernych, którzy zostali pozbawieni opieki duszpasterskiej proszą ich współbracia zakonni. "Obaj oblaci są obywatelami Białorusi. W związku z powyższym prosimy dziennikarzy i agencje prasowe o roztropność w przekazywaniu informacji na ich temat" - pisze w wydanym wieczorem komunikacie o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

W związku z zatrzymaniem przez władze białoruskie dwóch misjonarzy oblatów posługujących w diecezji witebskiej na Białorusi misjonarze oblaci wyrażają wdzięczność za wszelkie wyrazy wsparcia i solidarności oraz modlitwy w intencji ojców Andrzeja i Pawła.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję