Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Centrum dobroci

Do działań wolontariackich zaproszeni są wszyscy chętni od przedszkolaka do seniora.

Niedziela sosnowiecka 41/2023, str. I

[ TEMATY ]

Czeladź

Piotr Lorenc/Niedziela

Prezentacja listu intencyjnego

Prezentacja listu intencyjnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy ks. Przemysławem Szotem – dyrektorem Caritas Diecezji Sosnowieckiej a Zbigniewem Szaleńcem – burmistrzem Czeladzi zainicjowało pracę Zagłębiowskiego Centrum Wolontariatu. Wydarzenie odbyło się 21 września w budynku czeladzkiego magistratu.

Jak powiedział ks. Przemysław Szot, główną misją Zagłębiowskiego Centrum Wolontariatu (ZCW) Caritas jest promowanie i rozwijanie wolontariatu jako formy zaangażowania społecznego oraz mobilizacja mieszkańców do aktywności na rzecz innych. – Formy działań ZCW to organizacja i prowadzenie szkoleń przygotowujących wolontariuszy do pracy, spotkania o charakterze formacyjnym, promocja wolontariatu, organizacja akcji charytatywnych i edukacyjnych, a także wyjazdów studyjnych, seminariów i uroczystości dotyczących wolontariatu. Jak ufam, jest to inicjatywa, która wzmocni więzi społeczne i zaangażuje obywateli w budowanie lepszej i bardziej wspierającej społeczności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ZCW odgrywać będzie kluczową rolę w rozwijaniu i umacnianiu wolontariatu jako ważnej formy zaangażowania społecznego. Jego działania będą wspierać cele społeczne, budować więzi i promować wartości altruizmu i pomocy innym – wyjaśnił dyrektor diecezjalnej Caritas. I już zapowiedział dwa wydarzenia, które centrum będzie koordynować – pierwszym będzie „Bal niepodległości”, drugim – „Bal wolontariusza”.

Reklama

Współpraca między miastem Czeladź i Caritas będzie realizowana według założeń projektu „Wsparcie organizacji wolontariatu w NGO – WOW W NGO!” dofinansowanego w ramach Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030 – „Korpus Solidarności”.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać środki finansowe, a także nawiązać współpracę z Caritas Diecezji Sosnowieckiej, dzięki czemu w Czeladzi zacznie funkcjonować Zagłębiowskie Centrum Wolontariatu. Czeladź słynie z działalności charytatywnej, w którą chętnie włączają się nasi mieszkańcy. Brakowało nam jednak systemu, który koordynowałby pracę i szkolił przyszłych wolontariuszy. Dlatego jesteśmy dumni, że tego typu instytucja, która swym zasięgiem obejmie wszystkie miasta Zagłębia Dąbrowskiego, powstanie właśnie w Czeladzi – oznajmił Zbigniew Szaleniec.

– Ogromnie cieszę się, że dzięki życzliwości burmistrza Zbigniewa Szaleńca i zaangażowaniu przewodniczącego Rady Miejskiej Dominika Penara, to właśnie w Czeladzi, a więc w mieście, w którym zawsze spotykamy się z dużą wrażliwością mieszkańców na rzecz wspierania osób potrzebujących, powstanie ZCW. Jestem przekonany, że dzięki temu będziemy w stanie jeszcze skuteczniej docierać do osób potrzebujących za pośrednictwem naszych wolontariuszy – zaznaczył ks. Przemysław Szot.

ZCW będzie miało swoją siedzibę w kamienicy Konarzewskich przy ul. Rynek 22. Do działań wolontariackich zaproszeni są wszyscy chętni od przedszkolaka do seniora.

2023-10-03 14:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowieckie Margaretki

[ TEMATY ]

apostolat

Czeladź

Niepokalanów

Dąbrowa Górnicza

odpust porcjunkuli

TZ

Awers sztandaru Apostolatu Margaretka w diecezji sosnowiekciej

Awers sztandaru Apostolatu Margaretka w diecezji sosnowiekciej
Pan Jezus zachęcał: Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo (Mt 9, 37-38). Modlitwa o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego to szczególnie ważna sprawa w ostatnim czasie w całym Kościele Katolickim. Także i kapłani pracujący na różnych płaszczyznach i głoszących Królestwo Niebieskie potrzebują modlitwy. Istnieje wiele wspólnot modlących się za kapłanów, a jedną z nich jest Apostolat „Margaretka”. Od roku przy sanktuarium św. Jana Marii Vianney’a w Czeladzi działa Centrum Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. Zgodnie z wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski w każdej diecezji powołany został asystent kościelny, którym w naszej diecezji sosnowieckiej jest ks. Tomasz Zmarzły. Opiekunem krajowym Apostolatu „Margaretka” jest ks. Bogusław Nagel.                                                             
CZYTAJ DALEJ

Biskup Ważny apeluje o wrażliwość wobec osób skrzywdzonych i krytykuje bariery prawne

2026-08-01 12:00

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ubolewanie, że procedury i spory prawne mogą przesłaniać cierpienie konkretnych ludzi oraz o większą wrażliwość wobec osób skrzywdzonych zaapelował w swoim wpisie na komunikatorze X biskup sosnowiecki Artur Ważny. Hierarcha odniósł się do zastrzeżeń Ministerstwa Sprawiedliwości wobec statutu Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce.

Każda łza i każde zranienie Osób Skrzywdzonych wołają o ciche, pełne szacunku zatrzymanie, a nie o kolejne procedury, które odsuwają w czasie pożądany owoc sprawiedliwości i leczenia. Jako biskup nie mogę milczeć, gdy widzę, jak na ścieżkach do odzyskiwania godności Osób Skrzywdzonych wyrastają nowe mury i prawne przeszkody. Pragnę przeprosić za każdy moment, w którym zamiast gotowości do słuchania napotykacie na gąszcz prawniczych zastrzeżeń. Z głębi serca staję dziś przy Was, obiecując, że Kościół - w wymiarze, który ode mnie zależy - nie przestanie szukać dróg, by Wasz głos został wysłuchany z czułością, na jaką zasługujecie. Wobec zastrzeżeń zgłoszonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości do statutu naszej kościelnej Komisji odczuwam smutek, że formalny język i prawne wątpliwości po raz kolejny przesłaniają żywego człowieka. Choć rozumiem potrzebę dbałości o standardy prawa, trudno nie ubolewać nad brakiem wrażliwości na potrzebę chociażby minimalnego wysłuchania, zadośćuczynienia i uzdrowienia relacji. Pragnę wzywać zarówno organy państwowe, jak i nas samych w Kościele, abyśmy w obliczu cierpienia pokrzywdzonych potrafili przekroczyć urzędowe podziały i odnaleźć przestrzeń prawdy. Gdy dialog instytucji staje się chłodną debatą, Osoby Skrzywdzone doznają kolejnej niewidzialnej rany, czując się osamotnione ze swoim ciężarem. Niech ten trudny moment zmobilizuje nas wszystkich do pokornego słuchania Waszych historii i do zbudowania mostów, po których sprawiedliwość i miłosierdzie - nie tylko Boże - wreszcie dotrą do Waszych serc. Zapewniam Was o stałej bliskości i modlitwie, uciekając się do nadziei, że mimo tych trudności znajdziemy wspólnie drogę do prawdy, która wyzwala i miłości, która się z nią współweseli.
CZYTAJ DALEJ

Abp Adrian Galbas: Każdy z nas znajduje w sobie jakieś Westerplatte, jakąś Warszawę'44. Nie zdezerterujmy!

2026-08-01 20:47

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Archidiecezja warszawska

- Człowiek odważny nie musi dziś zdobywać barykad, ale musi co dnia zdobywać samego siebie. Tak, nie jesteśmy dziś powołani do tego, by powtarzać losy Powstańców, ale do tego, by dorównać ich charakterowi - powiedział metropolita warszawski abp Adrian Galbas podczas Mszy Świętej na Cmentarzu Wolskim w 82. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Odnosząc się do liturgii słowa o proroku Jeremiaszu i św. Janie Chrzcicielu, metropolita warszawski wskazał, że obaj stali się świadkami odwagi zakorzenionej w zaufaniu do Boga. Jeremiasz, pomimo zagrożenia śmiercią, nie przestał wzywać do nawrócenia, a Jan Chrzciciel odważnie upomniał Heroda za jego niemoralne życie. - Nic nie mogło go powstrzymać przed mówieniem prawdy, przed odważnym występowaniem przeciwko niesprawiedliwości. Jeremiasz nie kalkuluje, nie kombinuje, nie gra. Walczy jak może - mówił abp Galbas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję