Reklama

Głos z Torunia

We wspólnocie siła

Za trud, pracę i plony dziękowaliśmy Bogu i rolnikom podczas parafialnych dożynek w Gostkowie.

Niedziela toruńska 37/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Gostkowo

Beata Nowak-Latańska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sierpień. Piękny, pogodny miesiąc, kojarzony z wakacyjnymi wyjazdami i kurortami pełnymi turystów. Patrzymy również na niego przez pryzmat pieszych pielgrzymek, które z całej Polski wyruszają na Jasną Górę, by oddać cześć Madonnie z Częstochowy.

Jednak kiedy jedni korzystają z możliwości odpoczynku i regeneracji na ciele i duszy, dla innych jest to czas wytężonej pracy na roli. Pracy, która pozwala zebrać płody ziemi. Zebrać plon, tak bardzo potrzebny nam wszystkim. Za to wszystko dziękowaliśmy Panu podczas parafialnych dożynek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowo – czyn

Proboszcz ks. Paweł Borowski w swojej homilii podkreślał, jak ważna jest rola wspólnoty w naszym życiu i co oznacza tworzyć jedność. W kontekście tych słów warto zastanowić się nad pytaniem: Czy można bardziej pokazać potrzebę działania we wspólnocie niż na przykładzie organizacji święta takiego, jak chociażby dożynki.

O wspólnocie, o jedności, można długo i pięknie mówić, jednak wprowadzić te słowa w czyn jest bardzo trudno. Różni ludzie z różnych miejscowości. Różne charaktery, różne temperamenty, różne podejścia do wiary, do drugiego człowieka, ale jeden cel: przygotować piękną uroczystość na chwałę Bogu i na radość dla ludzi. Mogę powiedzieć z czystym sercem, że nam w Gostkowie się to udało, chociaż pracy było bardzo dużo, bo chcieliśmy, żeby wszystko wyszło pięknie i było dopięte na ostatni guzik, żeby każdy, kto po Mszy św. przyjdzie na miejsce imprezy, znalazł coś dla siebie. Jednocząc się, osiągnęliśmy zamierzony rezultat.

Każdy jest ważny

We wspólnocie każdy jest ważny. To praca włożona przez indywidualne osoby daje zamierzony efekt końcowy. Każde z czterech sołectw przygotowało piękne wieńce dożynkowe, które zdobiły świątynie podczas Eucharystii, a potem niesione były w korowodzie. Podczas dożynek mieliśmy możliwość skosztowania pysznych, domowych ciast przygotowanych przez mieszkanki naszej parafii. Do pomocy przy kawiarenkach włączyły się także przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich i Klubu Seniora. Były gofry, lody, był chleb ze smalcem, zapiekanki i frytki. Przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych pomogli przy rozstawieniu i przygotowaniu namiotów, a potem zapraszali gości na grochówkę oraz pożywne dania z grilla.

Reklama

Loteria fantowa i licytacje mogły być przygotowane dzięki darom przyniesionym przez mieszkańców oraz dzięki członkom zespołu charytatywnego, który czuwał nad jej przeprowadzeniem. Dzieci mogły poszaleć na dmuchanych placach zabaw. Każdy z obecnych miał możliwość spróbowania swoich sił na strzelnicy Strzelców Józefa Piłsudskiego, w strzelaniu z łuku pod okiem członków ze Stowarzyszenia Fort. Grupa Military Moto z Torunia urządzała przejażdżki swoimi zabytkowymi motocyklami. Coś dla siebie znaleźli nawet miłośnicy muzyki i tańca ludowego. Było sadzenie roślinek, malowanie na szkle, malowanie twarzy czy kolorowe warkoczyki wplatane we włosy. Swój koncert promujący pierwszą płytę dał Narcyzz, a znany i lubiany DJ Wajder zaprosił do wspólnej zabawy tanecznej.

To wszystko dzięki wsparciu i poczuciu pracy dla wspólnoty ze strony władz samorządowych, wielu przedsiębiorców i indywidualnych osób, których nie sposób wymienić tu z imienia i nazwiska, a bez których nie byłoby tak kolorowo, tak wesoło i tak smacznie. Chociaż pracy było dużo i dużo wysiłku kosztowało to, by wszystko spiąć ze sobą, to pokazaliśmy, że czujemy się częścią wspólnoty i że potrafimy się zjednoczyć, by zrobić wspólnie coś dobrego. I to jest piękne.

2023-09-05 14:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drogą krzyża

2024-04-09 14:22

Niedziela toruńska 15/2024, str. V

[ TEMATY ]

Gostkowo

Archiwum Anny Bieniek

Duchowej wędrówce nie przeszkodziły nawet kontuzje

Duchowej wędrówce nie przeszkodziły nawet kontuzje

Szli ze swoimi słabościami, z czymś co przytłacza, z czymś z czym trudno się walczy, co przygniata i sprawia, że upadamy jak Chrystus pod ciężarem krzyża. Swoje intencje zawierzyli Bogu, towarzysząc Mistrzowi z Nazaretu w Jego drodze. Dlaczego?

Wielki Piątek – Dzień Krzyża. Jedyny taki dzień w roku, w którym tak mocno każdy z nas skupia się na jego tajemnicy, na jego sile. Oddajemy mu pokłon, składamy na nim swój pocałunek. Ale czy tak chętnie bierzemy go na swoje ramiona?

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję