Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin

Zgubiłeś się?

Pomysł na projekt powstawał w głowie Oli Jaromin pewien dłuższy czas. Najpierw pojawiła się wizja, mglisty zarys. Jeszcze nie wiedziała czym ma się stać, ale czuła, że to coś ważnego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 34/2023, str. III

[ TEMATY ]

Szczecin

Archiwum prywatne

Ewangelia przez sztukę

Ewangelia przez sztukę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdy z nas doświadczył kiedyś takiego stanu, kiedy należało przyznać „nie wiem co dalej”. Nie jest łatwo stanąć w prawdzie. To może wywoływać strach lub nawet ból, ale ważne by się odważyć, bo właśnie wtedy następuje duchowe otwarcie na działanie Boga. To okazja, by dostrzec, że pustka, na którą natrafiliśmy wewnątrz, to w rzeczywistości nie śmiercionośna otchłań, a przestrzeń, w której można spotkać Miłość – o tym właśnie opowiada uliczny performance realizowany przez Freedom Is Near.

– Pokazujemy, że droga do pełni życia wiedzie przez zagubienie. I to jest OK zgubić się! Gdy dobrze przeżyjemy ten etap, dochodzimy do odnalezienia siebie, innych, a przede wszystkim Boga – mówi Ola Jaromin, kompozytorka i liderka projektu pt. „Zgubiłeś się?”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pokazać coś tak subtelnego jak życie duchowe to prawdziwe wyzwanie artystyczne. Dlatego każda z pięciu scen performance’u operuje bardziej stanami emocjonalnymi, wrażeniami i ruchem, niż konkretną, linearną historią. Dzięki temu, każdy widz może dostrzec w nich znacznie ważniejszą, bo własną, historię i treść.

Pomysł na projekt powstawał w głowie Oli Jaromin pewien dłuższy czas, w otoczeniu modlitwy i wrażliwości na poruszenia wewnętrzne. Najpierw pojawiła się wizja, mglisty zarys. Jeszcze nie wiedziała czym ma się stać, ale czuła, że to coś ważnego. Na potwierdzenie nie czekała długo. Już dwa dni później dostała wiadomość od przyjaciela obdarzonego darem prorokowania. Napisał, że Bóg podaruje jej pieśni, tworzące razem większą całość, które przyprowadzą ludzi do Boga. Od tej pory, zaczęły przychodzić do niej kolejne pomysły – teksty i muzyka. Słuchała ich z uwagą, wszystko dokładnie zapisywała i nagrywała na dyktafon. Wreszcie projekt zaczął nabierać kształtów – publiczne przedstawienie, wymagające udziału śpiewaków, muzyków i tancerzy. Nigdy przedtem nie planowała tak dużego przedsięwzięcia. Nie wiedziała jak miałaby je zrealizować, ale czuła, że musi „wypłynąć na głębię”.

Rok temu spektakl został wystawiony na ulicach Warszawy i Krakowa. Wspólnota, która zawiązywała się wokół niego, jest dzisiaj czymś wyjątkowym. W tym roku, między 12 a 20 sierpnia, w drugiej edycji performance’u, będą mogli uczestniczyć mieszkańcy Szczecina oraz Trójmiasta. W projekt zaangażowanych jest bezpośrednio 18 osób – profesjonalnych artystów oraz doskonalących się amatorów. Wszyscy wierzący w Boga, wszyscy pragnący głosić Ewangelię przez sztukę. Pośrednio, natomiast, jest to niezliczona ilość darczyńców, których wpłaty na internetową zrzutkę sprawiają, że „Zgubiłeś się?” może zaistnieć. Chociaż wyjazd w trasę jest dla członków zespołu czasem ogromną próbą, ufają, że Bóg ich przez nią przeprowadzi i będzie działał przez nich według własnej Woli.

2023-08-14 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2025, str. II

[ TEMATY ]

Szczecin

Archiwum Fundacji Donum Vitae

Ks. Tomasz Ceniuch wraz z członkami Fundacji wręcza egzemplarz książki ks. abp. Wiesławowi Śmiglowi

Ks. Tomasz Ceniuch wraz z członkami Fundacji wręcza egzemplarz książki ks. abp. Wiesławowi Śmiglowi

Cierpienie rodziców dotyka ich po utracie dzieci niezależnie od czasu kiedy umierają, fazy rozwoju, wagi czy wzrostu ciała dziecka – zaznacza ks. Tomasz Ceniuch.

Ludzkie życie jest największym darem, który otrzymujemy od Boga, jest święte i dlatego zasługuje na nieustanny szacunek od chwili poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Ta śmierć jednak czasem przychodzi jeszcze przed narodzeniem. Kościół objął niezwykłą troską te bolesne chwile tworząc możliwość przeprowadzania pogrzebów Dzieci Utraconych.
CZYTAJ DALEJ

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz, przewrócił krzyż

2025-04-08 18:41

[ TEMATY ]

profanacja

Adobe Stock

Prokuratura Rejonowa w Bochni (Małopolskie) skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Michałowi T., który zakłócał Mszę św. sprawowaną w kościele w Nowym Wiśniczu, a także uszkodził zabytkowy krucyfiks pochodzący z przełomu XVII/XVIII wieku.

Jak przekazał we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie Mieczysław Sienicki, oskarżonemu zarzucono złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego, a także zniszczenie lub uszkodzenie zabytku. Grozi mu za to kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.
CZYTAJ DALEJ

Gorące relacje po katastrofie. Premiera przejmującego dokumentu o Smoleńsku 10 kwietnia 2025 r.

2025-04-09 15:30

[ TEMATY ]

katastrofa smoleńska

relacje

10 kwietnia

Polsa wyglądałaby inaczej

Biały Kruk

Film „Polska wyglądałaby inaczej”

Film „Polska wyglądałaby inaczej”

Film „Polska wyglądałaby inaczej” to bardzo poruszający dokument artystyczny, to głęboka refleksja nad tragedią smoleńską i jej konsekwencjami dla Polski. Z udziałem wybitnych autorytetów, pełen unikatowych zdjęć i wzruszeń – stanowi świadectwo prawdy, której nie da się zamilczeć. To głos sumienia narodu, który nie zapomniał.

Premiera na kanale YouTube wydawnictwa Biały Kruk będzie miała miejsce 10 kwietnia br. o godz. 17.00: 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję