Reklama

Niedziela Przemyska

Przychodzi z pomocą

O zdrową moralnie Polskę trzeba nieustannie walczyć – powiedział arcybiskup senior Józef Michalik.

Niedziela przemyska 32/2023, str. I

[ TEMATY ]

Strachocin

Czesław Urban

Droga Krzyżowa z relikwiami patrona – św. Andrzeja Boboli

Droga Krzyżowa z relikwiami patrona – św. Andrzeja Boboli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 22 lipca w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie odbyła się II Narodowa Modlitwa za Ojczyznę w 101. rocznicę wywiezienia przez bolszewików trumny z relikwiami ówczesnego bł. Andrzeja Boboli z Połocka do Moskwy.

Spotkanie rozpoczął referat pt. „Dlaczego św. Andrzej Bobola jest nadzieją dla Polski”, który wygłosił ks. prał. Józef Niżnik, kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Następnie odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej po tzw. Bobolówce, czyli wzgórzu, gdzie urodził się święty. W Drodze Krzyżowej, oprócz relikwii patrona Polski, uczestnikom towarzyszył przepiękny krzyż pasyjny, który nieśli na swoich barkach członkowie grupy Męski Różaniec z Przeworska. W modlitwie wziął udział również bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Centralnym punktem II Narodowej Modlitwy za Ojczyznę była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył biskup senior Ignacy Dec, a okolicznościową homilię wygłosił arcybiskup senior Józef Michalik. Obecny był także bp Krzysztof Chudzio oraz wielu kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

Reklama

W homilii poprzedni metropolita przemyski podkreślił, że św. Andrzej Bobola nieustannie pomaga ludziom. – Taką misję wyznaczył mu Pan. Jego misja pomocy ludziom, pomocy ojczyźnie próbującej być wierną Chrystusowi nie skończyła się za życia – powiedział abp Michalik. Hierarcha wskazał także, że aby ojczyzna była wierna Bogu, potrzeba wspólnej modlitwy. – Modlitwa wspólnotowa wsparta ofiarą, wysiłkiem, umartwieniem, staje się alarmem. Wyostrza wzrok i oczyszcza sumienia. Otwiera serca na obecność Pana Jezusa pośród modlących się ludzi i uzyskuje większą skuteczność – przekonywał były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Kaznodzieja dodał, że modlitwa za ojczyznę wyrasta w związku z miejscem naszego życia, z kulturą narodu i z ludźmi, wśród których postawiła nas Opatrzność i gdzie mamy wyznaczone przez Boga zadania. – Święty Andrzej Bobola wielokrotnie przychodził z pomocą Polsce zagrożonej atakami sił, ciemnością zła i grzechu. Najczęściej były to ataki zewnętrzne. Zagrożenia imperialistyczne, najczęściej ze strony pobliskich sąsiadów, często wojskowych napastników. Albo też ze strony wrogów katolickiej wiary, którzy w okrutny sposób zamęczyli świętego Apostoła Polesia – przypominał arcybiskup senior.

Niestety, jak wskazał hierarcha, dziś także nie brak prymitywnych barbarzyńców, którzy w tylu miejscach świata, a także w Europie mordują niewinnych ludzi. – Sami przy tym tracą swoich najlepszych, młodych synów – powiedział arcybiskup senior, odnosząc się do sytuacji za wschodnią granicą naszej ojczyzny. – Wojna, jak uczy Kościół, zawsze prowadzi do śmierci, zniszczeń i budzi nienawiść. Zawsze jest złem godnym potępienia – dodał w kontekście także niesnasek i wojen tych małych, międzyludzkich.

Reklama

Dziś także szatan modyfikuje i szuka ciągle nowych sposobów, aby zwalczać ludzi miłujących Boże przykazania. – Zaślepiony pychą przegrywa z człowiekiem, który przez wiarę i chrzest stał się przybranym dzieckiem Bożym i to Bóg zwycięża przez człowieka pokusy szatana – zaznaczył abp Michalik. Dlatego nigdy nie wolno odstąpić od głoszenia Ewangelii – dodał.

Poważnym niebezpieczeństwem naszych czasów jest zachwianie hierarchii wartości. – Dziś wmawia się ludziom, że wszystko jest względne, że nie wszystko jest czarne i białe, ale raczej szare – ostrzegał były metropolita przemyski. – Naszym zadaniem na dziś i jutro jest wytrwać, zachować wiarę w Boga! W obecność Jezusa, który jest Panem historii i zwycięzcą dobra. Przez modlitwę i życie sakramentalne umacniajmy wiarę i nabierajmy odwagi do głoszenia wiary w zmartwychwstanie naszego Zbawiciela. Przekazujmy tę prawdę innym, bo to jest pewny sposób, bezpieczny, jedyny na uratowanie świata. Na odrodzenie naszej rozdzielonej nienawiścią i różnymi grzechami ojczyzny. Na pokój i szczęście naszych rodzin i na nasze zbawienie – apelował mocno abp Józef Michalik.

Hierarcha przestrzegał również przed fałszywymi prorokami i oskarżycielami. – W Polsce też nie brak dziś fałszywych oskarżycieli kapłanów, Kościoła, a nawet świętego papieża! Nie brak polityków i propagandystów zachęcających do odpiłowania Kościoła od narodu i bluźnierczo atakujących krzyże, kościoły, kapłanów. Są dziś bezkarni, ale przed Bogiem odpowiedzą za swoją szatańską nienawiść – powiedział kaznodzieja.

Reklama

Były przewodniczący KEP dodał, że nie brak też ludzi odważnych, którzy przeciwstawiają się kłamstwu i złu. – Są tacy ludzie zarówno wśród polityków, dziennikarzy, ale i wśród wszystkich środowisk. Naszą polską sytuację obserwują ludzie na całym świecie i dziwią się tym atakom, które są ukierunkowane na Kościół w Polsce – podkreślił hierarcha.

Na zakończenie abp Michalik apelował, aby każdy Polak i Polka nawoływali nieustannie do poprawy obyczajów zaniechania nienawiści, do zerwania z nadużywaniem alkoholu i promocją tzw. wolnej, czyli nieodpowiedzialnej miłości, która jest okupywana łzami dzieci. – O zdrową moralnie Polskę trzeba nieustannie walczyć, bo jest wojna o duchową niezawisłość i niepodległość Polski. Nie skończy się ona po najbliższych wyborach. To jest program na całe życie, na całą historię – mówił emerytowany metropolita przemyski.

Po Mszy św. była chwila przerwy – spotkanie przy herbacie i kawie. Następnie uczestnicy spotkania zgromadzili się na modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził ks. Marek Kapłon, misjonarz pracujący w Kamerunie.

Kolejnym punktem programu była konferencja pt. „Jak pokochać Kościół w kryzysie”, którą wygłosił ks. dr hab. Robert Skrzypczak. Na zakończenie uroczystości uczestnicy złożyli przy patriotycznym obelisku okolicznościowy wieniec poległym rodakom, a bp Stanisław Jamrozek zawierzył ojczyznę św. Andrzejowi Boboli i udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa.

2023-08-01 08:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przy Sercu Maryi

Niedziela przemyska 10/2024, str. III

[ TEMATY ]

Strachocin

S. Paulina M. Januchta

Uroczyste pasowanie na Rycerzy Niepokalanej

Uroczyste pasowanie na Rycerzy Niepokalanej

Jak nie poranić sobie stóp w drodze do nieba? Stawiając kroki dokładnie w ślady Jezusa, tak jak czyniła to Maryja! – takie przesłanie usłyszały dzieci, które przybyły do oratorium Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie na wielkopostny dzień skupienia.

Takie dni skupienia już organizowaliśmy wcześniej, przeważnie w Adwencie, ale było to częścią formacji naszej dziecięcej grupy Rycerstwa Niepokalanej ze Strachociny, natomiast w tym roku przyszła nam myśl: „Czemu by nie zaprosić dzieci z innych parafii?” – mówi s. Kamila Szczepek, jedna z odpowiedzialnych za wydarzenie. Myśl podchwycił ks. Jan Franków, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Kostarowcach, poproszony przez siostry o poprowadzenie spotkania formacyjnego. Kapłan zachęcił do udziału dzieci ze swojej parafii. Ponadto informacja znalazła się w internecie. I tak w sobotę 24 lutego na miejscu stawiło się 60 dzieci z różnych miejscowości archidiecezji przemyskiej.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

2025-04-17 15:01

https://ostfriesland.parafialnastrona.pl/wydarzenia-i-galerie

16 kwietnia zmarł ks. Tomasz Burghardt. Kapłan zmarł w 59. roku życia oraz 31. roku kapłaństwa.

Kapłan urodził się 26 lipca 1965 roku we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1993 roku z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach został skierowany na swoją pierwszą placówkę wikariuszowską do parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Środzie Śląskiej [1993-1996], następnie był wikariuszem w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu [1996-1997], by następnie trafić do parafii pw. Narodzenia NMP w Lądku Zdrój [1997-2000]. Kolejna placówką wikariuszowską była parafia pw. św. Józefa w Bierutowie [2000-2001] oraz parafia pw. św. Karola Boromeusza w Wołowie [2001-2002]. W 2002 roku ks. Tomasz trafił do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie [2002-2005]. W latach 2005-2010 został mianowany dyrektorem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Po 2010 roku pełnił posługę w Niemczech. Najpierw do 2013 roku w Polskiej Misji Katolickiej w Münster, a po 2013 roku aż do dziś był proboszczem w czterech katolickich niemieckojęzycznych Parafiach: Geeste, Dalum, Groß Hesepe i Osterbrock w Dekanacie Emsland Mitte oraz Duszpasterzem dla Katolików Języka Polskiego w Ostfriesland i Emsland.
CZYTAJ DALEJ

Wielkanoc to cząstka wieczności – mówił ks. Jan Twardowski

2025-04-19 13:07

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Milena Kindziuk

Red

Nie umiem / być srebrnym aniołem / ni gorejącym krzakiem / tyle Zmartwychwstań już przeszło / a serce mam byle jakie. / Tyle procesji z dzwonami / tyle już alleluja / a moja świętość dziurawa / na ćwiartce włoska się buja – pisał ksiądz poeta Jan Twardowski w wierszu pt. „Wielkanocny pacierz”. Gdy zapytałam go kiedyś, na czym według niego polega zmartwychwstanie Chrystusa, odpowiedział: „na tym, że Chrystus, który umarł, żyje!”.

Była to dla niego „prawda porażająca”. Bo przecież Pan Jezus po zmartwychwstaniu był niby ten sam, ale już zupełnie inny. Nawet Apostołowie nie mogli Go poznać. Wskrzeszona dziewczynka czy Łazarz z Ewangelii pozostali tacy sami. Po wskrzeszeniu - wrócili do normalnego życia, kiedyś potem znów poumierali. Natomiast Pan Jezus po zmartwychwstaniu był zupełnie inny – tłumaczył ks. Twardowski, dodając że właśnie dlatego w Komunii świętej przyjmujemy Zmartwychwstałego Pana Jezusa, a więc przemienionego przez śmierć i zmartwychwstanie. Ktoś, kto przechodzi przez śmierć, już jest inny – to bardzo ważna prawda wiary”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję