Reklama

Niedziela Legnicka

Powrót do skarbu duchowości

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba w Lubaniu 18 czerwca obchodziła 30-lecie istnienia.

Niedziela legnicka 28/2023, str. VI

[ TEMATY ]

parafia

Bartosz Bigaj

Ks. kan. Mieczysław Jackowiak

Ks. kan. Mieczysław Jackowiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Została powołana została do istnienia dekretem erekcyjnym z 22 lipca 1993 r. przez pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka.

Od początku organizacji życia parafialnego, budowy kaplicy i kościoła towarzyszy ks. kan. Mieczysław Jackowiak, dziś już jako senior i rezydent. Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Kołodziej, sekretarz biskupa legnickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileusz

Wszystkich przybyłych: duchowieństwo, wiernych i gości powitał proboszcz parafii ks. Krzysztof Żmigrodzki. Wśród nich obecna była pochodząca z parafii s. Marietta Renata Galej.

Główny celebrans odczytał list od biskupa legnickiego, w którym złożył on gratulacje i życzenia pod adresem parafian, księdza rezydenta i obecnych duszpasterzy parafii. „W kościelnych jubileuszach chodzi przede wszystkim o powrót do skarbu duchowości oraz do tego Domu, jakim dla ludzi wierzących jest Kościół, w tym także Kościół zgromadzony wokół parafialnej świątyni. Całej wspólnocie życzę więc na nowo odkrycia dziedzictwa duchowej kultury ziemi lubańskiej, przypomnienia sobie, jak wiele dokonaliście, idąc przez trzy kolejne dziesięciolecia we wspólnocie Ewangelii” – napisał.

W homilii ks. Tomasz, nawiązując do tekstów w Liturgii Słowa (Wj 19, 5), podjął rozważania na temat „własności Boga”, by uświadomić sobie na nowo, jaka jest nasza tożsamość jako ludzi wierzących, wszczepionych w Chrystusa i Kościół.

Podziękowania

Reklama

Po Mszy św. miało miejsce złożenie podziękowań przez obecnego proboszcza, skierowane pod adresem seniora, parafian i... – Chcę też podziękować Komuś, bez Kogo „nic by się nie stało z tego, co się stało”. Patrząc na krzyż, widzimy tam Pana, Najwyższego, Jedynego i Odwiecznego Kapłana, którego Ofiara Paschalna czyni z nas wspólnotę. Chwała Ci, Kapłanie Wieczny, Jezu Chryste Synu Boży. Składamy cześć, hołd i dziękczynienie Tobie, Jezu, Wieczny Kapłanie. Twoją Krwią jesteśmy odkupieni. Ty nas karmisz swoim własnym Ciałem... Niech Ofiara Twoja nie ustanie, aż się spełni cały plan zbawienia. Aż przybędziesz w blasku pełnej chwały – powiedział ksiądz proboszcz.

Festyn

Po Mszy św. rozpoczął się wielki festyn parafialny. Był on zapowiadany przez organizatorów już od pewnego czasu hasłem: „Nie jedzcie obiadu w domu, zapraszamy do nas”. I rzeczywiście, nikt głodny z tego wydarzenia nie miał prawa wyjść. Bogactwo proponowanych smakołyków było duże. Od przysłowiowej pajdy chleba z ogórkiem, przez grochówkę i bigos strażacki przygotowany w kuchni polowej, pieczonego prosiaka i dzika, po cieszącą się zainteresowaniem najmłodszych watą cukrową, a cieszącymi dorosłych popcornem, ciastami i kolorowymi napojami.

Najmłodsi, spędzali dużo czasu na dmuchańcu. Niektórzy pozwalali sobie na malowanie twarzy, wplecenie kolorowych warkoczyków we włosy, inni interesowali się cudeńkami z balonów, a wszyscy mieli okazję posłuchać i obejrzeć występy dzieci przedszkolnych, zespołu The Bazalt czy też propozycji Lubańskiej Estrady i Małej Estrady.

Więcej na: www.legnica.niedziela.pl.

2023-07-04 18:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: wyróżnikiem chrześcijańskiej wiary jest przyznawanie się do Chrystusa

– Nie możemy zostać uśpieni w naszym wyznawaniu wiary, w tym, że będziemy się oficjalnie przyznawać do Chrystusa, a nie będziemy bronić naszej wiary i świadczyć o niej naszym życiem – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 4 maja przewodniczył Mszy św. w kościele św. Floriana w Częstochowie. Parafia obchodziła jubileusz 30-lecia jej powstania i 20 lat od konsekracji świątyni. Obchody jubileuszu zostały przesunięte o rok z powodu pandemii.

Podczas Eucharystii abp Depo udzielił sakramentu bierzmowania 20 młodym ludziom. W uroczystościach wzięli udział m.in. Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II z komandorem częstochowskim Lechem Kacperskim.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie rzecznika prasowego archidiecezji wrocławskiej dot. Fundacji Teobańkologia

2025-12-17 10:01

[ TEMATY ]

Teobańkologia

Red.

Publikujemy oświadczenie rzecznika prasowego archidiecezji wrocławskiej dot. Fundacji Teobańkologia.

"W związku z rozwojem działalności fundacji Teobańkologia oraz szeroką skalą jej działań duszpasterskich i medialnych, metropolita wrocławski abp Józef Kupny powołał Komisję ds. zbadania funkcjonowania fundacji.
CZYTAJ DALEJ

UWAGA! ODWOŁANE REKOLEKCJE O EUCHARYSTII

2025-12-18 16:10

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

BPJG

Zaplanowane spotkanie na #JasnaGóra (27-28 grudnia) nie odbędzie się!

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w ostatni weekend stycznia 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję