Reklama

Niedziela Małopolska

Jest wzorem dla młodych

Gratuluję wam tego, że poznaliście wyjątkową osobę – Edmunda – brata i przyjaciela św. Jana Pawła II – podkreślił ks. Łukasz Piórkowski.

Niedziela małopolska 26/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Wadowice

Agnieszka Helis

Zwycięzcą został Marcin Polański, II miejsce zajęła Oliwia Stachoń, a III – Oliwia Kopińska

Zwycięzcą został Marcin Polański, II miejsce zajęła Oliwia Stachoń, a III – Oliwia Kopińska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach 7 czerwca odbył się finał konkursu „Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II”. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych z województwa małopolskiego. Do finałowego testu przystąpiło 91 uczestników. Organizatorami pierwszej edycji byli: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Droga do finału

Uczestnicy do testu przygotowywali się przez kilka miesięcy. Aby dostać się do finału na szczeblu wojewódzkim, pokonali swoich kolegów w etapie szkolnym, który odbył się 8 marca, a następnie powiatowym – 19 kwietnia. Młodzież musiała wykazać się wiedzą na temat życia Edmunda. W jej zdobyciu pomogły przygotowane przez wadowickie muzeum dwie serie podcastów: „Dom mojego dzieciństwa” oraz „Wojtyłowie. Śladami rozmów z dawnych lat”. Do testu uczestnicy uczyli się również w oparciu o książkę Mileny Kindziuk Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwycięzcy

Reklama

Dla finalistów konkursu oprócz testu wiedzy przygotowano szczegółowy plan, dzięki któremu mieli okazję jeszcze lepiej poznać dzieciństwo papieża Polaka i jego rodziny. Razem z rodzinami zwiedzili muzeum. Następnie modlili się w bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Szczególnym punktem było wręczenie nagród finalistom. Wyróżnienia w postaci bonów o wartości 1000 zł otrzymali: Weronika Doś, Małgorzata Lis, Tomasz Szymlet, Daniel Bednarek, Klaudia Wicher, Oliwier Łyczak, Tomasz Wiśniewski, Emilia Ligas, Adrian Salamon oraz Aleksandra Knapczyk. Nagrodę w postaci bonu o wartości 2000 zł za zajęcie trzeciego miejsca otrzymała Oliwia Kopińska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chrzanowie, a za zajęcie drugiego miejsca – Oliwia Stachoń ze Szkoły Podstawowej w Popowicach. Pierwsze miejsce wywalczył Marcin Polański ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej, który otrzymał bon o wartości 3000 zł.

Słowa uznania skierował do uczestników ks. Łukasz Piórkowski, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. – Bardzo wam gratuluję ogromnej wiedzy, jaką wykazaliście się podczas rozwiązywania testu. Przede wszystkim gratuluję tego, że poznaliście wyjątkową osobę – Edmunda – który był nie tylko bratem św. Jana Pawła II, ale jego przyjacielem. Jestem przekonany, że ta wiedza, pomogła wam odkryć, jak ważnym jest, aby budować trwałe, prawdziwe relacje. W tym konkursie wszyscy wygraliście – podkreślił ks. dyrektor. Zapraszał także młodzież do wzięcia udziału w kolejnych edycjach. – Zachęcam was, aby budować społeczności ludzi młodych, które uczą się i rozpoznają, jak czerpać inspirację od rodziny państwa Wojtyłów – mówił ks. Piórkowski.

Aby promować rodzinę

Reklama

Celem konkursu było przybliżenie uczestnikom postaci św. Jana Pawła II zwłaszcza poprzez odwołanie się do wartości zakorzenionych w życiu jego rodziny. Uczniowie mieli okazję poznać codzienne życie Wojtyłów, jak równie odkryć własne pasje i zdolności. – Celem tego konkursu jest świętość! Aby propagować świętą, piękną rodzinę – rodzinę Wojtyłów. Ta edycja to promowanie postawy brata Karola Wojtyły – Edmunda – zaznaczył ks. Konrad Kozioł, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. I dodał: – Chcieliśmy, aby uczniowie poznali charakter Edmunda, wartości, jakimi się kierował, tak aby później mogli go naśladować w swoim życiu, brać z niego przykład – zaznaczył ks. Kozioł.

Chcą naśladować

Laureaci podkreślali, że to, co ich najbardziej inspiruje w Edmundzie, to jego wielkie zaangażowanie wobec chorych i słabych. – Postawa Edmunda, to, w jaki sposób leczył swoich pacjentów, uczy nas dobroci i miłości do bliźnich oraz troski o drugiego. Myślę, że właśnie te cechy brata św. Jana Pawła II chcę naśladować – mówi zdobywczyni drugiego miejsca Oliwia Stachoń. I kontynuuje: – Pytania, na które musieliśmy odpowiedzieć, dotyczyły życia Edmunda, św. Jana Pawła II i państwa Wojtyłów.

– To, co najbardziej utkwiło w mojej pamięci z informacji, jakie musiałem zapamiętać, to adres domu Wojtyłów – Wadowice, ul. Kościelna 7 – wspomina zwycięzca konkursu Marcin Polański. I wyznaje: – Od Edmunda chcę się uczyć odpowiedzialności, pracowitości i odwagi w niesieniu pomocy innym.

Konkurs patronatem honorowym objęli: abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, Witold Kozłowski – marszałek Województwa Małopolskiego oraz Barbara Nowak – małopolska kurator oświaty.

2023-06-20 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na warcie od pokoleń

Niedziela Plus 14/2026, str. VI

[ TEMATY ]

Wadowice

diecezja tarnowska

Szymon Burek

Strażacy z Wadowic pełnią wartę w pełnym umundurowaniu, w hełmach i z halabardami

Strażacy z Wadowic pełnią wartę w pełnym umundurowaniu, w hełmach i z halabardami

W wielu parafiach Podkarpacia czas Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego naznaczony jest nie tylko głęboką modlitwą, ale także żywą tradycją, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Jednym z najbardziej charakterystycznych zwyczajów tego terenu jest warta przy Grobie Pańskim, pełniona z powagą, oddaniem i poczuciem wspólnoty. Szczególne miejsce zajmuje ona w lokalnych społecznościach, gdzie wiara splata się z tożsamością kulturową i historią regionu. Taką wartę od kilkudziesięciu lat pełnią strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Wadowice Górne.
CZYTAJ DALEJ

Jezus ostrzega nas przed ryzykiem utraty wiecznego szczęścia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 21-29. <- KLIKNIJ

Czwartek, 25 czerwca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Już wkrótce na Jasną Górę wyruszy pielgrzymka rolników

2026-06-25 11:02

[ TEMATY ]

Piesza Pielgrzymka Rolników

Karolina Krasowska

Wyjście z Klenicy po Mszy św. o godz. 7.00

Wyjście z Klenicy po Mszy św. o godz. 7.00

"Misjonarze-pielgrzymi" – pod takim hasłem 2 lipca wyruszy tegoroczna 43. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę organizowana przez Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej już po raz 43. organizuje pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Chociaż pielgrzymka tradycyjnie wyrusza z Klenicy, to jednak dzień wcześniej, 1 lipca, pątnicy przejdą z Otynia do Klenicy, by stamtąd podjąć w kolejnym dniu wędrówkę do Częstochowy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję