Reklama

Niedziela Przemyska

Sto lat wspólnoty

Dziś pragniemy za wszystko podziękować Bogu w Trójcy Jedynemu przez pośrednictwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, naszej Patronki – powiedział ks. Andrzej Stopyra, proboszcz parafii w Wacławicach.

2023-05-17 10:11

Niedziela przemyska 21/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Kinga Guzik

Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył abp Adam Szal

Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył abp Adam Szal

Przed stu laty w Wacławicach powstała parafia, która szybko stała się nie tylko ośrodkiem kultu, ale także centrum miejscowości, które promieniowało na wszystkich wiernych. Świętowaniu wyjątkowego jubileuszu towarzyszyła refleksja i radosne Te Deum za każdy dzień doświadczania Bożej łaski we wspólnocie parafialnej.

Powstanie parafii

Początki parafii Wacławice wiążą się z powstaniem miejscowości o tej samej nazwie i sięgają 1920 r., kiedy to zaczęto rozparcelowywać dawny majątek dworski w Trójczycach. Ziemię osadnicy nabywali od Banku Ziemskiego w Łańcucie. Pierwsi osadnicy przybyli z okolic Łańcuta i Jarosławia. Były to rodziny z Markowej, Husowa, Handzlówki Krasnego, Jodłówki, Chodakówki, Manasterza, Sieteszy, Tuligłów, Ujkowic, Zamiechowa, Kaszyc, Gaci.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 21/2023 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowa opowieść o parafii

Niedziela lubelska 41/2021, str. V

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

prezentacja parafii

Katarzyna Artymiak

Jubileuszowym darem parafii jest miejsce pamięci i modlitwy poświęcone bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu

Jubileuszowym darem parafii jest miejsce pamięci i modlitwy poświęcone bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu

Parafia to nasze dziedzictwo, nasze korzenie, nasza droga do Boga.

Jubileusz parafii św. Michała Archanioła w Lublinie był okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu i ludziom za stulecie istnienia. Z tej okazji 26 września pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika została odprawiona Msza św. Wraz z pasterzem diecezji celebrował ją proboszcz ks. Arkadiusz Paśnik, byli też obecni wikariusze z ks. Ryszardem Wasilakiem, który na Bronowicach był wikarym przez 29 lat, a także kapłani z dekanatu śródmiejskiego. W liturgii licznie uczestniczyli parafianie i goście, w tym siostry zakonne z różnych zgromadzeń. Przez 50 lat na Bronowicach przez modlitwę i pracę obecne były siostry dominikanki, a od 20 lat gorliwie służą tu Nauczycielki św. Doroty.

CZYTAJ DALEJ

Jak wiedźma spotkała Jezusa

2023-05-26 21:05

[ TEMATY ]

nawrócenie

Archiwum Patrycji Hurlak

Patrycja Hurlak

Patrycja Hurlak

Aktorka i prezenterka, która przez 25 lat zajmowała się czarną magią, nie wiedząc, że robi źle. Dzisiaj jest kobietą całkowicie oddaną Panu. Patrycja Hurlak.

Czarna magia, wróżenie z kart, obrzędy voodoo, klątwy, horoskopy, talizmany, amulety, życie „na kocią łapę”. Zaklęcia rzucane na konkretnych ludzi. Aktorka takich seriali, jak Klan, Na Wspólnej czy Blondynka. Dziś dla 44-latki to już historia. Ten etap zakończył się spotkaniem z żywym Jezusem. Mówi , że wówczas zakochała się w Nim po uszy. Rzuciła wszystko, żeby w mediach i różnych zakątkach Polski i świata opowiadać o tym, jak poznała Boga. Daje świadectwo nawrócenia oraz Jego Miłości. Dziś opowiada o tym w naszym tygodniku.

CZYTAJ DALEJ

Zanurzony w sprawy świata, nie stracił z oczu nieba

2023-05-28 18:30

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny przewodniczył uroczystej Sumie odpustowej w parafii Ducha Świętego. Uroczystość była okazją do świętowania 40-lecia kapłaństwa proboszcza parafii ks. Andrzeja Nicałka. Jubileusze świętowali również ks. Janusz Nowicki, proboszcz parafii św. Maksymiliana M. Kolbego w Jelczu-Laskowicach i ks. Józef Meler, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubszy.

– Najważniejszym jubilatem dnia dzisiejszego jest ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który został wyświęcony na kapłana 31 marca 1983 r. w Katowicach. Z tej to okazji otaczamy dzisiaj naszą modlitwą czcigodnego Jubilata – mówił w słowie powitania ks. Andrzej Nicałek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję