Dnia 9 kwietnia minęła 782. rocznica bitwy, jaka rozegrała się w tym miejscu w 1241 r. pomiędzy wojskami mongolskimi a rycerstwem dowodzonym przez księcia Henryka Pobożnego, syna św. Jadwigi Śląskiej. Choć książę poległ, pochód wojsk mongolskich został zatrzymany. O tym wydarzeniu wspomniał papież Jan Paweł II podczas pobytu w Legnicy w 1997 r.: „Wasza diecezja jest młoda, ale chrześcijaństwo na tych ziemiach ma swoją długą i bogatą tradycję. Pamiętamy, że Legnica to miejsce historyczne – miejsce, na którym książę piastowski Henryk, zwany Pobożnym, syn św. Jadwigi, stawił czoło najeźdźcom ze Wschodu, wstrzymując ich groźny pochód ku Zachodowi. Z tego powodu, choć bitwa została przegrana, wielu historyków uznaje ją za jedną z ważniejszych w dziejach Europy” – powiedział wówczas.
Z tej okazji już od wielu lat świętowana jest ta rocznica. Po raz drugi władze Legnickiego Pola zaprosiły na upamiętnienie tego wydarzenia służby mundurowe oraz organizacje społeczne i młodzież wraz z pocztami sztandarowymi, aby ożywić pamięć o wydarzeniach sprzed wieków i uświadomić sobie, jak ważna jest obrona wolności i świętych wartości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Spotkanie poprzedziła pielgrzymka księcia Henryka Pobożnego i jego dworu, która wyruszyła z legnickiej parafii Matki Bożej Królowej Polski. Wzięli w niej udział rekonstruktorzy, wśród których był wójt gminy Rafał Plezia oraz pątnicy, którzy przemierzyli trasę ok. 14 km. Do Legnickiego Pola przybyli także motocykliści, dla których była to okazja do otwarcia sezonu.
O godz. 17.30 przed bazyliką Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi bp Andrzej Siemieniewski poświęcił dwa sztandary: Sybiraków i Związku Pszczelarzy, działających na terenie gminy, które dołączyły do licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych reprezentujących służby mundurowe, szkoły oraz organizacje społeczne. – Po rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka zaczęliśmy także ruch pielgrzymkowy. Chcemy przez to pokazać, czym jest dla nas wiara, najwyższe wartości, czym jest pamięć o ludziach, którzy oddali życie za te ziemie. Jesteśmy przekonani, że te wartości trzeba pielęgnować i spodziewam się tego, że młodzi ludzie, którzy dzisiaj też są z nami, będą o tym pamiętać i będą kontynuować tę tradycję – powiedział Rafał Plezia.
Po ceremoniale sztandarów, w bazylice odprawiona została Msza św. w intencji poległych rycerzy, obrońców ojczyzny i wiary chrześcijańskiej, którzy oddali życie w bitwie z Mongołami. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, władz lokalnych i wojewódzkich, wielu zaproszonych gości. Reprezentowane było także Stowarzyszenie Braci i Sióstr Henryka Pobożnego, które powstało 9 kwietnia 2015 r. Natomiast o oprawę muzyczną zadbał chór Nobis z Legnicy. Na zakończenie bp Andrzej Siemieniewski został przyjęty w poczet Członków Honorowych Bractwa Henryka Pobożnego.
Warto też przypomnieć, że 5 czerwca 2021 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny księcia Henryka II Pobożnego.