15 czerwca - 11. Niedziela zwykła. Uroczystość Trójcy Świętej.
"Bóg jest jeden, ale w Trzech Osobach" - głosi prawda wiary. Dziś stajemy z pokorą wobec tajemnicy Boga i z wiarą mówimy: "Boże, choć Cię nie pojmuję, jednak nad wszystko miłuję, nad wszystko, co jest stworzone, boś Ty Dobro Nieskończone". W drodze do nieba prowadzi nas Duch Boży. Jego obecność w nas pozwala Boga nazywać Ojcem, a Jezusa Chrystusa - naszym bratem.
16 czerwca - poniedziałek 11. tygodnia zwykłego.
Apostoł jest współpracownikiem Jezusa w dziele jednania ludzi z ich Stwórcą i Ojcem - mówi św. Paweł. Apostołem jest każdy chrześcijanin przez cierpliwość wśród utrapień i przeciwności, przez kierowanie się słowem Ewangelii i przez przyjęcie śmierci jako bramy do życia wiecznego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
17 czerwca - wspomnienie św. Alberta Chmielowskiego, zakonnika.
Urodził się w okolicach Krakowa w 1845 r. Brał udział w powstaniu styczniowym (1863 r.). Był malarzem. Został opiekunem i obrońcą ludzi najbiedniejszych. Zmarł w 1916 r.
18 czerwca - środa 11. tygodnia zwykłego.
Słowa Pisma Świętego mówią, że "sprawiedliwość Boga trwa na wieki". Znaczą one, że Bóg pamięta, iż stworzył człowieka z prochu ziemi i dlatego okazuje nam ciągle swoje miłosierdzie.
19 czerwca - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Reklama
W czwartek po uroczystości Trójcy Świętej obchodzimy uroczystość Bożego Ciała. Chrystus zostawił nam Najświętszą Ofiarę jako rękojmię swojej obecności wśród nas i z nami. On sam stał się dla nas Pokarmem na życie wieczne. Dlatego polecił wszystkim swoim uczniom, aby zawsze ją sprawowali na Jego pamiątkę i z niej czerpali moc podczas ziemskiej pielgrzymki, której celem jest niebo.
20 czerwca - piątek 11. tygodnia zwykłego.
Dla Ewangelii św. Paweł znosił wszelkie trudy, więzienia i prześladowania. Tymczasem nas niekiedy nie stać nawet na to, by przyznać się do wiary...
21 czerwca - wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika.
Urodził się w 1568 r. w jednym z najsłynniejszych rodów włoskich. Ojciec przygotowywał go do kariery wojskowej. Alojzy wstąpił jednak do jezuitów. Gdy w Rzymie wybuchła epidemia cholery, oddał się bez reszty opiece nad chorymi. Zarażony chorobą zmarł 21 czerwca 1585 r. Jego kult rozpowszechnił się szybko w ówczesnej Europie.