Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jestem szczęśliwy i bardzo spełniony…

Te słowa śp. ks. Andrzej Tokarz wypowiedział w lutym 2022 r. podczas ferii w Zakopanem, kilka dni po otrzymaniu diagnozy i informacji o swojej chorobie nowotworowej.

Niedziela rzeszowska 11/2023, str. IV

[ TEMATY ]

wspomnienie kapłana

Archiwum autora

Ks. Andrzej Tokarz (1983 – 2023)

Ks. Andrzej Tokarz (1983 – 2023)

Było w nim wiele spokoju i ufności, że to, co go spotyka, prowadzi do większego celu.

Droga do święceń

Ksiądz Andrzej Tokarz urodził się 8 listopada 1983 r. w Ropczycach jako najmłodsze dziecko Stanisława i Heleny. Wraz z trzema siostrami i bratem wychowywał się w rodzinie rolniczej w Brzezinach w atmosferze wiary, pobożności, ale także ciężkiej pracy. W 1998 r. ukończył Szkołę Podstawową w Brzezinach. Służył w parafii do Mszy św. jako ministrant, angażował się w grupie KSM. Egzamin dojrzałości złożył w 2003 r. w Technikum Elektronicznym w Sędziszowie Małopolskim. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, gdzie po 6 latach przyjął święcenia kapłańskie w katedrze rzeszowskiej z rąk bp. Kazimierza Górnego 30 maja 2009 r.

Blisko ludzi

Pierwszą placówką jego duszpasterskiej posługi było sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu, gdzie pracował do sierpnia 2012 r. Stąd został skierowany do parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie, gdzie przez cztery lata pełnił funkcję wikariusza. Tutaj, oprócz obowiązków parafialnych, był m.in. kapelanem Zakładu Karnego w Rzeszowie i asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Kolejnymi miejscami jego posługi były: parafia św. Anny w Święcanach (2016-17) i sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie (2017-20). Ostatnim miejscem posługi była parafia św. Michała Archanioła w Ropczycach-Witkowicach.

W każdym z tych miejsc angażował się w katechizację i duszpasterstwo, szczególną troską otaczając dzieci i młodzież. Organizował wyjazdy, zabawy, chętnie spędzał czas z wiernymi. Podróże, zwiedzanie nowych miejsc oraz relacje z ludźmi były jego pasją. Wszędzie potrafił zaskarbić sobie serca wielu, ponieważ był blisko ludzkich spraw, pomagał i wspierał w potrzebach.

Ostanie rekolekcje

Od lutego 2022 r. większość jego czasu stanowiły pobyty w szpitalach w Warszawie i Lublinie. Ostatni etap jego życia związany był z chorobą i cierpieniem. Pomimo to starał się żyć aktywnie, można powiedzieć normalnie. Nie chciał rozmawiać o chorobie, narzekać. Interesowało go to, co się dzieje w życiu innych, w parafii i domu rodzinnym. Kiedy tylko mógł i pozwalały na to siły, odwiedzał znajomych, przebywał w domu rodzinnym, pomagając najbliższym, załatwiał różne sprawy, tak, aby dla nikogo nie być ciężarem. Czas choroby był dla niego swoistymi rekolekcjami, podczas których zbliżył się do Boga jeszcze bardziej i starał się innym dopomóc w wierze. Z wielką ufnością powierzał się woli Bożej, nie rezygnując z modlitwy o swoje zdrowie i angażując innych w modlitewne wsparcie. Zmarł wieczorem 14 lutego 2023 r. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie.

Reklama

Eksporta do kościoła parafialnego w Ropczycach – Witkowicach miała miejsce 17 lutego 2023 r. Przewodniczył jej biskup senior Kazimierz Górny, a słowo wygłosił o. Samuel Węgrzyn, bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej, który duchowo towarzyszył ks. Andrzejowi w ostatnich miesiącach.

Pogrzeb śp. ks. Andrzeja Tokarza odbył się w rodzinnej parafii św. Mikołaja w Brzezinach również 17 lutego. Przewodniczył mu biskup rzeszowski Jan Wątroba. Homilię wygłosił kolega z rocznika święceń ks. dr Sławomir Jeziorski. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło blisko stu księży oraz rzesza wiernych, którzy żegnali kogoś bliskiego. Ksiądz Andrzej Tokarz spoczął na cmentarzu parafialnym w Brzezinach.

2023-03-07 14:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W hołdzie i w pamięci

Wierni parafii Wisełka wraz ze swym obecnym proboszczem ks. Norbertem Sawickim postanowili upamiętnić kapłana, który głęboko zapadł w sercach parafian.

Błogosławiony Edmund Bojanowski mawiał, że „każda dobra dusza jest jako ta świeca, co sama się spala, a innym przyświeca”. Wiele jest takich dobrych dusz wokół nas, ale często zauważamy to, gdy odchodzą.

CZYTAJ DALEJ

Bóg nie liczy, tylko kocha

2023-09-22 09:17

[ TEMATY ]

rozważanie

ks. Marek Studenski

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Podróż w świat duchowości nie zawsze jest prosta. Zrozumienie przesłań zawartych w Biblii wymaga czasu, skupienia, a przede wszystkim otwartego serca. Niejednokrotnie trudno nam zaakceptować pewne treści, które zdają się być dla nas niezrozumiałe czy wręcz kontrowersyjne. Jednak, gdy przyjrzymy się im bliżej, często odkrywamy w nich głęboką mądrość i prawdę, która dotyczy naszego życia.

Jedną z takich przypowieści jest historia o robotnikach winnicy. Na pierwszy rzut oka możemy poczuć się niesprawiedliwie potraktowani, podobnie jak ci, którzy pracowali cały dzień w upale. Dlaczego ci, którzy pracowali krócej, otrzymali taką samą zapłatę jak ci, którzy pracowali od rana do wieczora? Czy to sprawiedliwe?

CZYTAJ DALEJ

Bóg powołuje wszystkich, w każdej godzinie

2023-09-24 19:00

Marzena Cyfert

Suma odpustowa w parafii św. Maurycego we Wrocławiu

Suma odpustowa w parafii św. Maurycego we Wrocławiu

Na zakończenie Dni Maurycjańskich w parafii św. Maurycego we Wrocławiu abp Józef Kupny przewodniczył uroczystej Eucharystii odpustowej i otworzył festyn w parafialnych ogrodach.

Ks. Janusz Gorczyca, proboszcz parafii podzielił się wspomnieniem sprzed ponad dwu lat, kiedy decyzją księdza arcybiskupa obejmował parafię św. Maurycego. – W lipcu dwa lata temu zostałem tutaj kolejnym proboszczem po moich wielkich poprzednikach, za co Ci księże arcybiskupie serdecznie dziękuję, bo historia mojego życia jest z tą parafią dosyć mocno związana – mówił ks. Gorczyca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję