Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Diecezja

Blask prawdy

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 42 i parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu organizują konkurs „Św. Jan Paweł II – Blask Prawdy”.

Niedziela sosnowiecka 7/2023, str. II

[ TEMATY ]

konkurs

Sosnowiec

fot. Adam Bujak Biały Kruk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odbywający się już po raz 12. turniej jest skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu diecezji sosnowieckiej. – Zasadniczym celem konkursu jest zapoznanie z życiem i nauczaniem św. Jana Pawła II, przybliżenie przesłania XXII Dnia Papieskiego, upamiętnienie 103. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, przybliżenie wartości zawartych w nauczaniu św. Jana Pawła II oraz kształtowanie postawy wdzięczności za dar pontyfikatu i kanonizacji papieża Polaka. Jest też wezwaniem do podążania drogą świętości, jaką przebył św. Jan Paweł II – wyjaśnia ks. Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Konkurs odbędzie się tylko w kategorii plastycznej przeznaczonej dla uczniów kl. I-VIII. I tak każdy zgłoszony do konkursu uczeń ma indywidualnie wykonać pracę, która będzie twórczym zilustrowaniem wybranego wezwania z Litanii do św. Jana Pawła II. Format oraz technika pracy jest dowolna. Dopuszcza się formę płaską i przestrzenną. Organizatorzy proszą, by w widocznym miejscu umieścić treść zilustrowanego wezwania np. „Święty Janie Pawle II – Niestrudzony Pielgrzymie tej ziemi”. Praca powinna zawierać metryczkę: imię i nazwisko ucznia biorącego udział w konkursie, klasę, nazwę szkoły, adres, telefon, imię i nazwisko nauczyciela-opiekuna, telefon kontaktowy i e-mail nauczyciela. Komisja konkursowa oceniając prace, weźmie pod uwagę: zgodność pracy z tematyką konkursu, inwencję twórczą, estetykę i samodzielność wykonania. Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych: kl. I-III, kl. IV-VI, kl. VII-VIII.

Do kiedy można nadsyłać prace i gdzie? Otóż nieprzekraczalnym terminem jest 12 maja br. Prace należy kierować pod adresem Zespół Szkół nr 2, 41-219 Sosnowiec, ul. B. Prusa 253A. Nagrodzeni uczniowie zostaną zawiadomieni indywidualnie, zaproszeniem wysłanym pod adresem szkoły. Wręczenie nagród odbędzie się 6 czerwca w siedzibie SP nr 2 w Sosnowcu. I jeszcze praktyczna wskazówka: tekst Litanii do św. Jana Pawła II, karta zgłoszenia uczestników, metryczka do pracy plastycznej oraz zgoda rodzica są dostępne w zakładce „Konkursy” na stronie internetowej Zespołu Szkół nr 2 w Sosnowcu: https://sp42.sosnowiec.pl/.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-02-07 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Warszawie rozpoczął się XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

[ TEMATY ]

Warszawa

konkurs

Fryderyk Chopin

Adobe Stock

Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin

Czworo zwycięzców minionych edycji Konkursu Chopinowskiego - Julianna Awdiejewa, Bruce Liu, Garrick Ohlsson i Dang Thai Son - występuje w czwartek w warszawskiej Filharmonii Narodowej na inauguracji XIX. odsłony pianistycznej rywalizacji.

Konkurs Chopinowski zainaugurowało czworo jego zwycięzców, którzy wystąpili z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki. W interpretacji Bruce’a Liu (zwycięzcy z 2021 r.) zabrzmiał V Koncert fortepianowy F-dur Camille’a Saint-Saënsa, Julianna Awdiejewa (2010) i Garrick Ohlsson (1970) zagrajli natomiast Koncert na 2 fortepiany i orkiestrę Francisa Poulenca. W Koncercie na 4 fortepiany Johanna Sebastiana Bacha spotkali się: Julianna Awdiejewa, Bruce Liu, Garrick Ohlsson i Dang Thai Son (1980). Galę rozpoczął Polonez A-dur Fryderyka Chopina w wersji orkiestrowej.
CZYTAJ DALEJ

W wierze w Jezusa Chrystusa wszystko jest „naj-bardziej, „naj-głębiej”, „naj-obficiej”, dlaczego?

2026-02-10 13:48

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jezus uczy, że człowiek zdoła to osiągnąć, kiedy szedł będzie zarówno drogą serca, jak i drogą człowieka. Zadaniem jednej z nich jest kształtowanie czy formowanie serca. Z kolei drugiej – budowanie właściwych relacji z innymi. Są to zatem drogi mocno związane ze sobą, zależne od siebie.

Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Piąte przykazanie Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!*; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka*, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: “Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego. Szóste przykazanie Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż!* A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Ósme przykazanie Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi*. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie, ani na niebo, bo jest tronem Bożym; Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie*. A co nadto jest, od Złego pochodzi.
CZYTAJ DALEJ

USA: 250 godzin adoracji i 250 uczynków miłosierdzia w 250‑lecie niepodległości

2026-02-16 07:43

[ TEMATY ]

adoracja

Adobe Stock

Amerykańscy biskupi katoliccy ogłosili ogólnokrajową inicjatywę duszpasterską, przygotowującą katolików do obchodów 250. rocznicy podpisania Deklaracji Niepodległości. Wierzący zaproszeni są do odprawienia wspólnie 250 godzin adoracji eucharystycznej i podjęcia 250 uczynków miłosierdzia w parafiach i wspólnotach na terenie kraju.

Według materiałów przygotowanych przez Konferencję Biskupów Katolickich USA (USCCB), inicjatywa ma na celu zjednoczenie wiernych w modlitwie i konkretnych gestach miłości bliźniego. To zaangażowanie ma być odpowiedzią lokalnego Kościoła duchowe i społeczne wyzwania współczesnej Ameryki. W komunikacie biskupi podkreślają, że udział w adoracji Najświętszego Sakramentu i angażowanie się w konkretne projekty może stać się znakiem wdzięczności za ojczyznę oraz narzędziem do budowania jedności i uzdrowienia społecznego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję