Reklama

Niedziela Przemyska

Modlitwa o pokój

Polska pokazała światu wielki przykład miłości chrześcijańskiej. Czegoś takiego świat nie widział – powiedział metropolita przemyski abp Adam Szal.

Niedziela przemyska 3/2023, str. III

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

Sergij Jakubowski

Księża biskupi z metropolii przemyskiej przybyli do Lwowa, aby modlić się o pokój

Księża biskupi z metropolii przemyskiej przybyli do Lwowa, aby modlić się o pokój

Z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Pokój do Lwowa przybyli biskupi polscy metropolii przemyskiej na czele z abp. Adamem Szalem, arcybiskupem seniorem Józefem Michalikiem i biskupami pomocniczymi Stanisławem Jamrozkiem i Krzysztofem Chudzio. Obecni byli także bp Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza, bp Jan Wątroba z Rzeszowa, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa oraz biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek. Te położone blisko granicy z Ukrainą diecezje od samego początku wojny stoją na pierwszej linii, gdy chodzi o pomoc materialną i przyjmowanie uchodźców.

Ordynariusz diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz wygłosił okolicznościową homilię. – Wszyscy w cywilizowanym świecie pragną końca wojny, a w Ukrainie to pragnienie jest szczególne. Kraj jest naznaczony cierpieniem, krwią i żałobą. Jednak ponad tym wszystkim jest Bóg, do którego należy czas i wieczność. On widział początki waszego miasta i nadal się nim opiekuje – powiedział hierarcha.

Mszy św. sprawowanej w katedrze przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki. W liturgii wzięli udział posłowie, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz oraz społeczność polska i ukraińska ze Lwowa. – Jesteśmy bardzo wdzięczni metropolii przemyskiej za tę wielką solidarność okazaną w sposób szczególny w pierwszych dniach wojny, kiedy ludzie otwarli swoje serca, drzwi ośrodków duszpasterskich i domów prywatnych. Ta wielka pomoc została zauważona także przez naród ukraiński i cały świat – podkreślił metropolita lwowski.

Reklama

Metropolita przemyski abp Adam Szal w rozmowie z Radiem FARA powiedział: – Miałem okazję wiele razy obserwować na dworcu przemyskim falę uchodźców, którzy przybywali do Przemyśla z różnych stron, w różnym stanie fizycznym i psychicznym. Pomoc materialna zmieniała się i zmienia na naszych oczach. Wystarczy wspomnieć, że Caritas Archidiecezji Przemyskiej zorganizowała ponad tysiąc transportów na Ukrainę. Za tą pomocą szły postawy ludzi, nie tylko z archidiecezji przemyskiej, ale z całej Polski, a nawet świata. Niedawno rozmawiałem z bp. Sobiło, który od 31 lat posługuje na Ukrainie. Powiedział on, że nigdy wcześniej nie słyszał tylu pięknych słów o Polsce, zarówno w mediach, jak i w zwykłych rozmowach. Polska pokazała światu wielki przykład miłości chrześcijańskiej. Czegoś takiego świat nie widział, że miliony Ukraińców znalazło u Polaków dach nad głową i wszelkie wsparcie – podkreślił arcybiskup.

– Niedługo minie rok od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Tak naprawdę z powodu aneksji Krymu i działań wojennych w Donbasie ta wojna trwa już od 2014 r. – powiedział bp Jan Sobiło. – Wszyscy z wielką nadzieją spoglądamy w stronę nieba. Sporo osób musiało wyjechać, całymi rodzinami. Ale widzę też nowych, którzy pytają o chrzest, o Pierwszą Komunię św., o spowiedź, ślub w kościele. Przybywa par, które po latach wątpliwości decydują się na ślub. Bo wojna pobudziła wiarę. Towarzyszy im myśl: „Dziś jestem, jutro może mnie już nie być na tym świecie”. Te okoliczności tym bardziej zachęcają do modlitwy o pokój – powiedział biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski. – Spotkałem człowieka z okolic Charkowa, który dotychczas nie był gorliwym chrześcijaninem, ale Pismo Święte przeczytał dwa razy. Powiedział coś bardzo nas nobilitującego: Nie wiem, jakie Pan Bóg przygotował dobra dla Polaków, którzy nas tak gościnnie przyjmują – podkreślił bp Sobiło.

2023-01-11 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o pokój

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

modlitwa o pokój

Archiwum Aspektów

Katedra w Gorzowie

Katedra w Gorzowie

Na prośbę abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, diecezja zielonogórsko-gorzowska włącza się w modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie. Podczas mszy św. odprawianych we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji należy w modlitwie powszechnej uwzględnić stosowne wezwanie oraz odśpiewać Suplikacje na zakończenie celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek powierzył świat Duchowi Świętemu

2023-05-28 11:21

PAP

„Tobie powierzamy świat, Tobie poświęcamy Kościół i nasze serca. Przyjdź Duchu Stworzycielu, harmonio ludzkości, odnów oblicze ziemi. Przyjdź Darze nad darami, harmonio Kościoła, spraw, abyśmy byli zjednoczeni w Tobie. Przyjdź Duchu przebaczenia, harmonio serca, przemień nas tak, jak Ty potrafisz, przez Maryję” – modlił się papież podczas Mszy św. sprawowanej w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w bazylice watykańskiej.

Ojciec Święty podkreślił, że Słowo Boże dzisiejszej liturgii ukazuje Ducha Świętego działającego w świecie, który stworzył, w Kościele i w naszych sercach.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: miłość musi kosztować, miłość musi się samoograniczyć

2023-05-28 12:58

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

PAP/Zbigniew Meissner

Miłość musi kosztować, musi się samoograniczyć. jeżeli ktoś tego nie potrafi zrozumieć i przyjąć w imię trendów w tym dzisiejszym świecie, to zaczynają się problemy i z rodziną i nie tylko z rodziną - mówił w niedzielę uczestnikom pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Na uroczystości do Piekar Śląskich, które należą do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku, przybyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy, a spośród duchownych m.in. kard. Stanisław Dziwisz i kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył mszy św. i wygłosił homilię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję