Reklama

Niedziela Przemyska

Pod płaszczem Królowej Rodzin

W rodzinie przychodzimy na świat, wzrastamy, uczymy się. Rodzina jest przykładem prawdziwej miłości, a jeżeli trzeba, to i przebaczenia – powiedział biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek.

Niedziela przemyska 2/2023, str. IV

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Ks. Maciej Ruszel

Małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia

Małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w kolegiacie Bożego Ciała w Jarosławiu bp Marian Buczek przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji małżonków, którzy w mijającym roku obchodzili swój małżeński jubileusz, a szczególnie 25-lecia i 50-lecia.

– Ponieważ w tym roku święto Świętej Rodziny przypada w dzień powszedni, dlatego dzisiaj, w święto św. Szczepana, pierwszego męczennika, gromadzimy się w naszej kolegiacie razem z małżonkami, którzy chcą podziękować Bogu za wspólne życie, odnowić wzajemną miłość i prosić o Boże błogosławieństwo na dalsze lata – powiedział we wprowadzeniu do wspólnej modlitwy proboszcz jarosławskiej kolegiaty ks. prał. Marian Bocho.

Z kolei bp Buczek w słowie wstępnym do Mszy św. przypomniał, że rodzina jest najważniejszą komórką społeczną. – W rodzinie przychodzimy na świat, wzrastamy, uczymy się. Rodzina jest przykładem prawdziwej miłości, a jeżeli trzeba, to i przebaczenia – zaznaczył hierarcha. – A skoro tak, to trzeba wiele mocy Bożej. Ci małżonkowie, którzy ufają Panu, otrzymują błogosławieństwo. Ci, którzy trzymają się bliżej Pana Boga i Kościoła, słuchają słowa Bożego, uczestniczą w sakramentach, a szczególnie w sakramencie pokuty i pojednania, nie mają różnego rodzaju trudności z wiernością, zaufaniem wzajemnym w życiu i miłością. Niestety ci, którzy są daleko od Pana Boga i chcą układać swoje życie rodzinne czysto „po świecku”, mają nieraz wiele problemów, wiele tragedii przechodzą oni sami, a szczególnie dzieci – powiedział emerytowany biskup charkowsko-zaporowski.

Reklama

Natomiast na początku homilii bp Marian Buczek przypomniał życie i znaczenie męczeńskiej śmierci św. Szczepana, który mimo wszystko głosił Chrystusa i oddał za Niego swoje życie. – Tak samo dzisiaj świat nie chce słuchać Ewangelii. Najlepiej, żeby Ewangelię wyrzucić całkowicie z życia i wtedy będziemy swobodni i wolni. Wtedy nikt nam nie będzie przeszkadzał – powiedział były ordynariusz ukraińskiej diecezji. Zwracając się do zgromadzonych w jarosławskiej kolegiacie małżonków, przypominał, że „małżeństwo to nic innego, jak miłość nastawiona na rodzicielstwo”. – To właśnie dzieci, potem wnuki są wielką naszą radością. Bywają jednak małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci z takich czy innych przyczyn. Im właśnie możemy doradzić adopcję, czy inną pomoc, bo życie nie wybiera – uwrażliwił kaznodzieja.– Dziecko jest radością, ale i przyszłością rodziny, Kościoła, ojczyzny. Trzeba umieć wychować dzieci od początku – dodał.

Podczas Eucharystii zebrani w kościele małżonkowie uroczyście odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie, a na zakończenie wspólnej modlitwy wszyscy obecni modlili się za swoje rodziny przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, który jest patronem rodzin.

2023-01-03 13:52

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński: nie wolno zaniżać znaczenia powołania małżeńskiego i rodzinnego

- Powołanie do małżeństwa i rodziny powinno stanąć w centrum, a wszystkie instytucje powinny równomiernie pracować nad tym, aby tej wspólnocie wszystko się udało, bo ona jest w centrum zainteresowania – mówił bp Romuald Kamiński podczas XV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pielgrzymi z całej Polski przybyli w czwartek wieczorem w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Temat wrześniowego spotkania brzmiał: „To zwycięstwo było poprzedzone żarliwą modlitwą narodową” (św. Jan Paweł II, Warszawa – Praga, 13 czerwca 1999 r.) – O wygranych bitwach i prawdziwych zwycięstwach na przykładzie Cudu nad Wisłą. Dziś trzeba obronić rodzinę i wywalczyć pełną ochronę życia człowieka”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: miłość musi kosztować, miłość musi się samoograniczyć

2023-05-28 12:58

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

PAP/Zbigniew Meissner

Miłość musi kosztować, musi się samoograniczyć. jeżeli ktoś tego nie potrafi zrozumieć i przyjąć w imię trendów w tym dzisiejszym świecie, to zaczynają się problemy i z rodziną i nie tylko z rodziną - mówił w niedzielę uczestnikom pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Na uroczystości do Piekar Śląskich, które należą do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku, przybyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy, a spośród duchownych m.in. kard. Stanisław Dziwisz i kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył mszy św. i wygłosił homilię.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję