Reklama

Niedziela Przemyska

Caritas dla potrzebujących

Już po raz kolejny Caritas Archidiecezji Przemyskiej zorganizowała wigilię dla bezdomnych, samotnych i ubogich.

Niedziela przemyska 2/2023, str. III

[ TEMATY ]

caritas archidiecezji przemyskiej

Archiwum Caritas

Abp Adam Szal przewodniczył modlitwie i pobłogosławił opłatki oraz przygotowane posiłki

Abp Adam Szal przewodniczył modlitwie i pobłogosławił opłatki oraz przygotowane posiłki

W przededniu Wigilii świąt Bożego Narodzenia przemyska Caritas zorganizowała spotkanie świąteczne dla ludzi ubogich, bezdomnych i potrzebujących z Przemyśla i okolic. Tym razem to wyjątkowe spotkanie odbyło się w prowadzonej przez Caritas restauracji „Perła Przemyśla”, która mieści się na dworcu PKP. Spotkanie rozpoczęło się słowem wprowadzenia ks. prał. Artura Jańca, dyrektora, który przypomniał zgromadzonym przesłanie tajemnicy przyjścia Chrystusa na ziemię oraz przekazał wszystkim najlepsze świąteczne życzenia. Następnie abp Adam Szal pozdrowił zgromadzonych, przewodniczył modlitwie i pobłogosławił opłatki oraz przygotowane posiłki.

Dla potrzebujących przygotowano tradycyjne potrawy wigilijne: barszcz z uszkami, pierogi, kapustę z grochem, rybę oraz słodkości. Każdy uczestnik otrzymał także paczkę żywnościową. W spotkaniu w Przemyślu wzięło udział około 300 potrzebujących, którzy nie kryli radości i wdzięczności z otrzymanej pomocy. Wielu z nich – jak sami mówili – po raz pierwszy od wielu lat mogło zasiąść do obficie zastawionego stołu, podzielić się opłatkiem oraz cieszyć się atmosferą świąt w tak wyjątkowej, restauracyjnej oprawie. Nie zabrakło także oprawy muzycznej oraz śpiewu kolęd.

Łącznie w ostatnich dniach w tego typu świątecznych spotkaniach zorganizowanych przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej wzięło udział blisko 1500 osób. Natomiast do potrzebujących na terenie naszej archidiecezji trafiło 2500 paczek z pomocą żywnościową.

Jak zawsze nieocenioną pomocą i wielkim zaangażowaniem w niniejszych inicjatywach wykazali się pracownicy przemyskiej Caritas oraz liczni wolontariusze. Za okazane serce, trud i zaangażowanie na rzecz potrzebujących wyrażamy Wszystkim słowa wielkiej wdzięczności i uznania.

2023-01-03 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Blisko dziecka

Kontynuując na łamach Niedzieli Przemyskiej prezentację działalności Caritas Archidiecezji Przemyskiej, zapraszamy do świetlicy socjoterapeutycznej w Łańcucie.

Placówka Caritas przy ul. Farnej 22 funkcjonuje od kwietnia 2017 r. (pon.-pt., 11.00-19.00) i obejmuje swoją pieczą dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat. Obecnie ze świetlicy korzysta 60 podopiecznych. Świetlica jest placówką opiekuńczo-wychowawczą wsparcia dziennego, w której dzięki zatrudnionej kadrze pedagogicznej, systematycznie i profesjonalnie realizowane są różnego rodzaju działania wpisane w harmonogram dnia. W godzinach od 11.00 do 15.00 nauczyciele pomagają podopiecznym odrabiać zadania domowe. Jest to też czas na konsultacje dla rodziców z wychowawcami oraz wedle potrzeb: prace w terenie, m.in. konsultacje i rozmowy z pedagogami szkolnymi, dyrekcją szkół, do których uczęszczają uczniowie. Po odrobieniu prac domowych podopieczni otrzymują darmowy, ciepły posiłek. Następnie realizowane są m.in.: zajęcia indywidualne i grupowe z języka angielskiego, matematyki i informatyki, zajęcia z psychologiem i terapeutą zajęciowym integrujące dzieci i młodzież poprzez różnorodne gry i zabawy edukacyjne. Raz w tygodniu odbywają się także zajęcia na basenie MOSiR w Łańcucie pod okiem doświadczonego trenera pływania, zajęcia z robotyki w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz nauka gry na gitarze.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2023 r.

2023-05-23 11:20

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Kościół na Bachledówce sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

2023-05-28 15:20

bachledowka.com

Bachledówka z lotu ptaka

Bachledówka z lotu ptaka

W niedzielę 28 maja abp Marek Jędraszewski kościół na Bachledówce ustanowił sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej.

– Cieszymy się, że na tym miejscu będziemy mogli czcić człowieka, który ukazał nam drogę zawierzenia Matce Najświętszej, że będzie on przewodnikiem na drogach naszego życia, że jest on patronem na trudne czasy, że pokazuje nam jak pokonywać trudności zewnętrzne i wewnętrzne – mówił na początku Mszy św. o. Jerzy Kielech OSPPE, przełożony domu zakonnego i proboszcz parafii prowadzonej przez ojców paulinów w Czerwiennem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję