Reklama

Niedziela Podlaska

W trosce o powołania

W ramach duszpasterstwa powołań moderatorzy oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie podejmują różne inicjatywy pomagające młodym ludziom umacniać wiarę i weryfikować swoje powołanie.

Niedziela podlaska 51/2022, str. IV

[ TEMATY ]

powołanie

Zdjęcia: Archiwum WSD

Istotną częścią spotkania jest katecheza

Istotną częścią spotkania jest katecheza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 5, 1-11) znajdujemy opowiadanie o powołaniu pierwszych uczniów przez Pana Jezusa. Uczniowie nawiązują z Nim rozmowę, która odmienia całe ich życie.

Pismo Święte o powołaniu

Rozumiemy z przekazu Ewangelisty, że Szymon, Jakub i Jan zwrócili uwagę na to, co robił i mówił Pan Jezus. Szymon nie tylko pomógł mu zorganizować dobre warunki, w których mógł przemawiać do tłumów, ale sam także zaciekawił się tym, co Pan Jezus miał do powiedzenia takiemu mnóstwu ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To wszystko wydarzyło się w łodzi rybackiej należącej do Szymona. Odpowiedź na powołanie, które jest darem Pana Boga, który ma nam pomóc w drodze do zbawienia, jest zawsze naszym osobistym wyborem. Św. Łukasz jasno opisuje, co wybrał Szymon, dotąd rybak: „Gdy tylko przybili do brzegu, zostawili wszystko i poszli z Jezusem”.

Pan Jezus powołuje nas do kapłaństwa, małżeństwa lub do życia samotnego wiedząc, co dla każdego z nas jest najlepsze, byśmy przeżyli nasze życie, dzień po dniu przyjmując dar zbawienia z rąk Jezusa. Szymon nie odszedł od niego smutny, zachowując swój majątek, jak bogaty młodzieniec, lecz pozostał z Jezusem i poznał, czym jest miłość Boża realizująca to, co jest dobre dla zbawienia ludzi. Gdy dojrzał, powiedział: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”.

Odpowiedzialność Kościoła

Trwając na modlitwie o powołania, wielu ludzi wierzących odpowiedzialnie ofiarowuje Jezusowi i Maryi swoje cierpienia i trud codziennej pracy, prosząc o nowe powołania oraz wspiera materialnie wyższe seminaria duchowne według wezwania Bożego z Ewangelii św. Łukasza: „Potem Pan wybrał siedemdziesięciu uczniów i wysłał ich po dwóch do miast i wiosek, które zamierzał odwiedzić. – Żniwo jest wielkie – mówił im – a tak mało pracujących! Proście więc gospodarza, aby posłał więcej pracowników na żniwa” (Łk 10, 2). Jest to modlitwa wspólna w pierwsze czwartki miesiąca przed Najświętszym Sakramentem oraz w inne wybrane dni w ciągu roku, gdy różne wspólnoty modlą się o nowe powołania i za kapłanów. Wspólnota alumnów i przełożonych Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, wszystkim osobom rozumiejącym potrzebę takiego wspierania dzieła powołań, wyraża swoją wdzięczność za osoby modlące się za kapłanów, alumnów i o nowe powołania.

Reklama

Seminaryjne Wieczory Wiary

Duszpasterstwo powołań i sami alumni wraz z przełożonymi, oprócz modlitwy, wychodzą naprzeciw tym, którzy pragną zweryfikować swoje powołanie do kapłaństwa. Dlatego w WSD w Drohiczynie każdego miesiąca odbywają się Seminaryjne Wieczory Wiary dla młodzieży męskiej. Przyjeżdża na nie zwykle duża grupa mężczyzn, aby wysłuchać krótkiej konferencji urozmaiconej elementami pracy w grupach, uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi św., spotkać się w gronie rówieśników, by zawrzeć nowe znajomości i porozmawiać z alumnami przy herbacie.

W bieżącym roku realizowany jest program „Słuchanie nauki Pana Jezusa” napisany w drohiczyńskim seminarium. Spotkania w 2023 r. zaplanowane są na: 12 stycznia – „Czym dla uczniów Pana Jezusa jest rodzina?”, 9 lutego – „Czym dla uczniów Pana Jezusa są rzeczy materialne?”, 9 marca – „Po co Pan Jezus powołał swoich uczniów?”, 27 kwietnia – „Jakie są zasady życia wspólnoty uczniów Pana Jezusa?”, 18 maja – „Dlaczego uczniowie Pana Jezusa muszą mierzyć się z cierpieniem?”. Majowe spotkanie zwykle połączone jest z ogniskiem, na którym razem ze wspólnotą KSM z całej diecezji, młodzież wspólnie bawi się i w miłej atmosferze wymienia się spostrzeżeniami z minionego roku duszpasterskiego.

Odwiedziny alumnów w parafiach

Alumni raz w miesiącu odwiedzają parafie, by pomodlić się z wiernymi, którzy czekają na ich przyszłą posługę. Jest to także okazja do rozmowy a także do powierzenia ważnych intencji, z którymi alumni codziennie klękają do modlitwy w seminaryjnej kaplicy.

Reklama

Odwiedziny parafian w ich kościołach to przede wszystkim wspólna Msza św. i modlitwa przed Najświętszym Sakramentem, względnie nabożeństwo okresowe. Jest to prawdziwy Kościół, gdzie ludzie trwają wokół Chrystusa, który jest w centrum życia ich wspólnoty. Dlatego podczas wizyty alumnów nie może nigdy zabraknąć celebrowania głównej tajemnicy naszego zbawienia – Najświętszej Ofiary Mszy św.

Po skończonej modlitwie alumni i ich przełożeni, zwykle w salce parafialnej, dzielą się z wiernymi, głównie z młodzieżą, świadectwem swojego powołania, odpowiadają na pytania parafian dotyczące życia w seminarium, proszą też wiernych o wsparcie duchowe dzieła powołań. Alumni nie kryją przed wiernymi trudności, z jakimi spotykają się na drodze własnego powołania. Jednak odkrycie, że to, co dobre wymaga poświęcenia, przynosi owoce i umacnia na drodze do zbawienia czy to w powołaniu kapłańskim, małżeńskim, czy też do życia w samotności.

Rekolekcje powołaniowe

Raz w roku, w dniach 27-29 grudnia, w WSD w Drohiczynie organizowane są rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej ze szkół średnich i młodzieży pomaturalnej. Zwykle zgłasza się duża grupa osób chcących przyjrzeć się własnemu powołaniu. Jest to czas, podczas którego młodzi ludzie mają okazję do rozpoznania, czy Pan Jezus chce prowadzić ich w powołaniu kapłańskim czy małżeńskim. Udział w rekolekcjach nie zobowiązuje młodych mężczyzn do niczego poza dbaniem o otrzymany na chrzcie św. od Pana Jezusa dar odkupienia i staranie się o zbawienie wieczne.

Rekolekcje w seminarium to czas wspólnej modlitwy, okazja do przeżycia dobrej spowiedzi św., rozważania na temat powołania. Jest to też spotkanie w gronie rówieśników, doświadczenie wspólnoty Kościoła i rozeznanie w jakim stanie Kościół naprawdę się znajduje – bez otoczki jaką tworzą nieprzychylne przekazy medialne.

W rekolekcjach mogą wziąć udział mężczyźni, którzy ukończyli już szkołę podstawową. Konieczne jest też zapisanie się na rekolekcje do dnia 20 grudnia przez formularz internetowy dostępny na stronie www.wsddrohiczyn.pl. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny. Uczestnicy mają zapewnione zakwaterowanie i pełne wyżywienie w seminarium od kolacji 27 grudnia do obiadu 29 grudnia. Podczas pobytu, opiekę duchową nad uczestnikami rekolekcji pełnią przełożeni seminarium.

Powołania kapłańskie budzą się w sercach i umysłach młodych mężczyzn od czasu, gdy nad jeziorem Genezaret po raz pierwszy Pan Jezus skierował do rybaka Szymona wezwanie: „Pójdź za Mną”. Także i od nas dzisiaj zależy, czy powołania te będą mogły zostać przyjęte i czy rozwiną się na chwałę Bożą i dla zbawienia ludzi w Kościele.

2022-12-13 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naśladuj Pana Jezusa, a On sam zaopiekuje się twoim powołaniem

[ TEMATY ]

powołanie

Kamil Krasowski

dk. Konrad Jasiewicz dzieli się świadectwem swojego powołania

dk. Konrad Jasiewicz dzieli się świadectwem swojego powołania

Z jego wstąpieniem do seminarium, jak mówi, było trochę niestandardowo. Zanim wstąpił do Paradyża spędził 5 lat w Poznaniu. Jednak to właśnie tam przeżył przełom. Dzisiaj za nim już pięcioletnia formacja i święcenia diakonatu, które przed kilkoma dniami w otoczeniu najbliższych przyjął w Paradyżu.

- Nie wstąpiłem do seminarium zaraz po maturze, tylko przez 5 lat po zdaniu matury mieszkałem w Poznaniu. Wyjechałem tam do miasta, studiowałem, tam też pracowałem. Tam też nabierałem pierwszych szlifów w obcowaniu, w relacji z Panem Jezusem – mówi diakon Konrad Jasiewicz z parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kolsku.

CZYTAJ DALEJ

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

W 10. rocznicę kanonizacji

2024-04-28 17:42

Biuro Prasowe AK

    – Kościół wynosząc go do grona świętych wskazał: módlcie się poprzez jego wstawiennictwo za świat o jego zbawienie, o pokój dla niego, o nadzieję – mówił abp Marek Jędraszewski w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w czasie Mszy św. sprawowanej w 10. rocznicę kanonizacji Ojca Świętego.

Na początku Mszy św. ks. Tomasz Szopa przypomniał, że dokładnie 10 lat temu papież Franciszek dokonał uroczystej kanonizacji Jana Pawła II. – W ten sposób Kościół uznał, wskazał, publicznie ogłosił, że Jan Paweł II jest świadkiem Jezusa Chrystusa – świadkiem, którego wstawiennictwa możemy przyzywać, przez wstawiennictwo którego możemy się modlić do Dobrego Ojca – mówił kustosz papieskiego sanktuarium w Krakowie. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, podziękował mu za troskę o pamięć o Ojcu Świętym i krzewienie jego nauczania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję