Reklama

Niedziela plus

Gdańsk

U Brzemiennej

O początkach sanktuarium w Gdańsku-Matemblewie opowiada historia, w której zawarte są ważne wątki ludzkiego życia: miłość, poświęcenie i zawierzenie Bogu.

Niedziela Plus 51/2022, str. II

[ TEMATY ]

Gdańsk

Archiwum sanktuarium

Sanktuarium jest ulubionym miejscem modlitwy całych rodzin

Sanktuarium jest ulubionym miejscem modlitwy całych rodzin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znakiem tej historii jest figura Matki Bożej Brzemiennej w kapliczce na leśnym wzgórzu. To wyjątkowo piękne miejsce, sprzyjające zamyśleniu i modlitwie.

Zaczęło się 250 lat temu

Był zimowy dzień 1769 r. Mimo szalejącej śnieżycy młody stolarz z wioski Matarnia wyruszył do Gdańska, by sprowadzić medyka do oczekującej na rozwiązanie żony. Nim dotarł do celu, upadł z wycieńczenia. Kiedy zaczął się żarliwie modlić o ratunek dla siebie i żony, pojawiła się przed nim promieniejąca niezwykłym światłem postać brzemiennej niewiasty, która powiedziała, by wracał do domu, bo żona już urodziła syna. W domu okazało się to prawdą. Szczęśliwi małżonkowie opowiedzieli swoją historię ojcom cystersom z Gdańska-Oliwy, a zakonnicy postanowili upamiętnić to zdarzenie. W gdańskim warsztacie zamówili figurę Maryi z modrzewiowego drzewa. Kiedy figura została wyrzeźbiona, przeniesiono ją uroczyście do kapliczki na leśnym wzgórzu, gdzie znajduje się do dziś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Opowieść rozeszła się szeroko i na miejsce zdarzenia zaczęli przybywać pielgrzymi. Wielu z nich przynosiło w woreczkach ziemię z rodzinnych stron. Z tej ziemi usypano 9-metrowy kopiec, na którym stanęła kapliczka, początkowo drewniana, a później murowana. Sama kapliczka także jest świadkiem historii. Na cegłach, z których jest zbudowana, można znaleźć dawne napisy: imiona, inicjały, daty wyryte przez pielgrzymów, którzy chcieli zostawić tu ślad swojej obecności i modlitwy. Z tego niecodziennego źródła dowiadujemy się, że wśród tutejszych pielgrzymów byli nie tylko gdańszczanie i Kaszubi, ale również mieszkańcy Stuttgartu i Frankfurtu nad Menem.

Od leśnej kapliczki do sanktuarium

Proboszczem parafii i kustoszem sanktuarium jest obecnie ks. Andrzej Pradela. – Zapraszając do Matemblewa, zapraszamy do niezwykłej Matki – mówi. – Niezwykłej, bo niewiele jest miejsc, gdzie możemy spotkać obrazy czy figury przedstawiające Maryję brzemienną, Maryję z zawiniętymi rękawami sukni, tak jakby była położną i przed chwilą przyjęła przychodzące na świat dzieciątko. Ta figura promienieje pięknem macierzyństwa i zawiera głęboką ewangeliczną symbolikę. Do niezwykłości wizerunku Matki Bożej, który znajduje się tutaj już od ponad 250 lat, dochodzi ta piękna historia, mówiąca o początkach sanktuarium.

Reklama

Szczególny kult Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie przypada na lata współczesne. Historyczne znaczenie miała decyzja o wybudowaniu tutaj Domu Samotnej Matki i kościoła, który jest wotum za opiekę Maryi nad każdym poczętym życiem. Z kolei dom samotnej matki, którego budowa zaczęła się w 1987 r. – roku, w którym miała miejsce wizyta Jana Pawła II w Gdańsku – jest pomnikiem upamiętniającym papieską pielgrzymkę. W 1989 r. ustanowiono w Matemblewie samodzielną parafię, co jeszcze bardziej przyczyniło się do ożywienia działalności.

W służbie życiu

Dom Samotnej Matki został poświęcony w 1992 r., a rok później rozpoczęły w nim posługę siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa. – Siostry nie boją się trudnych wyzwań, a Dom Samotnej Matki Jest dziełem trudnym i wymagającym – podkreśla ksiądz proboszcz. – Obecnie mieszka tu czternaście matek z dziećmi. Dla sióstr oznacza to 24-godzinną służbę przez wszystkie dni tygodnia. To ciągła praca, a także troska o to, by młode kobiety, które doświadczyły w swoim macierzyństwie zranienia i odrzucenia, odzyskały poczucie bezpieczeństwa, uczyły się opieki i odpowiedzialności. Na terenie domu od 2009 r. jest „okno życia”. Do tej pory znaleziono w nim pięcioro dzieci.

Są tu też inne dzieła ukierunkowane na ochronę macierzyństwa, małżeństwa i rodziny. Aktywna grupa współpracowników i wolontariuszy prowadzi Fundację „Spotkajmy się pod Jerycho” i pomocowe dzieło „SOS jestem w ciąży”, wspólnoty rodzin, poradnię rodzinną i nauki przedmałżeńskie. – Podejmujemy modlitwę i działania służące życiu, macierzyństwu i rodzinie, co wynika z przesłania związanego z naszą patronką – Matką Bożą Brzemienną, która niesie życie i ochrania życie – wyjaśnia ks. Pradela.

Reklama

Potwierdzeniem tych słów jest treść kilkudziesięciu tomów ksiąg, w których pielgrzymi wpisują swoje prośby i podziękowania. Najczęściej powtarzają się intencje o szczęśliwe rozwiązanie, zgodę i miłość w rodzinie, zdrowie dla żony i dziecka. Bardzo częste są prośby o dar poczęcia.

– Wychodząc naprzeciw tym pragnieniom, zainicjowaliśmy comiesięczną modlitwę o dar potomstwa – mówi proboszcz. – Ma ona miejsce każdego 8. dnia miesiąca, na pamiątkę dnia narodzin Najświętszej Maryi Panny. Rozpoczyna się o godz. 19.30 i jest transmitowana on-line. To coś więcej niż tylko wydarzenie modlitewne, to duchowa wspólnota ludzi, którzy zmagają się z podobnymi problemami. Cieszymy się, że łączy się z nami coraz więcej osób. Zapraszamy każdego, kto odczuwa potrzebę takiej modlitwy. Wystarczy w podanym dniu i czasie wejść na internetową stronę sanktuarium i zakładkę: modlitwa o dar potomstwa.

Głośmy Ewangelię życia

Sanktuarium jest ulubionym miejscem modlitwy narzeczonych, małżonków, rodzin, a także osób, ruchów i wspólnot, które walczą w obronie życia. – Od dawna osoby, które podejmowały działania w obronie życia, w naturalny sposób zwracały się do Matki Bożej Brzemiennej, wiedząc, że Ona jest pierwszą, która broni życia, ukazuje jego piękno i wartość, daje siłę do działania – przypomina ks. Pradela. – Odbywają się u nas pielgrzymki i spotkania ruchów pro-life. Uroczyście, z udziałem biskupów i kleryków z gdańskiego seminarium, obchodzimy Dzień Świętości Życia. Zapraszamy pielgrzymów do podejmowania Dzieła Duchowej Adopcji, uświadamiamy, że każdy może zostać obrońcą życia, i to nie kiedyś, w przyszłości, ale tu i teraz. Możliwości jest wiele – jedni mogą podjąć duchową adopcję, a inni – uczestniczyć w biegu obrony życia. Właśnie kilka dni temu odbyła się V Pielgrzymka Biegowa w intencji obrony życia na 34-kilometrowej trasie z Rumi do Matemblewa.

Reklama

Kalendarz i zaproszenie

Co roku w 2. niedzielę Adwentu odbywa się „Matemblewskie Bambinelli” – błogosławieństwo figurek Dzieciątka Jezus, które będą w domach w czasie Bożego Narodzenia. Ten zwyczaj przyszedł z Rzymu, a błogosławieństwo poprzedza procesja „aniołów” grających głośno na różnych instrumentach. To tylko niektóre kartki z matemblewskiego kalendarza, który jest wypełniony różnymi inicjatywami, często z udziałem dzieci, działalnością wspólnot, chóru i scholi, zespołów muzycznych.

– Niezwykłość naszego sanktuarium to również duża część ołtarza, przy którym Jan Paweł II odprawiał Mszę św. w Sopocie w 1999 r. To także nasze położenie w leśnej ciszy, w malowniczym zakątku Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jednocześnie z dogodnym dojazdem do centrum Gdańska – zaprasza ks. Pradela. – Tworzy to wspaniały klimat do odpoczynku duchowego i fizycznego, do modlitwy i wypraszania potrzebnych łask.

2022-12-13 14:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W bazylice mariackiej odprawiono Mszę św. za prezydenta Adamowicza

[ TEMATY ]

Msza św.

Gdańsk

Paweł Adamowicz

Wikicommons

Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz

W bazylice mariackiej w Gdańsku odprawiono wieczorem Mszę św. w intencji zabitego w niedzielę prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Jeszcze do północy będzie możliwość pożegnania prezydenta. Jutro w tej samej świątyni, po sprawowanej w południe Mszy św., prezydent zostanie pochowany.

W Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoje Leszka Głódzia uczestniczyła rodzina Zmarłego i wielkie rzesze gdańszczan zgromadzonych wewnątrz i na zewnątrz bazyliki. Obecni byli m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

CZYTAJ DALEJ

Patron mądrych wyborów – św. Stanisław Biskup Męczennik

Niedziela Ogólnopolska 18/2015, str. 26

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka/fot. Bożena Sztajner/Niedziela

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Dobrze się stało, że tegoroczne obchody święta głównego patrona Polski – św. Stanisława Biskupa Męczennika odbywają się tuż przed ważnymi wyborami w Polsce. Wspomnienie krakowskiego biskupa pokazuje bowiem, że można być duchownym, mężem stanu, a jednocześnie nie kłaniać się żadnej ziemskiej władzy.

Święci są po to, by nas zawstydzać – tak kiedyś o ich posłannictwie powiedział Jan Paweł II. Ale na pewno są także po to, aby nas mobilizować, pokazywać szlaki czy wcześniej je dla nas przecierać. Z pewnością w czasach dzisiejszych zawirowań do takich osobowości należy święty z krakowskiej Skałki.

CZYTAJ DALEJ

Od wieków chodzi o świadectwo wiary

2024-05-08 20:16

ks. Łukasz Romańczuk

Arcybiskup Józef Kupny głosi homilię

Arcybiskup Józef Kupny głosi homilię

Uroczystość świętego Stanisława, biskupa i męczennika była okazją do świętowania w parafii św. Stanisława, Doroty i Wacława we Wrocławiu. Tego dnia młodzież z tej parafii oraz św. Mikołaja przyjęła sakrament Bierzmowania z rąk abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

W homilii abp Kupny nawiązał do czasów apostolskich i faktu, że Apostołowie poszli na różne krańce świata i nieśli Ewangelię, choć nie było to takie oczywiste i wymagało wysiłku. Działali oni mocą Ducha Świętego. - W tamtych czasach ludzie świetnie się komunikowali. Używano języka greckiego [koine], było też bezpiecznie na szlakach i inne warunki podawano, jako argumenty za tym, że Ewangelia dotarła tak daleko. Oczywiście, te warunki były dogodne, ale dlaczego nie korzystały z nich innowiercy czy sekty? Po Zesłaniu Ducha Świętego, napełnieni Jego mocą i światłem Apostołowie poszli głosić. A nie było to łatwe, bo stawiano ich przed sądem, bo burzyli porządek, który wskazywał na bożków pogańskich - wskazał arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję