Reklama

Wiadomości

Nadzieja na demograficzny skok

Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Europie, jeżeli chodzi o poziom dzietności. Czy projekt Strategia Demograficzna 2040 zmieni tę sytuację?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas posiedzenia Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania – gremium konsultacyjno-doradczego Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP – zaprezentowano projekt Strategii Demograficznej na rok 2040, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To podstawowy dokument, który ma określać politykę państwa w zakresie demografii i przyrostu naturalnego w perspektywie 20 lat. Obejmuje on strategię wsparcia dla rodziny pod kątem materialnym, społecznym i kulturowym. – Polska jest na jednym z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o poziom dzietności i przyrostu naturalnego w Europie. Czechy, Rumunia, Francja i inne kraje, które wdrożyły programy długofalowe, widzą już pozytywne rezultaty. Miejmy nadzieję, że Polska też wkroczy na tę drogę – powiedział prof. Andrzej Waśko, przewodniczący Rady.

Bezdzietność 25% kobiet

Strategia koncentruje się na rozwiązaniach, które mają zachęcić polskie rodziny do posiadania większej liczby dzieci, co ma zapewnić zastępowalność pokoleń w długiej perspektywie. – Polityka rodzinna w Polsce dynamicznie się rozwija, ale przy wprowadzaniu kolejnych rozwiązań brakowało spójnej koncepcji. Strategia Demograficzna jest ważnym krokiem uspójniającym politykę rodzinną państwa – zauważyła Joanna Krupska, przewodnicząca Krajowej Rady Związku Dużych Rodzin 3+.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pragnieniem 98% Polaków jest założenie rodziny i posiadanie dwójki, trójki dzieci. Niestety, bardzo mocno kontrastuje z tym fakt, że aż 25% kobiet w wieku 40 lat nie ma ani jednego dziecka. – Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego kobiety nie realizują swoich aspiracji rodzinnych? Jakie są tego przyczyny kulturowe i cywilizacyjne? To nie są tylko sprawy polityki rodzinnej – doświadczamy zaburzenia procesu zakładania rodziny. Musimy zrozumieć proces i przyczyny wyludniania się Polski, aby móc skutecznie im przeciwdziałać – tłumaczyła Krupska.

Inwestycja w kapitał ludzki

Podniesienie dzietności to długofalowy proces i nawet jeżeli teraz osiągnęlibyśmy wysoki współczynnik dzietności, to i tak do 2090 r. liczba ludności Polski będzie się zmniejszała. Jeżeli nic się nie zmieni, to w 2100 r. Polaków będzie mniej niż 16 mln. – Problemy demograficzne Polski są znane od dawna, teraz trzeba przejść do konkretnych działań, które zahamują spadek ludności w Polsce, który, niestety, jest nieuchronny, ale powinien być jak najmniejszy – wyjaśnił prof. Waśko. – Polityka rodzinna i wspieranie dzietności to nie rozdawnictwo, ale najważniejsza długoterminowa inwestycja w kapitał ludzki, który musi się rozwijać przez kilka pokoleń, bo w przeciwnym wypadku czeka nas głęboki kryzys społeczeństwa i upadku państwa – dodał prof. Waśko.

Strategia Demograficzna 2040 czeka na przyjęcie przez rząd i propozycje konkretnych rozwiązań legislacyjnych. To od decyzji rządu i samorządów będzie zależało, w jakim kierunku będzie prowadzona polityka. Obok wspierania rodzin i gratyfikacji dzietności jednym z ważniejszych problemów ciągle są mieszkania. Z badań, które stały się podstawą do opracowania strategii, wynika, że mimo poprawy sytuacji w Polsce deficyt mieszkań dla ludzi młodych jest ogromny.

2022-09-27 13:11

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadchodzi kryzys groźniejszy od kryzysu w strefie euro

[ TEMATY ]

senat

konferencja

demografia

DOMINIK RÓŻAŃSKI

Pesymizm co do możliwości przełamania kryzysu demograficznego w Polsce wyraził prof. Krzysztof Rybiński. Podczas zorganizowanej w Senacie RP konferencji „Bariery ograniczające dzietność w Polsce” znany ekonomista stwierdził, że polska polityka społeczna i gospodarcza nie wpływa pozytywnie na dzietność. Niski wzrost gospodarczy ogranicza możliwości prowadzenia polityki demograficznej, bo mniej pieniędzy z podatków oznacza mniej pieniędzy na różne cele, w tym bardzo ważną politykę prorodzinną - mówił ekonomista. Zwrócił też uwagę na proces starzenia się społeczeństwa, który będzie powodował pogłębianie się zapaści gospodarczej.
CZYTAJ DALEJ

Kilka faktów o Leonie XIV

2025-05-12 21:36

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Leon XIV ma opinię człowieka cichego, ale zdecydowanego. Cechuje go głęboki wewnętrzny pokój. Uważnie słucha, rzadko przerywa, często się uśmiecha. Jego decyzje wynikają nie z pośpiechu, ale z modlitwy.

Jest zakorzeniony w duchowości św. Augustyna. Jako swoje biskupie motto wybrał słowa: „In Illo uno unum – Jedno w Jednym”, mówiące o jedności w Chrystusie ponad podziałami i różnicami. Papież nie tylko mówi o pokoju – on go w sobie niesie.
CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Prokuratura umorzyła śledztwo ws. Jacka J.

2025-05-14 09:32

[ TEMATY ]

Częstochowa

zabójstwo

prokuratura

Borowce

pixabay.com

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie, z uwagi na śmierć sprawcy, formalnie umorzyła śledztwo przeciwko Jackowi J., który w lipcu 2021 r. we wsi Borowce k. Częstochowy zastrzelił troje swoich bliskich. Sprawca tej zbrodni, po trzech latach ukrywania się, popełnił samobójstwo.

Informację o umorzeniu śledztwa przekazał w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek. Decyzja zapadła dopiero teraz, bo śledczy czekali na opinię biegłego ws. broni – potwierdziła ona, że popełniając samobójstwo J. użył tego samego pistoletu, za pomocą którego zabił wcześniej członków rodziny.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję